Dul aylığı alabilmek için ölen eşin en az kaç gün prim ödemiş olması gerekiyor?

• Konuyu başlatan paranoya
  • Başlangıç tarihi
P

paranoya

Guest
halil abi bizim bi tanıdık soruyor zamanında eşi ölen.. bayana toptan ödeme yapılmış ssk dan primi az oldugundan dul aylıgı baglanamamış.toptan ödeme yapılmış ve parayı almışlar cüzzi bi miktarmış o zaman .sonra gel zaman git zaman kanunlar degişti primler düşürüldü şu an 900 günle baglanıyor ssk dan dul aylıgı bunlarında 900 günü var toptan ödemeyi zamanında almaları şimdi aylıgı baglatmalarına bi engel olurmu?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili yasada; En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda, iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır. Deniliyor. Bu süre 900 güne tekabul eder. Bu şartları taşıyarsa alabilir.

P

paranoya

Guest
toptan ödemeyi soruyorum zamanında almışlar şimdi şartları tutuyor kanunu okudum tam anlayamadım İHYA ederlerse v.s diyor ihya ederlerse baglanır diyor galiba taM anlayamadım ihya ne dek halil abi bide siz konuna bakıp cvp verirmisiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neyi sorduğunu bi anlayabilsem cevap vereceğim de neyi sorduğunu anlayamıyorum. Yasa net 5 yıl sigortalı olup ve bu 5 yıl da heryıl için 180 gün prim ödenmeşse ölen kişinin geride kalan eşine maaş bağlanır. Bu kadar net.

P

paranoya

Guest
halil abi toptan ödeme diyorum ör: zamanında geriye kalan dul eşe aylık baglanamamışsa yani şartlar tutmamış mesela daha önceden 1800 istiyorlardı ssk dan. o zaman 900 gün oldugu için aylık baglanamıyor toptan ödeme yapılıyor geride kalan dul eşe 5510 sigorta kanununa bak bi zahmet orda yazıyor toptan ödeme v.s ölüm aylıgıyla ilgili bölümde yazıyor
sonradan kanun degişiyor şimdi yani 900 güne düşürülüyor şartlar saglanıyor şimdi aylık baglamayı dşünüyoruz kafamıza yukarıdada bahsettigim toptan ödeme yle ilgili bölüm kanuna bakıp bi yorum yaparsanız sevinirim umarım şimdi anlamışsınızdır

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu anki yasaya göre ölen eşin 900 gün primi varsa geride kalan eşe aylık bağlanır. Önceki yasa değil şimdiki yasa sizi bağlar.

Tekerlekli Sandalye