Emekli olmak için hangi yolu izlemeli, nasıl bir rapor almalıyım?

herkese merhaba aranıza yeni katılıyorum benim sorunum çocukken non hodkin lenfoma tedavisi gördüm ve ayrıca beyinde belirgin şekilde baskı yapan aroknoid kist saptandı hareketlerimi çok etkiliyor yaptırdığım odyo testinde de sağ kulakta ileri derecede sol kulakta ise hafif işitme kaybım var 4600 gün prim ödemişliğim var ssk girişim 1996 rapor için başvurursam hangi yolları izlemem gerekiyor ve ve raporu % kaç alabilirim ilginize şimdiden teşekkür ederim

Engelli emekliliğinden yararlanabilmek için ilk kural en az %40 oranında sağlık raporu almak gerekiyor. Sizin birden fazla hastalığınız varmış. Rapor için hastaneye başvurduğunuzda tüm hastalık-sakatlıklarınız için ayrı ayrı rapor oranı verilir. Daha sonra bu oranlar balthazar formulüyle birleştirilerek hesaplanır. Eğer, alacağınız rapor %40-59 arası olursa 17 yıl hizmet süresi, ve 3920 gün prim gün sayısıyla emekli olabilirsiniz.

bazı insanlar önce defterdrlığa gitmemi öneriyor hastaneye gidipte dilekçe vererek sağlık kuruluna girmem ve alacağım raporu %40 ı geçerse emeklilik için yeterli olur mu tşkler.

Evet doğrudur. Vergi indirimi için önce bir dilekce ile defterdarlığa başvuracaksınız.

DEFTERDARLIK MAKAMINA

Vasıtasız Vergiler Gelir Müdürlüğü:
..........................................nda görev yapmaktayım. Bakmakla yükümlü bulunduğum............................ hastalığım nedeniyle 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu.nun 31.inci maddesi gereğince sakatlık indiriminden yararlanabilmem için gereğinin yapılmasını arz ederim. ../.../...

Adı Soyadı
İmza

Tel: (Ev)
(İş)

EKLERİ:

1- ( ) 2 Adet Fotoğraf
2- ( ) Çalıştığı Yerden Çalıştığına Dair Yazı
3- ( ) İşçi ise Sigorta Giriş Bildirgesi veya Son Dört Aylık Bordro
4- ( ) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
5- ( ) Bakmakla Yükümlü Olduğunu Bildirir Yazı
6- ( ) Sağlık Karnesi Fotokopisi
7- ( ) ............. Hastanesinden alınan Sağlık Kurulu Raporu Aslı

Defterdarlıkta özürlüler birimi var; boş vaktinizde bir uğrayın; memurlar size yardımcı olurlar.
Gitmeden önce çalıştığınız işyerinizden "ilgili makama" diye başlık atıp kurum yada işyerinde çalıştığınıza dair yazı alın gidin; gerisi halolur.
defterdarlıkta sizi hastaneye yollayacaktır.

sanırım ben hatamı ne yaptım önce defterdarlığa gitmeden direk hastaneye başvurdum bu sorun olurmu vergi indirimi için

Geri