Elimizdeki sağlık kurulu raporuyla ÖMSS'na girebilirmiyim?

osman 85

Üye
Üye
iyi günler benim eylül 2010 da almış olduğum sürekli yüzdee 42 özürlü kimlik kartı, vergi indirimi , engelli maaşı için raporum var.
Fakat istihdam için değil. Çalışabilir/Çalışamaz diye yazı yok.
Ben bu raporumla ömssye başvurabilir miyim?

YassaX

Üye
Üye
Osman bey, öncelikle bu sorunuzu net olarak cevabını SINAV KLAVUZU ( SINAV YÖNETMELİĞİ ) yayınlanınca verebileceğiz. Ancak Sürekli ve % 42 Raporunuzla ÖMSS ye girebileceğinizi düşünüyorum. Eylül 2010 tarihinde almış olduğunuz Özürlü Raporu 2006 Özürlü Raporları Yönetmeliğine göre alınmış bir Rapor.. Sizin sorduğunuz tarzda cok soru ile karşılaşıyoruz. Sınav Klavuzu'nun Şubat Ayının başlarında yayınlanmasını beklemekteyiz.. Aşğıda vermiş olduğum 14 OCAK 2012 de en son Özürlü Raporları Yönetmeliği'ne göre ; sizin bu sınava girebileceğinizi düşünüyorum.. Ayrıca Yeni Raporlarda Çalışabilir / Çalışamaz bölümü yok, TEŞHİS'inizin Yazdığı Yerin Yanında ( Tedavi ile Çalışma Olanağı Veren/ Vermeyen ) şeklinde Parantez içinde gösterilmektedir. Ayrıca Raporunuzun ön sağ alt tarafında, yüzde'nin altında " Çalıştırılamayacağı İş Alanları " kısmı var.. Burasının dolu olması şu açıdan önemli. ÖMSS ye girdiniz, bir puan aldınız ve atandınız.Atandıktan sonra atandığınız kurum bu bölümün dolu olmasını isteyecektir. Ayrıca atandığınız Kurumdan 5 kişilik bir komisyon oluşturulup, mülakata gireceksiniz.. Burada atandığınız ve yapacağını iş ile Özrünüzün bu işe engel olmayacağı ve işe uygunluğunuz tespit edilmeye çalışılacak, ona göre onay alacak ya da alamayacaksınız.. . İstihdam kısmının dolu olmaması durumu da yine yayınlanacak SInav Klavuzunda belirtilecektir, benim yorumum yine ÖMSS başvurusunda o konuda bir sorun olmayacağı yönündedir, ancak Klavuzu beklemekte yarar var.. Cunku ÖMSS tarihinde ilk defa yapılacak bir sınav olduğu icin, bir örneği yok...Aşağıda verd

14 Ocak 2012 CUMARTESİ Resmî GazeteSayı : 28173 ÖZÜRLÜLÜK ÖLÇÜTÜ, SINIFLANDIRMASI VE ÖZÜRLÜLERE VERİLECEK SAĞLIK KURULU RAPORLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Kazanılmış haklar

MADDE 18 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce; özürlüler için düzenlenmiş sağlık kurulu raporlarıyla belirlenmiş olan özür oranları, çalışma gücü kayıp oranları, vücut iş görme gücü kaybı oranları, tüm vücut fonksiyon kaybı oranları geçerli olup bu oranlara dayanılarak sağlanmış sosyal destek ve yardım hizmetlerinin sürdürülebilmesi için yeniden özürlü sağlık kurulu raporu düzenlenmez.

Tekerlekli Sandalye