Dul Yetim Aylığı Otomatik Olarak Düzenlenecek Yeni Dönem Başlıyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dul ve yetime otomatik maaş

Hayatını kaybeden sigortalının, geride bıraktığı eş ve çocuklarına (dul ve yetimine) bağlanan ölüm aylığında yeni dönem başladı. Artık bürokratik engeller olmayacak.

Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 81 ilin müdürlüklerine bir yazı göndererek işlemlerin otomatik yapılmasını istedi. Buna göre evlenme ödeneği süresinin sona ermesi, mezun olan ve yaşını dolduran hak sahibi çocukların aylıklarının kesilmesi sonucunda, diğer hak sahibinin hisselerinin düzeltilme işlemi yazılı talepte bulunmadan sonuçlandırılacak.

yetim_ayligina_dair_degisiklige_gidildi_calisan_gencin_yetim_maasi_1537261022_969.jpg

EN AZ 5 YIL SİGORTA

Baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alabiliyor. Evlenirse ya da bir işe girerse aylığı kesiliyor. Fakat boşandığında ya da işinden ayrıldığında annesine geçen hissesi, tekrar kendisine bağlanıyor. Ölüm aylığı bağlanması için sigortalının en az 5 yıldır sigortalı bulunup toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olması aranıyor. Ayrıca malullük veya emekli aylığına hak kazanmış olması da şart.

KİMLERE NE KADAR BAĞLANIYOR?

--Dul eşe maaşın yüzde 50’si

--Çocuğu olmayan, çalışmayan dul eşe maaşın yüzde 75’i

-- Çocuğu olmayan, çalışan dul eşe maaşın yüzde 50’si

-- Dul eş ve çalışmayan bir çocuk var ise maaşın yüzde 60’ı eşe, yüzde 30’u çocuğa

--Dul eş ve çalışmayan iki çocuk var ise maaşın yüzde 50’si eşe, yüzde 25 her bir çocuk için

--Yaş ayrımı gözetmeksizin bekar, evlenip boşanan veya dul kalan kızları için her birine maaşın yüzde 25’i

? Tek kız çocuğa yüzde 50

? Anne ve babaya bağlanan ölüm aylığı ise 65 yaş üstü olmaları, aylık bağlanmamış olması ve çalışmıyor olmaları halinde maaşın yüzde 25’i bağlanıyor.

Gülden

Üye
Üye
Dul bayan ,sgortadan emekli eşinden ve bagkurdan emekli
Vefat eden babasından aynı anda maaş alabilir mi?

Tekerlekli Sandalye