Ege Deniz'inde Deprem

ilyaskirmanci

Üye
Üye
arkadaşlar bursa az önce baya sallandı acaba depremi kimler hissetti

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Uyuyan canavar uyandı yeniden. İstanbul Şişlide bu kadar hissedildiğine göre herkes depremin ayak seslerini duymuştur diye düşünüyorum.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Ege Denizi’nde Bozcaada açıklarında 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi.

Deprem, Edirne, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Çanakkale'de de hissedildi.

Çanakkale Valisi can ve mal kaybının olmadığını açıkladı. 6.2'lik depremin artçılarının 4.5 ile 5 arasında olabileceği bildirildi.

Son gelen bilgilere göre deprem, Ege Denizi'nin 9 km derinliğinde ve Gökçeada'ya 50 kilometre uzaklıkta meydana geldi.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Ege'de şiddetli deprem

Ege Denizi Saros Körfezi açıklarında saat 16:16'da 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem Çanakkale, İstanbul ve İzmir'de şiddetli şekilde hissedildi. Deprem nedeniyle Ege Bölgesi'nde yer yer telefon kesintileri meydana geldi.

Büyüklüğü 6,2 olarak ölçülen şiddetli deprem Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklama göre deprem Ege Denizi'nde Çanakkale'nin 80-100 km açığında meydana geldi. Saat 16.16'da meydana gelen deprem özellikle Ege Bölgesi'nde oldukça şiddetli olarak hissedildi. İzmir ve Çanakkale'de paniğe kapılan vatandaşlar ev ve işyerlerinden uzaklaştı. Deprem ayrıca İstanbul, Edirne, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Çanakkale'de de hissedildi.

VALİ TUNA: DEPREM YARIM DAKİKA SÜRDÜ

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna meydana gelen deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu:

"En az yarım dakika süren yatay şekilde bir sallantı söz konusu oldu. Saros Körfezi’nde yakınlığı dolayısıyla ilimiz birinci derece deprem kuşağında ilimiz. Dikkatli olmalıyız, geleceği planlamamız önem arz ediyor. Ben geçmiş olsun diyorum bütün vatandaşlarımıza. Çalışmalarımız devam ediyor. Depremin süresi 30 saniye ile bir dakika arasında bir süre devam etti."

ÇANAKKALE BELEDİYE BAŞKANI ÜLGÜR GÖKHAN:

"Şu an bir yıkıntı hasar söz konusu değil. İtfaiye teyakkuz halinde. Arkadaşlarımız durumlara bakıyorlar. Şükür bu şekilde atlattık. Biraz uzun sürdü ama atlattığımızı düşünüyoruz. Vatandaşlarımızda sakinleşti herkes işine devam ediyor.

Burası birinci derece deprem bölgesi olduktan sonra yapılar buna göre yapıldı. zaten burada yapılar tekniği öncelerde yapılsa bile çok fazla kötü yapılar değil idi. Ama bundan sonra daha iyi yapılar da oluşacak. Ciddi bir sallantı oldu, yarım dakikaya geçti. Bir şey olmamış olması sevindirici."

Son dakika

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaşlar , panik yapmayın ama alabileceğiniz önlemleri de almaya çalışın. Size diyebileceğim tek şey aslında depremin yeri ve zamanı yoktur. Enkazda kalmış bir engelli olarak yaşadıklarımı o günden bugüne unutmam maalesef mümkün değildi. Yapabilecekleriniz için sadece sizlere çok ufak gelebilecek ama inanın ki belki de hayatta kalmanızı sağlayabilecek önerilerimi paylaşmak isterim.

Cep telefonlarınız, su ve varsa düdüğünüz yanınızda olsun ki en zor anınınızda bile size mucizeler yaratabilir. Kapınızı kilitlemeyin en azından bu akşam kesinlikle kilitlemeyin çünkü anahtar üzerinde olsa bile bina iki yana doğru sallandığında o lanet olası kapı asla kolay kolay açılmak bilmiyor ve bu da size kaçıp kurtulma şansınızın en az indirgemenize neden oluyor.

Deprem çantası hazırlamanıza gerek yok siz kaçın kurtulun yeter ki yani şiddetli bir deprem anında o günlerce önceden hazırladığınız çantayı yanınıza almak aklınıza bile gelmeyecektir. Yanınızda sizin için gerekli olan su, cep telefonu, el feneri ve düdük olsun yeter.

Sakin kalın, sağlıcakla kalın,

santomaster

Üye
Üye
deprem enkazında tecrube yasamıs olmanıza çok üzüldüm şükür ki bu gun yanımızdasınız .....tanrı hepımızı korusun ......

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Teşekkür ederim arkadaşım, üzülmeyin ben ikinci yaşamımda ilkinden çok farklı olsa da daha anlamlı bir hayat yaşıyorum :) aynen Allah hepimizi korusun, kollasın özellikle sevdiklerimizi bizden ayırmasın...

Sağlıcakla kalın, sevgiyle kalın,

Tekerlekli Sandalye