Ehliyet alamıyoruz. ÖTV İndirimden faydalanırmıyız?

sezai05

Üye
Üye
Oğlum %81 ortopedik engelli. Hiç bir durumda ehliyet alması mümkün değil. Ötv indiriminden yararlanmamız mümkün müdür?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ehliyet olmadan ÖTV indirimli araç alınabilmesi için kişinin sakatlık oranının %90 ve üzeri olması gerekir. Bu oranın altındaki kişilerin ÖTV indirimli araç alabilmeleri için sürücü belgelerinin olması gerekir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu durumda malasef yararlanamazsınız...

BoRuBeY16

Üye
Üye
Selamin aleyküm sayin yöneticim kusur işlersem mazur görün bendede peder gibi alzaymir başliyor herhalde iki sualim olacak mümkünse 1incisi bu ay allahin izniyle vergi indirimli emekli oldum e devlette 2348 lira maaş görünüyor hanim bu ay anneannesine baktiği için 930 lirasini aldi gelecek ay bu para kesilirmi
2 ci sorum %57 özürlü raporum var ötv indirimli araç alabiliyormuyum bilgilendirirseniz memnun ve bahtiyar olurum biliyorum yoğun bir tempo ve 1000 lerce kişiye cevap vermeye çalişiyorsun ama herkes senin bu konularda bilgili olmandan dolayi size danişiyor iyi çalişmalar
allaha emanet olunuz sevenleriniz ve sevdiklerinizle beraber

balkesli

Üye
Üye
aleyküm selam 2016 yılı bakım maaşı için kişi başı gelir 784 lira evde yaşayan kişi sayısıyla bu rakamı çarpın maaşınızdan başka eve giren gelir yoksa çıkan rakam maaşınızı geçiyorsa evde bakım maaşınız kesilir. emekli olduğunuzu gidip kuruma bildirin sınırı aşar ve bakım aylığı kesilmez ise ileride bu parayı faiziyle ödemek zorunda kalırsınız.

tam olarak engellinizi yazarsanız 2. sorunuz içinde yardımcı olmaya çalışırız.

BoRuBeY16

Üye
Üye
2 ci sorum %57 özürlü raporum var ötv indirimli araç alabiliyormuyum bilgilendirirseniz memnun ve bahtiyar olurum biliyorum yoğun bir tempo ve 1000 lerce kişiye cevap vermeye çalişiyorsun ama herkes senin bu konularda bilgili olmandan dolayi size danişiyor iyi çalişmala

balkesli

Üye
Üye
engeliniz ne kolunuzdamı. bacağınızdamı iç hastalıklarımı bunu yazarsanız yardımcı olabiliriz.

BoRuBeY16

Üye
Üye
Sayin balkesli aslen bende kepsutluyum halada sülalenin bir parçasi orada ikamet ediyor neyse bu ayrintiydi
ben yüksek şeker hastasiyim +146 kg geliyorum yani azcik obezim +hiper tansiyonum +pisikoloğumda %25 depresiv hasta dedi sorunlar bunlar birde bu güne kadar bizler batinin insanlari elektirik faturasi öderken malesef pkk lilarin yatirmadiklari elektirik faturalarinida ödedik bu herkesçe biliniyor bana dendiki elektirik ve su faturasi yatirirken hastaneden aldiğin raporuda götürr özürlü emekli 3 üncü dereceden vergiden muaf alduğundan vergi ödemiyceksin dediler bu ne kadar gerçek aydinlatirmisiniz
sevgi ve saygi bizden

balkesli

Üye
Üye
bu engellerle ötv indiriminden malesef yararlanamazsınız .
elektrik indirimini duymadım hiç özel şirketlerde elektrik hizmetleri indirim olacağın sanmam su indirimi var dedikleri gibi engelli raporuyla müracat edderseniz su indiriminden faydalanabilirsiniz.

Sayın Yetkili,
öncelikle aranıza yeni katıldım. Hepinizi saygı ile selamlarım.
Takribi iki senedir kanser hastasıyım, tedavim devam ediyor. Vergi indirimi için Pendik Eğitim Araştırma Hastanesinde heyete girdim ve %80 engelli raporu çıktı, ancak henüz elime ulaşmadı. Rapor iki senelik çıkmış. Ayrıca şunu da belirteyim ki fiziki bir engelim yok, netice de akciğer zarı kanseriyim. Bu şekildeki rapor ile ÖTV indirimli araç alabilirmiyim? Ortopedik bir engel olmadan ve % 80'lik rapor oranı ile yani. Bu birinci sorum.
İkinci sorum ÖTV indirimli araç almak için ayrıca bir rapor mu almak gerekiyor? Neticede bu raporum da maliye bakanlığı gelir idaresi başkanlığından çıktı.
Üçüncü sorum hali hazırda B sınıfı ehliyetim var, tekrar ehliyet almam gerekiyor mu?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

balkesli

Üye
Üye
fiziki bir engeliniz olmadığı için %80 raporla ötv indiriminden yararlanamazsınız %90 ve üzeri raporu olanlar ötv indiriminden yararlanabilir.
%90 ve üzeri rapaor alabilirseniz o raporla araç aalbilir ve sizde kullanabilirsiniz.

BoRuBeY16

Üye
Üye
Ehliyet olmadan ÖTV indirimli araç alınabilmesi için kişinin sakatlık oranının %90 ve üzeri olması gerekir. Bu oranın altındaki kişilerin ÖTV indirimli araç alabilmeleri için sürücü belgelerinin olması gerekir.

yemin ederimki okuduğumu anlamamaya başladım uyku apnesi bir taraftan unutkanlık allah sonumuzu hayretsin hocam ben %57 engelliyim şeker obezite hiper tansiyon ve pisikolojik sebeplerleve 86 yılından ehliyetim var yani ben alırım dediğinizi anlıyorum
BİRDE ŞU EVDE BAKIM MESELESİ BEN BU AY EMEKLİ OLUYORUM İLK E DEVLETTTE YAZANLARI SİZE YOLLUYORUM BU ALACAK OLDUĞUM MAAŞ BİRDE ANNE ANNEYE BAKTIĞI İÇİN HANIMIM 930 LİRA MAAŞ ALIYOR BU DA DAHİLMİ ALINAN PARAYA
AdMETİNSoyadKULDoğum Tarihi16.01.1963Sicil No1601018449032Aylık Başlangıç Tarihi01.09.2016Durum Kodu2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 60.002000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 60.002008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 30.00İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.002000 öncesi Gün4602000 – 2008/10 arası Gün 27222008/10 sonrası Gün 467Toplam Gün3649Göstergesi9475Hisse Oranı1/1Sigortalının En Son Çalıştığı SektörÖzelAylık Tutarı2,348.72Birikmiş Aylık Tutarı4,227.70TLEk Ödeme Tutarı263.06Kesinti Tutarı0.00BankaDENIZBANKBanka ŞubeMUSTAFAKEMALPAŞA
BİR KEZ DAHA BAKARSANIZ SEVİNİRİM BAŞ VURAYIMMI BURSA AİLE İŞLERİNE BANA BİLGİ VERİRSEN SEVİNİRİM
TÜM SEVENLERİN VE SEVDİKLERİNLE BERABER ALLAHA EMANET OL
İYİ ÇALIŞMALAR

balkesli

Üye
Üye
siz engelli ehliyeti alamazsın ötvden de yararlanamazsınız bence hiç başvurmayın olan ehliyetinzde iptal olabilir pisikolojik rahatsızlığım var diyorsunuz normal ehliyetinizide kaybetme riskiniz var

evde bakım maaşı gelire dahil edilmez
2016 evde bakım maaşı kişi başı gelir 784.97 lira siz evde 3 kişi yaşıyorsanız 784,97*3=2,354.91 lira size bağlanan maaş 2,348.72 lira sınırı geçmeye 6 lira var emekli olduğunuzu kuruma bildirin bir sorun yaşamamak için.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Balkseli nin ehliyet konusunda söylediği doğrudur. Siz hastalıklarınıza göre zaten ötv indirimden faydalanamazsınız. Pskolojik rahatsızlığınız var bu fark edilirse elinizdeki ehliyete de el koyarlar. Bencede ÖTV ve ehliyet konusunu hiç kurçalamayın.

Tekerlekli Sandalye