Eğitim-Öğretim Yardımı Başvurusu 31 Aralık da Sona Eriyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun ek 79 uncu maddesi kapsamında bulunan şehitlerin, harp ve vazife malullerinin eğitim ve öğretime devam eden çocuklarına, her yıl SGK tarafından eğitim-öğretim yardımı verilmektedir.

eğitim yardımı.jpg

2014-2015 öğretim yılına ait yardım tutarı; ilköğretim için 1.154 TL, lise için 1.732 TL, yüksekokul için 2.309 TL’dir.

6495 sayılı Kanunla sadece emekli sandığı mensupları için geçerli olan bu yardımın kapsamına SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin çocukları da dahil edilmiştir.

Aylık 96 ila 192 lira arasında değişen bu yardımdan mahrum kalınmaması için 31/12/2014 tarihine kadar müracaat edilmesi zorunludur. 31/12/2014 tarihine kadar müracaat etmeyenler bu yardımdan mahrum kalacaktır.

Eğitim ve öğretim yardımı ödemeleri;

-Aylığını T. Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine,
-Aylığını T. Halk Bankası A.Ş. dışındaki banka veya PTT aracılığı ile alanlar için ise T.C. Ziraat Bankası A.Ş. şubesine gönderilecek olup, hak sahibi çocukların veya yasal temsilcilerinin, T.C. kimlik numaraları ile bankaya müracaat etmeleri halinde ödemeleri yapılacaktır.

Kimlere Eğitim, Öğretim Yardımı Yapılır?

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununun ek 79 uncu maddesine göre, harp malulleri ile şehitlerin yaş sınırlarını aşmamış çocuklarına (ilköğretim öğrencileri için 18 yaşına, ortaöğretim 20 yaşına, yükseköğretimde 25 yaşına kadar ); ilköğretim öğrencileri için (1250), lise öğrencileri için (1875) ve yüksek öğrenim öğrencileri için (2500) gösterge rakamlarının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar her ay eğitim ve öğretim yardımı yapılır.

Eğitim, Öğretim Yardımı Nasıl Ödenir?

Bu yardımlar 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında yılda bir kez olmak üzere ve ilgili eğitim öğretim yılında öğrenci olduklarını gösterir belge ile müracaat edenlere, talepte bulunduğu yılın Eylül ayında geçerli olan memur aylık katsayısına göre hesap edilerek başvurularını izleyen ay içinde toptan ödenir.

Bu maddeye göre yapılan ödemeler herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi olmayıp, faturası karşılığında, Hazineden tahsil edilir.

Nereye, Nasıl Başvurulur?

Bu haktan yararlanmak isteyenlerin, öğrenim durum belgeleriyle birlikte, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığına başvurmaları gerekir. Öğrenim yardımı, iki yıl üst üste sınıfta kalanlara verilmez.

DORLION

Üye
Üye
Engelli olup öğrenımıne devam eden ögrencılerde faydalanabilecek mi ? Mesela benım durumum da ögrencı örnek alırsak faydalanma imkanı oluyor mu yönetici arkadasım .

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bu bahsettiğimiz yazıda belli yaş sınırlamaları var fakat engelliler içinde böyle bir uygulama olduğunu duymuştum ondada yaş sınırlaması varmı bilmiyorum. Bunu sydv yada belediyelere tam olarak bilemiyorum bir sormak gerek 200 tl engelli öğrencilere veriliyor diye duymuşluğum var.

Tekerlekli Sandalye