EKPS Sınavına girip memur olmak mı yoksa emekli olmak daha mantıklı?

hary

Yasaklı
kalp kapağı (mitral) değişim ameliyatı geçirdim , sağ hemipleji olduğum için ikisine birden yuzde 83 rAPOR ALDIM ticaret yapıyordum rahatsızlanmadan önce iflas etmiştim 1345 gun sigortalılık 23 ay (690gun) bağkur borçlanmam var raporumda istihdam kısmı HAYIR yazıyor EKPSS sınavına girmekmi emekliliğe başvurmakmı mantıklı sizin düşüncenizi merak ediyorum

SSK dan emekli olursan 18 yılı dodurman lazım. Memur olarak çalışıp çalışmama EKPSS ye girip girmemek sana kalmış bişey. Buna karar verecek kişi sensin. Kendinde çalışacak gücü hissediyorsan gir bi şansını dene. Yada ben çalışamam diyorsan başka bi yol denemelisin. Dışardan prim yatırmak gibi....

SSK dan emekli olursan 18 yılı dodurman lazım. Memur olarak çalışıp çalışmama EKPSS ye girip girmemek sana kalmış bişey. Buna karar verecek kişi sensin. Kendinde çalışacak gücü hissediyorsan gir bi şansını dene. Yada ben çalışamam diyorsan başka bi yol denemelisin. Dışardan prim yatırmak gibi....

malulen emeklilikden bahsediyordum ama yinede teşekkürler

İlgili bölümde şu ibareler var.

MALULİYET TESPİTİ İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ MADDE9
(4) Sağlık kurulu raporlarında birdenfazla hastalık mevcut ise çalışma gücünün en az % 60’ını kaybedip kaybetmediğine dair değerlendirmede en ağır sekel bulgu dikkate alınır ve Balthazard Formülü uygulanmaz. Ancak, birdenfazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen çalışma olanağı vermediğine Kurum sağlık kurulunca karar verilenler malul sayılır.

Muallak cümleler kurulmuş. Maluliyet dairesindeki heyetin insiyatifine bırakılmış yani.

Kaldıki burada ne ben nede bir başka üye yönetici sana yada bir başka üyeye kesin ve net bilgi vermek zorunda değil. Herkes bilgisi dahilinde yardımcı olmaya çalışıyor. Bizi bırak emeklilik konusunda sosyal güvenlik uzmanları bile bir birlerinin karşıtı görüş belirtebiliyor. Zira yasalar, yönetmelikler o kadar karmaşık ve net olmayan maddelerle doluki. Bunun olmasıda çok doğal...

Tüm bunlara rağmen sana hiç bir karşılık beklemeksizin yardım etmeye çalışan brine SALLIYORSUN demek en hafif tabiriyle terbiyesizliktir. Ve benim terbiyesizlik yapanlara hiç tahammulüm yoktur.!
Seni yasaklıyorum. Şimdi gidip başka sitelerde soruna yanıt arayabilirsin.

Aynen katılıyorum bende döküman hazırlıyordum cevap için ama yayınlamaya gerek kalmadı.
Tamamemn muallak ifadeler var.
Maden son düzenlemeler 21 hastalık daha eklendi diye çıkmamalıydı.
Çalışma gücünün tüm hastalıklar genelinde toplanarak çıkacak %60 ve üzeri denilebilirdi.
Bu durum tamamen sgk nın kendisine bağlı sağlık kurullarını istediği gibi yönlendirecek bir durumdur.
Normal şartlarda hak edilmiş olan raporları bile ya oranlarını düşürüp yada emekli etmemek adına defalarca tekrar tekrar isteyen sgk son durumu tamamen engelliler aleyhine kulanacağını gün gibi aşikardır diye düşünüyorum.

Geri