Emekli olan biri EKPSS sonucu memur olarak atanabilir mi?

Merhabalar arkadaşlar benim sorum şöyle özel sektörde calisiyorum engelli olarak emekli olabilir yazim geldi.emekli olsam ekpss den atanmam durumunda emekliliğimi iptal ettirip memur olabiliyormuyum.maasimi internetten hesapladim düşük cikiyor bu durumda calismam lazim evliyim daha sonra emeklilik hakim sakli kaliyor mu hastaligimin ilerlemesi durumunda tekrar emekli olabilir miyim.?

Merhaba 1806,

Kamuda emekli olarak çalışamazsınız hatta emekli olduğunuzu öğrenirlerse atamanızı bile yapmazlar ya emekliliğinizi iptal ettirmeniz gerekir yada emekli olarak özel sektörde çalışmaya devam edebilirsiniz. Durumunuz çok ilginç tıpkı 2 sene öncesinde yaşadığım ikilemi hatırladım. 2012 yılında girdiğim EKPSS sınavından 84 puan almıştım ama özel sektörde çalıştığımdan emeklilik dönemime denk geldiği için tıpkı sizin gibi bir yol ayırımda buldum kendimi. 3600 gün erken engelli emekliliğinden faydalanarak erken emekli oldum ama emekli maaşıyla geçinebilmek ne yazık ki mümkün değil hele de başka hiçbir geliriniz olmazsa.

Sizin için en uygunu bana kalırsa EKPSS ile yola devam etmek. Kamuda maaşlar çok daha yüksek ve kamudan emekli olursanız ileride çok daha yüksek emekli maaşı alacağınızı düşünüyorum. Karar sizin sonuçta özel sektörden emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşı size yeterli gelmeyecekse ve yine çalışmaya devam etmeyi düşünüyorsanız kesinlikle kamuya geçerek emekli olmadan çalışmaya devam etmelisiniz.

Hakkınızda en hayırlısı olsun dileklerimle...

Geri