Dul Yetim Aylıkları Ne Kadar

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Dul ve yetim aylıklarına ilişkin sorulan sorulardan en fazlası dul veya yetim maaşlarının ne kadar olduğuna ilişkin sorulardan oluşuyor. Öyleki dul aylığı için muracaat ettim ne kadar maaş alırım, veya yetim maaşı için müracaat ettim ne kadar maaş alırım şeklinde sorular gelmekte. Dul ve yetim aylığının miktarına ilişkin şu parametrelere bakılarak maaş bağlanır.

Yetim ve Dul aylığının ölüm oranı şöyledir; Vefat eden memura bağlanan maaşın, yetim ve dul olarak ödenen oranı, yetim ve dul sayısı bir kişi ise %50sini, iki kişi ise %80 ini, üç kişi ise Vefat eden memurun maaşının tamamı ödenmektedir.
Eşler için Yetim ve Dul Aylığı, Vefat eden memurun eşi, Sigorta ve bağ-kurlu, yada devlet memuru ise Vefat eden memurun maaşının %50’si bağlanmaktadır. Bu şartları hiç biri değil ise hiçbir geliri yoksa maaşının %75’i bağlanır.
Çocuklara ise Hiçbir SSK, BAĞ-KUR veya devlet memuru değil ise Maaşın %25 bağlamaktadır.
Yetim ve Dul Aylığını E Devlet sistemi üzerinde bulunan SGK kurumundan sorgulama yapabilirsiniz.

Konunun daha anlaşılır olması açısından dul veya yetim aylıklarının ne kadar olacağına ilişkin hesaplamayı şu şekilde yapabilirsiniz. Alınan emekli maaşını yukarda zikredilen, yetim ve dul sayısına kıyaslayarak alacağınız yetim veya dul maaşının nekadar olacağını hesaplayabilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye