Emekli olunca SHÇ'e bildirmek gerekir mi ?

karahanli

Üye
Üye
Arkadaşlar bir kaç sorum olacaktı sizlere..

Biz 4 kişilik bir aileyiz.. Annem babam abim ve ben.. Annem abime baktığı için evde bakım maaşı almakta. Babam emekli ve 1020 TL civarı bir maaş alıyor. Annem ise bu ay emekli oldu ve o da aynı şekilde 1000 TL civarı maaş alacak. Ayrıca ben üniversite öğrencisiyim ve devletten 330 TL öğrenim kredisi alıyorum. Sorularım ise şunlar..

Annemin emekli olmasından dolayı maaşı kesilir mi ?
Benim almış olduğum öğrenim kredisi hesaplamaya dahil edilir mi ?
Annemin emekli olduğunu bir yere bildirmemiz gerekiyor mu ?
Ayrıca 2022 maaşı da alınıyor. Bu 2022 maaşı, Evde Bakım Maaşı hesaplamasına dahil ediliyor mu ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

septik

Editör
Editör
Evde bakım maaş alma krıteri hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin yine hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile temmuz 2015 e kadar kişi başı 572 tl dir.
Hanedeki gelirin artması durumunda shç kurumuna bildirmeniz gerekmektedir.

4 kişisiniz x 572 tl = 2288 tl geliri aşmadığınız taktirde evde bakım maaşını almaya devam edersiniz.

Sitemizde geçmiş tarihlerdeki beyanlarda üni. okuyup burs alanların evde bakım maaş krıterine ilave edilmediği açıklanmış http://engelliler.gen.tr/f8/alinan-...e-bakim-maasi-hesaplamasina-dahilmidir-22563/

Ayrıca 2022 aylığı yönetmeliğinde değişiklikler oldu ve artık evde bakım maaşlarıda 2022 muhtaçlık sınırı hesaplarına dahil edilmekte bu durumda hanede yaşayan kişilerin tüm gelirlerinin hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 286 tl muhtaçlık sınırı üzerindeyse malesef 2022 maaşı kesilmektedir.

karahanli

Üye
Üye
Evde bakım maaş alma krıteri hanede yaşayan kişilerin gelirlerinin yine hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile temmuz 2015 e kadar kişi başı 572 tl dir.
Hanedeki gelirin artması durumunda shç kurumuna bildirmeniz gerekmektedir.

4 kişisiniz x 572 tl = 2288 tl geliri aşmadığınız taktirde evde bakım maaşını almaya devam edersiniz.

Sitemizde geçmiş tarihlerdeki beyanlarda üni. okuyup burs alanların evde bakım maaş krıterine ilave edilmediği açıklanmış http://engelliler.gen.tr/f8/alinan-...e-bakim-maasi-hesaplamasina-dahilmidir-22563/

Ayrıca 2022 aylığı yönetmeliğinde değişiklikler oldu ve artık evde bakım maaşlarıda 2022 muhtaçlık sınırı hesaplarına dahil edilmekte bu durumda hanede yaşayan kişilerin tüm gelirlerinin hanede yaşayan kişi sayısına bölündüğünde 286 tl muhtaçlık sınırı üzerindeyse malesef 2022 maaşı kesilmektedir.

Cevabınız için teşekkür ederim.
O zaman sadece annem ve babamın maaşları hesaplanacağı ve 2288 TL'nin altında kalacağı için bir sorun olmaz diyorsunuz.

2022 aylığı yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri biliyorum. 2022 maaşı muthaçlık sınırı hesaplanırken evde bakım maaşı hesaba dahil edildiğini de biliyorum ama benim sorum biraz farklı. Evde bakım maaşı hesaplamasına 2022 maaşı dahil ediliyor mu :)

septik

Editör
Editör
Evet bakım maaşı krıteri ölçülürken 2022 maaşıda aylık ortalama gelire dahil ediliyor.

Tekerlekli Sandalye