Emekli Olma tarihi ve işlemler

Selamlar,

İsmim Sevda BENGÜ 19.05.1966 doğumluyum, %40 oranında özürlüyüm. Vergi indirimi için ilk müracaat yerim Manisa'dır. 14.09.1987 'dan bugüne sigortalıyım. 1998-2008 yılları arasında çalışmadım. 01.03.2008 tarihi itibari ile isteğe bağlı sigorta primi ödemeye başladım. Bu durum 31.08.2011 tarihine kadar devam etti. Ancak 01.10.2008 tarihi itibari ile İsteğe bağlı prim ödeme BAĞ-Kur üzerinden devam etti. Buradaki ilginç durum, 2009 Ekimine kadar banka üzerinden primler SSK'ya yattı. 2009 ekim ayından itibaren banka BAĞ-Kur üzerinden ödemeleri kabul etti 02.09.2011 tarihi itibari ile özel bir kuruluşta çalışmaktayım. Yasa gereği 15 yıl ve 3600 prim günü üzerinden emekli olmam için 147 günlük bir süre kaldı.
Bugün itibari ile 31.10.2012 tarihinde prim ödeme günlerim sona ermektedir.
Sosyal güvenlik kuruluşu kayıtlarına göre;
SSK'ya prim ödeme günüm : 2403
BAĞ KUR İsteğge Bağlı prim ödeme günüm : 1.050 'dir.

Aldığım birtakım duyumlara göre; Emekli müracaatı yapmadan önce Manisa'da ilk çalışmaya başladığım zaman Maliye'de açılan özürlü dosyasının şu an çalışmakta olduğum İstanbul Defterdarlığı'na getirilmesi gibi bir işlemden bahsedildi. Halen çalıştığım işyerinde de vergi indiriminden faydalanmaktayım.

Emekli başvurusu ve başvuru öncesi işlemler ile ilgili sağlıklı bilgiler elde edemiyorum.

Bu hususta yardımlarınızı rica eder, konunun benim durumunda başka insanları da ilgilendirmesi açısından faydalı olacağını bildiri, iyi çalışmalar dilerim.

sizin dilekçe ile istanbul defterdarlığına bildirmeniz yeterli aslında.
Yani defterdarlığa dilekçe yazıp manisadan istanbula evrak aslı değilde bilgi göndertebilirsiniz.
alternatif yol: istanbul defterdarlığına gidip manisa deftertarlığındaki bi,lgilerini verip üstüne tekrar muayene olmak istediğini söyleyebilirsiniz.

Dolayısıyla son yere gitmiş olur...

anlamadığım nokta: Türkiye'nin neresinde olursa olsun, bir ilde vergi indirimi alıp diğer ilde başka işe girseniz dahi haklarınız kaybolmaz ve o sistem üzerine numara ve sayı ile emekli olabilirsin. Bana göre İstanbuldakiler işgüzarlık yapmış gibime geliyor.

Geri