Emekli olan biri yetim aylığı alabilir mi

yaşaryeşilbaş

Üye
Üye
Annem memur emeklisiyken vefat etti. Gözden (yüzde doksan dokuza yakın) yüzde doksan engelli raporum var. Ancak ağır engelli yazmamakta. Emekli sandığından annemin yetim aylığını almaktaydım daha sonra kendim 5047 prim günü üzerinden malulen emekli oldum. 1600 tl kendi emekli aylığımı (ssk) almaktayken yetim aylığım (emekli sandığı) kesilip emanete alındı. İlçe idare kurulu araştırma yapmakta şu an sitenizdeki incelemelerimde büyük bir ihtimalle yetim aylığı kesilecektir kanısına vardım ( 5 kişiyiz kişi başı 255 tl sebebiyle) ssk'den aldığım maaş dışında hiçbir gelirim bulunmamaktadır oturdğum ev kiradır, sizce de yetim aylığı kesin olarak kesilir mi, kesilirse evde bakım ücreti veya engelli ücreti gibi ne gibi haklarım var ? Teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hangi tarihte yetim maaşı almaya başladınız? 2008 öncesi için şu şart gecerli diye biliyorum.
Emekli Sandığı’nda biraz daha farklı bir durum var. Emekli Sandığı kapsamındaki memur çocukları, yetim çocukları SSK’lı çalışsalar da, Bağ-Kur’lu olarak kendilerine bir işyeri açsalar da SSK’dan Bağ-Kur’dan emekli aylığı alsalar da yetim aylıkları kesilmez. Evlendikleri, memur oldukları zaman kesilir. Aynı şekilde memur olarak emekli oldukları zaman da kesilir.

yaşaryeşilbaş

Üye
Üye
ben oğluyum, 1 Haziran 2012'de yetim aylığını almaya başladım, malulen emekliliğim emekliliğim ise Mayıs 2013'te başladı. 1600 tl maaşım var 5 kişi yaşıyoruz evde. Şubat 2014'te yetim aylığı emanete alındı. Şu an bulunduğum ilçede ilçe idare kurulunca muhtaçlık araştırmam yapılmakta. Bu arada kirada oturmaktayım ve hiçbirimizin geliri. Yüzde doksan dokuz görme kaybı yüzde doksan da engelli raporum var ancak ağır engelli yazmamakta. Evde bakım ücreti konusunda aydınlatır mısınız. ( Göz haricinde başka engelim yok)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım ücreti alabilmek için olmazsa olmazlardan biride sağlık kurulu raporunda "ağır özürlüdür" ibaresinin yazması gerekli. Bu ibarenin sağlık raporu ile başvurular hiç bir şart altında kabul edilmiyor.

Tekerlekli Sandalye