Emekli olmayıp çalışmaya devam etsenmi etmesemmi?

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun süredir zihnimi yoran bir kararsızlık içindeyim. Bir konuda sizin tavsiye ve görüşlerinize ihtiyacım var. 01 Mayıs 1998 yılı sigorta girişliyim ( SGK 4/A ). Aynı zamanda da % 74 Engelli raporum mevcut ve Vergi indiriminden faydalanıyorum. ( 2013 yılının Aralık ayında Vergi indirimi aldım, Raporum SÜREKLİ' dir. ). SGK kurumundan gün toplama yaptırdım ve 01 Mayıs 2015 tarihinde yani bugün itibari ile 5 ay 5 gün sonra Engelli Emekliliğinden Faydalanma hakkına sahibim. ( Bununla ilgili SGK' dan yazı elime ulaştı ) Bu siteden takip ettiğim kadarı ile, emekli olduğum zaman bağlanacak emekli maaşım ortalama 950 TL - 1000 TL arası bir rakam olur diye tahmin ediyorum. ( Bu rakam çeşitli internet sitelerinden hesaplama yaptırdığımda da ortaya çıkıyor. ). Çoğumuzun yaptığı veya yapacağı gibi bende emeklilikten sonra kesinlikle çalışmaya devam etmek zorundayım

Ben şu an özel sektörde 4/A sigortalı olarak halen çalışıyorum. Maaşımda bu zamanda iyi denilebilecek düzeyde. Ben şimdi günü zamanı geldiğinde emeklilik için müracaatımı yaptığımda, şu anki işyerimdeki işimden ayrılmak zorunda kalacağım. ( işyerimle bu konuyu görüştüm, benden son derece memnun olduklarını fakat şirket politikası gereği kesinlikle emekli olduktan sonra tekrar işe alamayacaklarını kesin bir dille bana bildirdiler. )

01 Mayıs 2015 tarihi geldiğinde, emeklilik için müracaat etmeyip, Toplam Kazanç Miktarını bir miktar daha yükseltmek amacıyla en azından 8 ay yada 10 ay gibi bir süre daha burada çalışmaya devam etsem, ve tam çalışmaya devam ettiğim dönemde de Bizler için mevcut olan kanunun değişmesi gündeme gelirse, hali hazırdaki emeklilik hakkımıda kaybetme ihtimali doğuyor. Malum, devlete ve devlet büyüklerinin aldığı bazı kararlara güven duymuyorum bazen. SGK' daki bütçe açığı veya farklı bir konu gündeme gelip, Mevcut emeklilik tablosunda bir değişikliğe gidilirse kendi kendimi ateşe atmış olurum diye korkuyorum. ( Şu anki işimi ve çalıştığım firmayı sevdiğim için burada biraz daha çalışmaya devam etmek istiyorum )

Velhasıl benim sizlere sormak istediğim soru şu ; Sizce zamanı geldiğinde kanun değişme riskine karşı hemen emekliliğimi isteyip başka bir işemi bakmalıyım ???. Yoksa kanun değişse bile benim mevcut hakkım her zaman baki kalır mı ???

Biraz uzun bir yazı oldu belki ama, zahmet edipte bana bu konuda fikir verebilirseniz çok sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim

Engelli emekliliğinde yakın bir gelecekte bir değişik olacağını zannetmiyorum. Yanılmıyorsam en son 2008 yılında bir değişiklik oldu ondada dikkate değer (hak kaybı bakımından) bir değişiklik olmadı. Bana kalırsa bu konuda endişe etmenize hiç gerek yok.

Geri