Dul-Yetim Aylığı ve Psikiyatrik Sorunlar

Violet

Üye
Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere bir sorum olacak, gerçekten çok müşkül durumda olduğum için yazıyorum. Annem paranoid şizofreni hastası ve durumu cidden hiç iyi değil. Hasta olduğunu kabul etmediği için ilaç almayı da reddediyor ve hastaneye yatırılması gerekiyor (doktorunun da tavsiyesi bu yönde). Ancak ben annemi hastaneye yatırmak konusunda ailemden kimseden destek göremiyorum. Bu konuyu bir akrabamla konuştuğumda bana söylediği şu oldu: "Eğer anneni psikolojik sorunları yüzünden hastaneye yatırırsan devlet annenin maaşına el koyar, sonra annen iyileşip hastaneden taburcu edilse bile maaşını geri ödemezler (akli dengesi kendi parasını yönetmesine müsait değil diye). Biz de ona bakmayız."

Bu kadar. Arkadaşlar, gerçekten psikiyatrik hastalığı olanların maaşının kesilmesi söz konusu mu? (Annem ordu mensubu olan babasından yetim aylığı alıyor.) Bence zaten hasta olan ve hastanede tedavi olması gereken birinin maaşına süresiz olarak el koymak çok kalpsizce olur, ve devletimizin de böyle bir uygulama yapacağına ihtimal vermiyorum. Ancak kesin bilgiye sahip olabilirsem çok daha iyi olur.

Gerçekten zor bir durum. Annem tedavi olamadığı için durumu günden güne kötüye gidiyor ve annemin benden sonra en yakını olması gereken öz kardeşinin bile "maaşını keserler, biz de ona bakamayız" diyerek annemi hastaneye yatırmak için gerekli yasal adımları atmamı engellemesi kanıma dokunuyor. O yüzden hakikaten minnettar kalırım size, bana bu konuda bilgi verebilirseniz.

Teşekkürler,

Violet

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=21882]Violet[/MENTION]
Öyle birşey söz konusu bile olamaz. Tanıdığım onlarca şizofreni hastası var ve hepside emekli maaşı alıyor. Siz söylenenlere kulak asmayın.

Tekerlekli Sandalye