ekpss puanı nasıl hesaplanır

eskehacettepe

Üye
Üye
iyi günler ben mesela 2018 ekpss sınavı için 80 puan almayı düşünüyorum inşallah netleri nasıl hesaplayabiliriz kat sayı fark ile toplama çıkarma mı yapıyoruz acaba

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
klavuz yayınlanmadı henüz.
Temsili olarak (Örnek olması açısından) 2016 EKPSS Sınavında durumu aşağıya yapıştırıyorum.
En altta ise ilgili ÖSYM Sayfasının linkinden kendiniz de inceleyebilirsiniz.
DEĞERLENDİRME
EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.
Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap
sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan
bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar
kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve
standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart
puanlar hesaplanacaktır.
Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5
olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.
Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların
ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3
puanları hesaplanacaktır.
Sınavdan sonra yapılan analizlerde bir testteki sorulardan herhangi biri, biçimsel veya bilimsel bir
nedenle ÖSYM tarafından “geçersiz” sayıldığı takdirde, ilgili testte yer alan sorulardan herhangi
birini işaretleyen tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilecektir.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/EKPSS/2016EKPSSKILAVUZ20160513.pdf

Tekerlekli Sandalye