Emekli olduktan sonra engelli kadrosunda çalışabilirmiyim?

begum2008

Üye
Üye
Merhaba
Ben 4600 gün pirim gun sayısı ve 18 yıl tamamlamış bir engelli olarak emekli oluyorum ancak sgk sorgulamada 930 tl.maaşla emekli olacağım bilgisini aldim bu mebla ile gecimim zor olacağından dolayi ikinci bir sigortalı olarak yine engelli kadrosunda farklı bir işte çalışma şansım olabilirmi
Bilgi rica ederim.
Tesekkurler

[device_name] cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba begüm, emekli olduktan sonra yenidn çalışabilirsiniz tabiki. Bu şekilde çalışan binlerce engelli var.

begum2008

Üye
Üye
Halil bey bilgilendigme icin çok teşekkür edrim ancak daha detaylı bilgi almak isterdim. Bahsettigim yani ikinci bir sigorta ile kurumda da çalışma imkanım olurmu? tercihim kurum ve kurumsal firmalar olacaktır.
Ve ikinci bir sgortali işte engelli kadrosunda faydalana bilirmiyim? Ondan iki ci bir emekli liğim olurmu?
Tesekuurler

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
Şuan çalıştığınız işyerinde emeklilikten sonra da çalışmaya devam edebilirsiniz. Bunun önünde bir engel yok.
Olmayacak/yapamayacağınız şeyler şöyle.
1-İkinci bir sigorta diye bir durum yok. Yani sadece bir tane SSK Sicil numaranız vardır.
(Emekli olup, aynı işyerinde yine engelli kadrosunda çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu işvereniniz için de iyi bir durumdur: Tecrübeli bir elemanı engelli kadrosunda çalıştırmak akıllıca olur.)
2-Emekli maaşınızı kestirmeden kamuda çalışamazsınız.
3-İkinci emeklilik diye bir şey maalesef mümkün değil. (Özel sektörde hem emekli maaşı alıp hem çalışmanızdan dolayı bir maaş daha alabilirsiniz.)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
İşte mükemmel yanıtlar..

Teşekkürler Hakan hocam böylesine faydalı olduğunuz için..

şerefli soner

Üye
Üye
Emekli oldukdan sonra çalişmaya devam edersek sigortaya belli bir ücret kesiliyor.birdaha hiç çalişmamaya karar verirsek emekli oldukdan sonraki sigortaya kesilen parayi sgk dan istemek gibi bir durum var mi acaba?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Sizce böyle bir şey mümkün olabilir mi?

Arkadaşlar emekli olduktan sonra SGK lı olarak çalışmaya devam edersek ki ben ediyorum emekli maaşının yanında ikinci bir maaşınız olur. Bu maaşınızdan SGDP kesilir ve siz zaten sakatlık indirimi alacağınız için bu kesinti maaşınızın düşük olmasına yolaçmaz.

SGK, çalışanları sadece ve sadece bir kere emekli eder!!! İkinci bir emeklilik sözkonusu değildir.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selam,
Konuyu tam bilmiyorum ama bildiğimi yazayım.
Daha önce destek primi denilen bir meblağ kesiliyordu. Şimdi o da kesilmiyor.
Galiba bi hastalık sigortası gibi bir kesinti var ama bunu işverenden mi tahsil ediyor SGK; yoksa emekli maaşlarından mı kesiyor ben bilmiyorum.
Ama her iki durumda da bence bu meblağı almak mümkün olmaz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
SGDP adı değişti hocam ve kısaca bordroda Sgk kesintisi olarak geçiyor :) Emekli maaşından değil emekli çalışanın işyerinden almakta olduğu maaşından kesiliyor ve ayrıca istediği kadar kessin sorun değil benim alnımın teriyle almakta olduğum emekli maaşım var ve tam 1.572 tl oldu bu ay ilk zamlı emekli maaşımı almış bulunmaktayım.

Arkadaşlar çalışırken emekli maaşından kat kat daha yüksek alsanız dahi inanın emekli maaşının tadı daha bir başka oluyor. Dilerim herkese yüksek emekli maaşı bağlansın ve istemeyen yeniden çalışmak zorunda kalmasın.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Evet Doğruyu bulduk. İşveren ödüyormuş SGDP'yi.

Daha detaylı bilgiler de içeren gov.tr uzantılı(Resmi site.) bir sayfa buldum.
Aşağı yapıştırıyorum.
SGDP Primini Kim Öder, SGDP Prim Oranı Nedir?

2008 yılı Ekim ayı başından önce sigortalı olan kişilerin Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra aylık bağlanıp bağlanmadığına bakılmaksızın, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra 4 (a) kapsamında hizmet akdi ile çalışanların prime esas kazançları üzerinden kesilen %32 oranındaki sosyal güvenlik destek primini ödemekle işverenler yükümlüdür. Hizmet akdi ile çalışan sigortalıların yaşlılık aylığından destek primi kesilmesi mümkün değildir.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/SGK+Internet/emeklilik/emeklilikten_sonra/

begum2008

Üye
Üye
Merhaba
Sn. Unuttum bilgilendirmeye dolayı teşekkür ederim. Bildiriminizde "çalıştığınız kurumdan emekli olup tekrar calismaya devam edebillirsiniz" diyiyorsunuz yanlız ben kamuda 1 yıllık taşören im malum bildiginiz üzere KHK yasası ile kurumun kadrolaşma si nedeni ile emeklilik hakedisten dolayi kadrodan muaf ve aynı yerde kalma imkanım olmayacak. Oysa emekli gelirim yukarda bahsettigim gibi 930.00 tl olacak benim tercihim bir başka kurum kurumsal firmada emekli olduktan sonra çalışma imkanım olurmu tekrar engelli kontejanindan girme imkanım olurmu ve ya emekli olmayıp yeniden işmi arayarak altarnatifimi tercih edeyim. Maasim 1500 kadar olsa emekliliği tercih ederdim.
Tesekkurler

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba
Sn. Unuttum bilgilendirmeye dolayı teşekkür ederim. Bildiriminizde "çalıştığınız kurumdan emekli olup tekrar calismaya devam edebillirsiniz" diyiyorsunuz yanlız ben kamuda 1 yıllık taşören im malum bildiginiz üzere KHK yasası ile kurumun kadrolaşma si nedeni ile emeklilik hakedisten dolayi kadrodan muaf ve aynı yerde kalma imkanım olmayacak. Oysa emekli gelirim yukarda bahsettigim gibi 930.00 tl olacak benim tercihim bir başka kurum kurumsal firmada emekli olduktan sonra çalışma imkanım olurmu tekrar engelli kontejanindan girme imkanım olurmu ve ya emekli olmayıp yeniden işmi arayarak altarnatifimi tercih edeyim. Maasim 1500 kadar olsa emekliliği tercih ederdim.
Tesekkurler

Bence emekli olup çalışmaya devam etmek lehinize. Çift maaşınız olur. Emekli olduktan sonra çalışırsanız yine çalıştığınız şirketin engelli kontenjanında devam edersiniz. Tabii emekli olduktan sonra iş bulabilecek misiniz sorusunu siz cevaplayabilirsiniz.

begum2008

Üye
Üye
Işte iyi bir iş olsa tabiki neden olmasın yanlız
Ben yine soruma cevap alamadım emekli oldugumda yine başka bir yere kurumsal firmaya engelli kontejanindan girebilirmiyim?

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Devlet hem emekli maaşı verip; hem de çalışmanızdan dolayı size bir maaş daha vermez.
Yani kamuda çalışamazsınız.
Kurumsal firmadan kastınız büyük şirketlerse atıyorum KOÇ holding veya yabancı bir kurumsal firmaysa tabiiki çalışabilirsiniz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Begüm,

Sizin için en uygun olanı emekli olup özel bir şirkette çalışmaktır. Kamuda çalışabilirsiniz ama bağlanan emekli maaşınızdan vazgeçmeniz gerekir. Ben kendi adıma bu riski almadım ve bundan dolayı hiç pişman olmadım. Kendimi bildim bileli özel şirkette çalışıyorum. Hem biliyor musunuz bunun adına katmerli maaş deniyor :) her ne kadar emekli maaşı düşük olsa bile ikisi birarada ekonomik koşullarınızı yeterli seviyeye taşıyor.

Hakkınızda en hayırlısı neyse o olsun dileğimle,

begum2008

Üye
Üye
Cevaplarinizdan dolayi Teşekkürler unuttum29 Teşekkürler gazoz agaci
Elbette bende emekli olup ikinci bir işte çalışma taraftariyim ancak yeterli düzeyde istihdam tercihi sağlayamamaktan dolayi endişeliyim şayet şirkette is bulamadığım gibi 930 tl yeterli olamayacak çünkü aile ve hiç bir desteğim olmadığı biri olara bu hayat şartlarında üstelik tedavi olası durumunda emekliliğe çekimser bakıyorum bedenen tek baston la yürüyen biriyim malum her iş buluşup belli ölçekte bedenen yorumlayacak işler yapabilimemi gerektiriyor böylece is bulmada zor olacak yinede engelli personel mecburu çalıştırılması durumundan yararlanarak tercihimi kullanmak istiyorum.
Farklı bir seçim yapmam gerektiğini düşünürseniz desteginize ve bilgilerinizi rica ederim.
Hep mutlu kalin

Tekerlekli Sandalye