Ehliyetimi değişmeden ÖTV indirimli engelli aracı alabilirmiyim?

fatih_38

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba, benim şuanda normal B sınıfı ehliyetim var, %40 oranında da engelli raporum var.sol bacak da kısalık var.
Ben ehliyetimi değiştirmeden ötv indirim den yararlanır raporu alabilirmiyim ? Raporu alabilirsem araç alıp ailemden biri o aracı kullanabilir mi ? Araç özel tertibat istemiyor sadece otomatik vites olacak

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici

cizenadam48

Üye
Üye
herkese iyi günler siteye yeni üye oldum sorunum şu;
1-2010 yılında almış olduğum "H sınıfı (otomatik vites)" ehliyetim mevcut.
2-2011 yılında aldığım heyet raporumda %45 sol kolumda üst ext de brakiail plexus paralizisi falan filan ;) engelim mevcut
3-açıklamada H ehliyet alır EVET ve Özel tertibatlı araç kullanabilir EVET yazıyor.
Ancak 2011 yılında vergi dairesinin müdürünün imza atmaması sonucu araç alamadım yıl oldu 2017 şimdi alabilirmiyim? yada izlemem gereken yollar nedir acaba ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19745]cizenadam48[/MENTION] H sınıfı ehliyetinizi B engelli sınıfına çevirip deneyin. Almanız lazım diye düşünüyorum.

ibrahimm1

Üye
Üye
merhabalar. Kalp tansiyon ve uyku apnesi hastalıklarından dolayı %90ın üzerinde raporu yeni aldım. ÖTV den yararlanmak istiyorum ancak bana ehliyetimin iptal edileceğini araç kullanamayacağımı söylediler. B sınıfı ehliyet sahibiyim. Bununla ilgili yasal dayanakları ile birlikte yapabileceklerim nelerdir?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19820]ibrahimm1[/MENTION]
Ehliyet iptali diye birşey söz konusu olamaz. Size ehliyetinizin iptal edileceğini kim söyledi?

ibrahimm1

Üye
Üye
Engelliler ile ilgili dernege uye birinden birebir duydum. Acikcasi bu durum da kafamda soru isaretlerine sebep oldu. Yani eger ben %90uzerinde raporumla birlikte otv indiriminden faydalanarak bir arac alirsam ki herhangi bir tertibata gerek olmadan alabiliyorum bu durumda aracimi kendim de kullanabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İbrahim bey bu bahsettiğiniz durum tamamen sizin engelinize bağlı bir durum. Evet rapor oranı %90 ın üstünde olan kişiler her şart altında ÖTV indirimli araç alır. Ancak alınan aracı engelli kişinin kullanıp kullanması onun engeline ve dr görüşüne bağlı bir durum. Daha açık ifadeyle sürücü belgesi için başvurduğunuzda dr un size sürücü olur onayı vermesi gerekir. Bu onay verilirkende tertibatlımı araç kullanacağınıza tertibatsızmı kullanacağınıza tamamen sizdeki engel durmuna bakılarak karar verilir.

ibrahimm1

Üye
Üye
Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin. O zaman ben raporumu tekrar cikarttirsam ve bu sirada raporumda surucu olmasinda herhangi bir sakinca yoktur tarzinda bir ibare bulunsa doktorlar tarafindan herhangi bir sorun yasamam degil mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yaşamazsınız tabiki.

Tekerlekli Sandalye