EKPSS Öğretmenlik için çalışmak istiyorum?

Muallime15

Üye
Üye
Ekpssye ilk defa gireceğim öğretmenlik için sınava nasıl çalışmamız gerekiyor atanan hocalarim bilgi verebilir mi veya konu hakkında detaylı bilgisi olanlar

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Ekpssye ilk defa gireceğim öğretmenlik için sınava nasıl çalışmamız gerekiyor atanan hocalarim bilgi verebilir mi veya konu hakkında detaylı bilgisi olanlar

Merhaba,
EKPSS ile engelli öğretmen alımları 2010 yılında başladı.
O yıl 1000 engelli öğretmen alımı oldu. Daha sonraları da beş yüz civarı kontenjanla EKPSS sınavına göre Engelli öğretmenler atandılar. Talep (Engelli öğretmen adayı) kısıtlı olduğu için, atama kontenjan sayısı normal öğretmen alımlarına göre daha düşüktür. (EKPSS’de geçen yıllar içinde boş kontenjan da kalmıştır sanırım.)
Son dönem KPSS ile yapılan sınavlarda öğretmen olmak giderek zorlaştı. Kamuoyunda atanmayı bekleyen 500 bin öğretmen adayı (belki daha fazla?) olduğundan bahsolunuyor.
Buna karşılık KPSS’yi kazanan adaylar atansalar da Adaylık sürecinde mülakata ve başka sınavlara girmek durumundalar.(Açıkçası EKPSS ile atanan öğretmenler de bu sınavlara katılıyor mu bilmiyorum ama EKPSS ile öğretmen olmak daha kolay oluyordur Öğretmen Adayları için.)
İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde EKPSS eğitimi veren kurslar açılıyorlar. Daha küçük yerlerde Engellilere duyarlı Belediyeler veya Halk Eğitim Merkezleri -talep de olursa- Ücretsiz kurslar açabiliyorlar. EKPSS ile ilgili hazırlık eğitimi vereceğini söyleyen Youtube’da kanallar da var. Çeşitli yayınevleri de EKPSS hazırlık kitapları yayınlıyorlar.

Tekerlekli Sandalye