Elmadağ'da Yasaların Engelli Yaşamına Yansıması Semineri

gülümse_hayata

Üye
Üye
Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı ve Elmadağ Özürlüler Derneğinin İşbirliği ile “ Yasaların Engelli Yaşamına Yansıması” konulu konferans ,Elmadağ Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

Konferansa, Başbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanı Bekir Köksal, Özel Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan, Türkiye Engelliler Federasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Elmadağ Emniyet Müdürü İsmail Tombuloğlu, Elmadağ Müftüsü Yusuf İzzettin Kara, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm Şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlatıldı

Başbakanlık Özürlüler Dairesi Başkanı Bekir Köksal, “Dünyada yapılan bir araştırmaya göre; dünya nüfusunun %10’un özürlü olarak kabul ediliyor. Yine 2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye nüfusumuza göre 9 milyon kişi özürlü olarak kabul ediliyor. Özürlülere, yaşlılara ve engellilere 2005’de çıkan kanun ile özürlünün bakımı, eğitimi ve istihdamı hakkında birçok çalışma yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor. Türkiye artık özürlülük konusuna bir sosyal yardım olarak değil bir hak olarak bakmaktadır. Bizim amacımız özürlülere kendilerine yaşam kalitesini yükselterek bu konuda gereken eğitimi vermek ve kendisini geliştirmektir. “Dedi.

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Mütevelli Heyeti Başkanı Saime Toptan” 2005 yılında çıkan 5378 sayılı özürlüler yasasının altyapısının tamamlanması için 2012 yılına kadar süre verildiğini, şu ana kadar 5 yıl geçmesine rağmen bunun yetmediğini, gerekli altyapının sağlanamadığını söyledi. Toptan, Türkiye'de ve dünyada, engellilerin topluma kazandırılması ve entegre edilmesi için bir çok yasalar çıkarıldığını, sözleşmeler imzalandığını, ancak uygulayıcıların gereğini yapmaması nedeniyle engellilerin sosyal hayata entegre olamadığını savundu.

Elmadağ Özürlüler Derneği Başkanı Havva Tiryaki, konferansta yaptığı konuşmada, üç kardeş kas hastalığı nedeniyle engelli olduklarını belirterek, çalışma ve sosyal hayatında yaşadığı sıkıntılara değindi. Konferans bitiminde katılımcılara Havva Tiryaki tarafından hediye verildi.

Haberler.com

Tekerlekli Sandalye