Ek-5 Tarım SSK ile Emeklilik Hk. ??

merhabalar,

arkadaşlar öncelikle eğer konuyu yanlış yerde actıysam lütfen kusuruma bakmayınız yöneticilerdende ricam yanlış yerde ise lütfen doğru bölüme taşımalarını rica ediyorum.

değerli arkadaşlar, benim emeklilikle ilgili bir sorum olcaktı oda şudurki;

şimdi benim ilk işe giriş tarihim 2004 yılıdır yani en erken 4500 günle 25 yıl ve 58 yaş şartına tabiiyim. şuan için bugün itibariyle 3078 gün ssk prim günüm vardır tabii bunun içinde birazda daha önceden işsiz kaldığım zamanlarda ek-5 tarım ssk sı yaptırmıştım ve primde ödedim.

şimdi benim merak ettiğim şudurki; eğer önümdeki prim gününü ek-5 tarım ssk ya ödeyerek 4500 güne tamamlarsam yani 4500-3078 = 1422 gün daha ek-5 tarım ssk sı ödersem ( 2016 yılı için aylık 435 tl !! ) , 4500 günü doldurduğumda ssk 4a ya göre emekli olabilirmiyim ??

son 2520 gün yani son 7 yılda son 3,5 yıl hangisi fazlaysa ona göre o statüden emekli olunuyormuş nette biraz araştırdım ve böyle bir sonucu gördüm ve benimde son 3,5 yıl fazlası ek-5 tarım ssk sından olduguna göre ( ve bu ek-5 tarım ssk sıda emeklilikte hizmet birleştirmeyle normal ssk gibi sayılıyormuş bunuda nette okumuştum ama doğruluğunu bilmiyorum ?? !! ) normal ssk statüsünden emekli olabilirmiyim arkadaşlar 4500 gün ile yani 1422 gün daha ek-5 tarım ssk sı ödeyerek ??

bu arada, bu şimdiye kadarki 3078 prim günümün çoğunluğu asgari ücretten yüksek yatmıştır !!

yani benim asıl istediğim 4a dan emekli olmak cünkü bağkur olursa yani 4b o zaman emekli maaşları azmış o yüzden !!

değerli yorum ve cevaplarınızı bekliyorum.

bilgilerinize arz eder, anlayışınız icin cok tskler.

en derin saygılarımla

Geri