Emekli oldum. SGK yeniden sağlık kurulu raporu istiyor?

Adalet?

Üye
Üye
Halİl bey 1958 doğumluyum 1992 de ssk lı olarak işe başladım 2011 yılına kadar çalistim.şeker, prostat,işitme den yüzde 57 sürekli ibaresi işaretli rapor aldım ve vergi indiriminden faydalanarak 2011 yilinda erken emekli oldum.SGK bu hafta beni aradı tekrar rapor yeniletmeniz gerekir dedi ege Üniversitesi hastanesine yolladı ne yapacağımı şaşırdım yüzde 40 altı rapor verirlerse emekliliğim ne olur sürekli rapor olduğu halde neden benden tekrar rapor istiyorlar ne yapmamız gerekiyo lütfen yardım edermisiniz acil

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimine esas alıdığınız sağlık kurulu raporu "süreli" rapormuydu? SGK hangi gerekceyle sizden yeni rapor istemiş?

Adalet?

Üye
Üye
Raporun sol alt köşesinde
Ağır özürlü HAYIR
Sürekli ×
Şeklinde ibare var başka birşey yok halil bey bide yüzde 57 yazıyo üzerinde gerekçe olarak böyle uygulama yapıyo sgk dedi oradaki memur

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda süreklidir ibaresi varsa ki varmış SGK yeniden rapor istemez. Zaten öyle olsa rapora süreklidir ibaresi konulmaz. Yeniden muayene rapor isteniyor fakat bu uygulama sağlık kurulu raporunda kontrol şerhi olanlar için geçerli. Şimdiye kadar "süreklidir" ibareli raporu olupta emekli olan binlerce insan var. Bunların hiç birinden yeni rapor istendiğini ne duydum nede okudum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Almış olduğunuz rapor sürekli olmakla birlikte acaba emeklilik hakkı için aldığınız vergi indirim hakkında süreli ibaresi var mıydı? Eğer ikisindede hiçbir süre belirtilmediyse ve siz SGK nın tanımış olduğu emekliliğinizle ilgili herhangi bir iptal işleminin gerçekleşme durumunda karşı tarafa dava açma hakkınız bulunduğunu biliyor musunuz?

SGK kafasına göre engellilerin emekliliklerini durdurma, ortadan kaldırma vb hiçbir işlemi haklı bir gerekçeye dayanarakda olsa yapamaz olurda gerçekten alacağınız yeni rapor oranınızda düşüklük tespit edilse dahi ( diyelim ki iyileştiniz ve engelli raporunuz % 40 ın altında verildi) emekliliğiniz önceden kazanılmış bir hak olduğundan ve anayasada'' Kazanılmış haklar geri alınamaz! '' hükmüne dayanarak yargıtaya başvurabilir, konuyla ilgili bu işin ehli bir avukattan da yardım alarak SGK ya dava açabilirsiniz ve kazanacağınızdan eminim.

Yüzde doksan görme engelli bir arkadaşım emekli olduktan sonra karşılaştığı bu duruma karşı SGK ya dava açtı. SGK emekliliğinden sonra ki yıllarda gördüğü tedavi süreci sonucunda tek gözünün görme yetisini azda olsa geri kazandığını ileri sürerek, vermekte olduğu emekli maaşını kesmek istemişti :( Belki aylarca uğraştı ama şu anda hem yeniden emekliliğini elde etti hem hala çalışıyor.

Haklarınızdan emin olunuz, haklarınızı biliniz, mağdur olmayınız!

Herkes için adalet dileklerimle...

Adalet?

Üye
Üye
Raporu foto çektim ama yükleyemedim siteye

Adalet?

Üye
Üye
Kontrol süresi yazılı bir yazı var ama herhangi tarih yada üzerinde yanında işaret yok foto çektim ama yükleyemiyorum buraya

Adalet?

Üye
Üye
halil bey bulunduğum ilçedeki sgk ya tekrar gidip sordum sürekli rapor olduğu halde neden beni hastaneye gönderiyorsunuz dediğimde seni birisi şikayet etmiş ankara' dan bize yazı geldi seni tekrar rapor için hastaneye yolluyoruz dedi.Bu rapor süresinde tahminim 1 yada 1.5 ay süresince emekli maaşım kesilir mi ? sgk'yı herhangi birisi arayıp sevmediği birini şikayet etse sgk bunu dikkate mi alıyo.Benim kanuni olarak ne yapmam gerekiyo yardım eder misiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bende tam onu yazacaktım durduk yere fesatlık etmeyeyim diye yazmaktan son anda vaz geçtim. Bu şekilde bir durum ancak bir şikayetle gerçekleşebilir. Rapor sonucu SGK ya gitmeden maaşınız kesilmez. Bu konuda yapacağınız pekte bişey yok. Yeniden rapor alıp sgk nın istediği gibi göndereceksiniz. Gelişmeleri bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen.

apprentice

Üye
Üye
Milletin işi gücü yok başkasının aldığı 3 kuruş parayı şikayet ediyor.

Adalet?

Üye
Üye
Aynen arkadaşım 20 seneye yakın çalıştım 6500 günüm var 1992 işe girişim belediyede çalışıyordum maaşım da iyiydi ama sağlık sorunları sebebiyle dayanamadım rapor aldım erken emeklilik için başvurduk 4 seneye yakın oldu emekli olalı şimdi birisi şikayet etmiş diye birdaha uğraş şu anda askerlik borçlanmasını yatırsam emekli oluyorum galiba ama 7 bin gibi para lazım işin içinden çık çikabilirsen

Adalet?

Üye
Üye
Halil bey yorumlarınız için çok teşekkür ederim size bir sorum daha olacak.. yüzde 40 altı rapor alırsam askerlik borçlanmamı yaparak emekli olabilir miyim?
1958 doğum 15.09.1992 işe balangiç 22.03.2011 hastaneye rapor için başvuru yaptım yaklaşık olarak 6500 günüm var temmuz gibi de vergi indiriminden yararlanarak emekli olmuştum.yüzde 40 üzeri rapor alamasam bile 2011 den bu güne kadar emekli olduğum günler 25 yıllık sigortalı olma şartına eklenir mi 4 yıllık emeklilik sürecim var.2015-1992 =23 mü olacak yoksa 2011-1992=19 yıl mı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Aynen arkadaşım 20 seneye yakın çalıştım 6500 günüm var 1992 işe girişim belediyede çalışıyordum maaşım da iyiydi ama sağlık sorunları sebebiyle dayanamadım rapor aldım erken emeklilik için başvurduk 4 seneye yakın oldu emekli olalı şimdi birisi şikayet etmiş diye birdaha uğraş şu anda askerlik borçlanmasını yatırsam emekli oluyorum galiba ama 7 bin gibi para lazım işin içinden çık çikabilirsen

Selamlar,

Bu konuyla ilgili çok önemli bir haber vardı aslında. Birçoğunuzun pek dikkatini çekmemiş olabilir ama benim için çok vahim bir gelişmeydi hoş konuyla uzaktan yakından ilgim olmasa dahi toplumsal her sorun beni de ilgilendirir kısmından yola çıkarak sizlerle paylaşmak istemiştim :(

http://engelliler.gen.tr/f9/dikkat-20-bin-kisinin-ayligi-kesildi-27560/

Haberdeki çarpıcı gerçek bir o kadar açık ki bilmem farkedebildiniz mi?

İhbarcılar aileden!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, yersiz aylık alanları ihbar edenler genellikle kişilerin kız kardeşleri ya da anneleri oluyor.

Anlaşmalı bir şekilde eşiyle boşanan bir kadın, babasından yetim aylığı aldığında annesinin ya da kız kardeşinin aylıklarında düşüş oluyor. Hal böyle olunca kız kardeşler ve anneleri arasında gizli tutulmasını talep ettikleri ihbarlar oluyor.

Bu ülkede öyle şeyler yaşanıyor ki kim kimi nasıl şikayet etmişten çok niye şikayet etmiş noktasında kaldım ben :( Bir anne vefat eden eşinden kalan dul maaşını özkızıyla paylaşmasın yada kız evlat diğer kızkardeşini kendi özbabalarından kalan yetim maaşını bölüşmemek için bile şikayetçi olabiliyor. Konunun neresinden bakarsanız bakın oldukça çirkin, kan bağına yakışmayan ve çok fazla üzerinde tartışılması gereken bir konu. Amaç alınmakta olunan maaşı bir şekilde 1.derecede akrabayla paylaşmayarak daha da azalmasını önlemek!

Ortada yaşanan bu gelişmeden sonra açıkcası ben şimdi size, sizi kim şikayet etmiş olabilir sorusundan çok bu durumu nasıl çözebilirim? yanıtını aramanızı tavsiye edebilirim.

İnsanlarında fazla suçu yok aslında (şikayetçilerin, ihbarcı akrabaların) onları bu ikileme, bu akılalmaz ihbara yönelten ahlak anlayışının çökmesi bilmem sizleri de benim kadar düşündürdü mü? Bir anne özkızını eline geçecek üç kuruş fazla dul maaşı için nasıl? hangi vicdan? hangi ahlak anlayışıyla gidip de SGK ya ihbar edecek kadar muhtaç bırakılabilir???

Tıpkı sizin olayınıza benzer özellikler taşımasa da önemli olan şikayet edecek birilerinin varlığı bile sizleri de benim kadar rahatsız etti mi?

Siz bir şekilde yeniden emekli olacaksınız buna inanıyorum ama aklınızda soru işaretleride hep var olacaktır. Keşke bu kadar güzel bir ülkenin bu kadar güzel insanları üç beş kuruşa tamah etmeyecek şekilde, refah ve huzur için yaşamalarını sağlayacak en insancıl koşullarda, hakketiklerince yönetilselerdi.

Kendi emekliliğimden yola çıkarak bir örnek vermem gerekirse o da erken engelli emeklilik hakkından faydalanarak emekli olmama rağmen sonrasında iş yaşamından kopmadım, hala çalışıyorum ve nedeni belirsiz bir şekilde emekliliğimin iptali endişesi taşıyorum. Belki de sırf bu yüzden arada normal şartlarda emekli olmama ne kadar gün kaldığını hesaplıyorum ve sanırım normal emeklilik şartlarını da karşılamış olduğum zaman gerçekten bu kaygım ortadan kalkacak :)

Bu ülkede heran, herşey olabilir ve ben tüm haklarımdan emin olduğum sürece SGK ya her türlü direnişi gösterebilirim. Anlatmak istediğimi anlatabilmiş olmayı umuyorum çünkü çok fazla yorgunum.

Askerlik borçlanması yaparak emekli olabilme fikriniz çok iyi bir çözüm yolu olmakla birlikte şu an için rapor sonucunuzu bekleyin derim. Her şekilde emeklilik sizin hakkınızdır ve bu hakkı elde edebileceğinize olan inancınızı kaybetmeyin.

Hakkınızda hayırlısı olsun dileklerimle...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef sadece engelli emekliliği konusunda bilgim var. Normal emeklilik koşullarıyla alakalı fazla bilgim yok. Yanlış bir şey söyleyerek sizi yanlış yönlendirmekte istemem...

septik

Editör
Editör
Sayın Adalet

Aslında çok ilginç bir konu, araştırma yapmadan eski bilgilerime dayanarak cevap vermeye çalışayım

Burada sizin erken emekli olmanız yeni alacağınız raporda kesin olarak rapor oranının düşeceğinin garantisi yok, ayrıca size verilmiş olan erken emekliklik hakkı yani %40 ve üzeri engellidir raporunun sorumlusu zaten siz değilsiniz.

İhbar gerekçesi sizin bu erken emeklilik raporunu hak etmediğinizi düşünen biri tarafındandır, ve siz gerçekten hak etmiyor ve yeni alacağınız rapordada %40 altına düşerseniz,

Verdiğiniz bilgiler dahilinde prim ödemeniz ve gün sayısı açısından bir sıkıntı olmaz yaş sıkıntısı dahi olmaz,

Burada sıkıntı olabilecek tek konu emekli olduğunuz sürecin içersinde geçen zamanın ki bana göre şahsi hatanız olmadığı için gün açısından problem yaşanmaz ve aldığınız maaşlara yönelik geri ödeme diye bir sorunla karşılaşmassınız.

Normal şartlarda 54 yaş 25 yıllık sgk süresi 5675 gün sgk primi ile emeklilik hakkınız zaten mevcut.

Adalet?

Üye
Üye
Burada ki sıkıntı x hastanesinde ki doktor ile y hastanesinde ki doktorun değerlendirmelerinin farklı olması ben 20 seneye yakın çalıştım 3 sene daha çalışıp askerlik borçlanmamı yapsaydim normal olarak emekli olacaktım ama iş bizi çok yıprattı şeker çıktı kolestrol gözler de sıkıntı olmaya başlayınca mecburen hastaneye gitmek zorunda kaldım ama hayirlisi olur inşallah verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum gelişmeleri aktarmaya çalışıcam

Adalet?

Üye
Üye
Teşekürler hastane sürecindeyiz şuanda gelişmeleri yazmaya devam edeceğim

namzet

Üye
Üye
sss.jpg
1. yol : arkadaş sen bu raporu illegal yollardan almadın ise almamışsındır, senin rapor oranın düşşe dahi senden ödediği maaşları geri isteyemez. sadece maaşın kesilir. askerlik borçlanması yapamayacağım diyorsan 15.09.1992 girişi itibarı ile 25 yıla tamamlaman gerekiyor. emeklilik için gerekli olan üç şeyden gün tamam, yaşta tamam, eksik olan
tek şey yıl onuda 15.09.2017'de tamamlayacaksın.
2.yol : askerliğini borçlanırsan işe giriş tarihin ilk giriş tarihinden itibaren borçlandığın kadar tahminen 20 ay geri çekilir ocak/2016 falan emekli olursun. 2.yol en maktıklısı.

Tekerlekli Sandalye