Ehliyet değişimi & ÖTV indirimi hk

gunduzm

Üye
Üye
2 sorum olacak :

1- Kısıtlama kodlarınızın olduğu ehliyet raporun tek başına ötv siz araç almanıza yeterli oldu mu? Ayrıca engelli raporu almak gerekiyor mu?*

2- Benim % 80 solunum, % 7 kas-iskelet sistemi olmak üzere toplam % 81,4 engelli raporum mevcut. Sol kol omuzda ameliyat nedeniyle hareket kısıtlılığı var.*

Aile hekiminden sürücü belgesi yenilemesi için aldığım raporda ortopedi uzmanına sevk oldum. Bayramdan sonra ikamet ettiğim ilçenin hastanesi ortopedi uzmanından muayene randevusu aldım.*

Hastane aile hekiminin verdiği raporu mu onaylayacak veya il sağlık kuruluna mı sevk edecek?*

İl Sağlık kuruluna sadece bu raporu mu götüreyim veya hem bu raporu hem de genel sağlık raporumu ibraz edebiliyor muyum?*

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=22147]gunduzm[/MENTION]
Solunum yolu nedeniyle ÖTV den faydalanmanız imkansız. Ancak sol koldaki kısıtlılık bir ihtimal size ÖTV vizesi çıkartabilir. Zira sol kol engelliler otomatik vitesli araçları ötv indiimli alabilir. ancak koldaki kısıtlılığın derecesini bilmediğimden kesin alırsınız diyemiyorum. diğer sorularınıza gelince ehliyet ve rapor işlemleri
ilk adım ehliyet başvurusu. ehliyet başvurusunda uzman dr a sevk edileceksiniz. Uzman DR durumunuza bakarak size rapor verecektir. DR dan aldığınız raporla birlikte il sağlık müdürlüğüne gidip raporunuzu vereceksiniz. İl sağlık müdürlüğü size bir tarih verecek. Bu tarih her il için değişiyor. Çünkü bazı illerde il sağlık müdürlükleri yoğun olup 15 gün sonraya gün verebiliyorken bazı illerde 1 hafta sonraya gün verilebiliyor. İl sağlık müdürlüğünde size verilen günde orda orda olduğunuzda içerisinde DR ların ve makine mühendislerinin bulunduğu bir heyetin karşısına çıkacaksınız. Burada DR lar sizin araç kullanıp kullanmayacağınıza karar verirken, makine mühendisi ise nasıl bir araç kullanacağınızı belirleyecek. Örneğin: Sağ elden engelliyseniz sizin alacağınız otomobilin vites koluna özel bir aparat takılacaktır. Veya ayaklarınızdan engeliniz varsa ya alacağınız ÖTV indirimli aracın elden kontrolüne karar verilir veya gaz, fren, debriyaj gibi aracı hareket ettirici tertibatta düzenlemeye gidilir. DR ve Makine mühendisi ortaklaşa nihai karara vardıklarında size bir rapor vereceklerdir. Bu raporda kodlar bulunacak. Bu kodların anlamı Otomatik vitesli araç kullanır Tertibatlı araç kullanır şeklinde olacaktır….

gunduzm

Üye
Üye
[MENTION=22147]gunduzm[/MENTION]
Solunum yolu nedeniyle ÖTV den faydalanmanız imkansız. Ancak sol koldaki kısıtlılık bir ihtimal size ÖTV vizesi çıkartabilir. Zira sol kol engelliler otomatik vitesli araçları ötv indiimli alabilir. ancak koldaki kısıtlılığın derecesini bilmediğimden kesin alırsınız diyemiyorum. diğer sorularınıza gelince ehliyet ve rapor işlemleri
ilk adım ehliyet başvurusu. ehliyet başvurusunda uzman dr a sevk edileceksiniz. Uzman DR durumunuza bakarak size rapor verecektir. DR dan aldığınız raporla birlikte il sağlık müdürlüğüne gidip raporunuzu vereceksiniz. İl sağlık müdürlüğü size bir tarih verecek. Bu tarih her il için değişiyor. Çünkü bazı illerde il sağlık müdürlükleri yoğun olup 15 gün sonraya gün verebiliyorken bazı illerde 1 hafta sonraya gün verilebiliyor. İl sağlık müdürlüğünde size verilen günde orda orda olduğunuzda içerisinde DR ların ve makine mühendislerinin bulunduğu bir heyetin karşısına çıkacaksınız. Burada DR lar sizin araç kullanıp kullanmayacağınıza karar verirken, makine mühendisi ise nasıl bir araç kullanacağınızı belirleyecek. Örneğin: Sağ elden engelliyseniz sizin alacağınız otomobilin vites koluna özel bir aparat takılacaktır. Veya ayaklarınızdan engeliniz varsa ya alacağınız ÖTV indirimli aracın elden kontrolüne karar verilir veya gaz, fren, debriyaj gibi aracı hareket ettirici tertibatta düzenlemeye gidilir. DR ve Makine mühendisi ortaklaşa nihai karara vardıklarında size bir rapor vereceklerdir. Bu raporda kodlar bulunacak. Bu kodların anlamı Otomatik vitesli araç kullanır Tertibatlı araç kullanır şeklinde olacaktır….
Halil Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İl Sağlık kurulunun vereceği kısıtlama kodlarının olduğu rapor tek başına ötv indirimli araç almak için yeterli midir? Bu raporu aldıktan sonra nasıl bir işlem tesis etmek lazım?

Çok teşekkür ederim.

gunduzm

Üye
Üye
Halil Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İl Sağlık kurulunun vereceği kısıtlama kodlarının olduğu rapor tek başına ötv indirimli araç almak için yeterli midir? Bu raporu aldıktan sonra nasıl bir işlem tesis etmek lazım?

Çok teşekkür ederim.

Halil Bey,

Aile hekimi, devlet hastanesi ardından il sağlık kuruluna gittim. Bana 13 Eylül 2018 için sağlık kurulu randevusu verildi. % 80 solunum % 7 sol kol omuz kısmında engelim var. İl Sağlık Kuruluna başvuru esnasında engelli kimlik kartımın ve engelli sağlık kurulu raporumun fotokopisini de aldılar. Özel tertibatlı araç ehliyeti için matbu başvuru dilekçesi imzaladım.

Sorum: Bu kurul işin en son safhası mıdır? Detaylı muayene yapılmıyordur herhalde?
Dikkat etmem gereken bir şey var mıdır?

Kısıtlı kodların olduğu rapor ve engelli sağlık kurulu raporum ÖTV indirimi için yeterli olur mu?

cangun

Üye
Üye
halil bey merhaba
ben önce izmirde aile hekimine gittim ordan beni ortepediye sevk etti özel hastaneye gittim ortepedi doktoru oromatik vites araç kullanır yazdı ilçe sağlıka sevk etti kurula girdim kurul özel tertibatlı araö kullanmasına gerek yoktur birinci grup sürücü olabilir deyip
motor ve ticari araç kullanamaz ksıst kodu koydu fakat bayraklı nüfüs müdürlüğü burda otomatik vites yazıyo ben otomatik vites kullanır diye ehliyeti verecem size diyo bemde olmaz öle şey kurul kararına bakın dedim ama ilk defa böle bi işlem gelmiş işi bilmiyorlar benim ne rereye müracat etmem gerekir

Tekerlekli Sandalye