Eğitimde ve Hayatta Önyargılar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ön yargılardan eminimki herkez muzdariptir. Hemen ,hemen herkez bir takım önyargılara maruz kalıyordur. Bu durumu en çokda engelliler yaşadığı şüphe götürmez bir gerçekdir.

Yapacağı iş konusunda, evlilik konusunda, en vahimide eğitim konusunda engelli bir çocuğun sanki okuyamaz beceremez gibi önyargılardan dolayı dışlanması durumu gerçekten toplumumuzun önyargı durumundan sınıfta kaldığının bir göstergesidir. Yıllarca eğitim alıp birer eğitmen olan öğretmenlerde bile bu önyargılı tavırları gören bir çok engelli ve engelli yakını olduğunu düşünüyorum.

En hassas olması gereken merci olan eğitmenler toplumu bu önyargılardan uzaklaştıracağına kendileri bu tutumla giderlerse eğitim almamış bir çok konuda yetersiz olan insanlara hiç söyleyecek bir şey olmamalı. Tabiki bu durum tüm eğitmenler için geçerli değildir. İllaki içlerinde duyarlı olanlar vardır onlarada saygımız tabiki sonsuzdur. Sözümüz duyarsızlıkları yüzünden okula gidemeyen yada istediği bölüme alınmayan ,engeli yüzüne vurulan, insanlara destek vermeyenlere. Herkez biraz kendini yargılasın bakalım ben böyle birşey yaptımmı diye eğer hayatının bir kesitinde böyle bir girişimde bulunan varsa işte sözümüz ona, ve onun nezninde tüm duyarsızlara.

Bir yazıda aynen şöyle bir şey okudum okula başlayacak bir engelliye seçtiği bölümü yapamayacağı söylenir ve okula almak istemezler. Bir kişi bunun tam aksini düşünür ve okula kaydı için çabalar nitekimde başarır. Akabinde bu engelli kişi başarır okulu bitirir ve mesleğini icra etmeye başlar. Engelinin mesleğini yapmasında hiç bir engel çıkarmaması ve bu kişinin okumuş olduğu dalda çalışıyor olması bana kalırsa ilk başta engelini öne sürerek okula almak istemeyenlerin yüzüne vurulan bir tokat gibidir.

Önyargı hangi konum ve koşulda olursa olsun karşısındaki insanın başarabileceği işlerde bile şevkini kıran bir silah gibi, Buna maruz kalan insanlar daha önce yaparım dediği işe bile acaba yapabilirmiyim demeye başlayabilir. Bazıları ki dileğim hepsinin böyle olmasından yana bu tutum hırslandırıp dahada üzerine gitmeye sebep olabilir. Bence size önyargıyla yaklaşan kim olursa olsun bu sizi sindirmesin ve doğru bildiğinizden caydırmasın. Ancak bu şekilde o kişilerin hatada olduklarını ispatlaya biliriz.

Tekerlekli Sandalye