Emekli olup çalışmaya devam eden kişinin emekli aylığı artar mı?

Akdeniz26

Üye
Üye
Bugün emekli olan birine 2000 TL emekli maaşı bağladı diyelim.Bu kişi baska firmada calismaya beş yil devam etti ve ayrıldı! Emekli maaşı aynı mı olur yoksa 5 yıl çalışmadan sonra güncellenip değişim olur mu?

SM-A720F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Elbetteki emekli aylığı aynı olur. Daha doğrusu bir kişinin emekli olduktan sonra çalışıp çalışmaması alacağı emekli maaşı miktarını etkilemez. Alacağı emekli maaşı miktarı emekli aylıklarına yapılan / yapılacak olan zama bağlı bir durum. Yoksa kişinin çalışıp çalışmamasıyla bir alakası yok.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Nereden emekli olursa olsun SSK’lı olarak işe başlayanların emekli aylığına çalıştıkları işyerlerinden aldıkları brüt ücret üzerinden yüzde 7,5 işçi kesintisi ve buna ilaveten yüzde 23,5 ile yüzde 28,5 arasında işveren katkı payı olarak SGDP alınır. Prime göre zaten emekli maaşı bağlanmıştır. SGk dan emekli olup özel sektörde çalışmaya devam eden bir çalışanın emekli maaşı neden artsın ki? Mantık bunun neresinde? Zaten emekli olmuşsun ve zaten emekli maaşın yetersiz olduğu için tekrar çalışmaya devam etmişsin ve sonuçta iki maaş birden alıyorsun?

kutlay

Üye
Üye
Selam,

Nereden emekli olursa olsun SSK’lı olarak işe başlayanların emekli aylığına çalıştıkları işyerlerinden aldıkları brüt ücret üzerinden yüzde 7,5 işçi kesintisi ve buna ilaveten yüzde 23,5 ile yüzde 28,5 arasında işveren katkı payı olarak SGDP alınır. Prime göre zaten emekli maaşı bağlanmıştır. SGk dan emekli olup özel sektörde çalışmaya devam eden bir çalışanın emekli maaşı neden artsın ki? Mantık bunun neresinde? Zaten emekli olmuşsun ve zaten emekli maaşın yetersiz olduğu için tekrar çalışmaya devam etmişsin ve sonuçta iki maaş birden alıyorsun?

Artmaz neden artsınki

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Akdeniz26

Üye
Üye
Anlamadınız yada anlatamadım sanırım yinede cevap için teşekkürler.Konunun benle alakası yok sadece bilgi alış verişinde bulunmak istedim.Emeklilik AOB hakkında saygılar.

Akdeniz26

Üye
Üye
Kardeş engelli ssk lı 7200 primden emekli oldu diyelim buna emekli maaşı 2000TL baglandi.bu insan calismaya devam etti ssk ya prim odedi 9800 primden is hayatini noktaladi bu adam 7200 den mi 9800 uzerindenmi maas alacak.sonucta prim ödemeye devam etti.Amac bilgi edinme kardeş...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Akdeniz26,

Bende emekliyim ve hala çalışıyorum :( size durumu kısaca şöyle anlatayım;

Bağlanan Emekli Maaşı (benimki 3600 günden) --> Her altı ayda bir emeklilere yapılan zam oranında artar, hani şu tv de bangır bangır bağıran haberlerden duymuşssundur mutlaka emekliye zam müjdesi adı altında yapılan zam artışı

Aktif olarak çalışmaya devam ettiğin sürece almakta olduğun maaş --> İşverene bağlı olmakla birlikte enflasyon artış oranı gözönüne alınarak yapılan her işyerine göre farklılık gösteren zam oranı nispetinde artış...

Emekli maaşın sabittir yani yapılan zamlara bağlı olarak artar ama sizin çalışmaya devam edişiniz yani prim gün sayısını arttırışınız bağlanmış olan emekli maaşını durdurup yeniden bağlanması diye bir şey sözkonusu değildir. Özel haller dışında ki bu durumda varolan emekli maaşını iptal ettirip (kamuya geçiş vs.) ileri ki dönemde yeniden bağlanmasını talep etmek gibi...

İnşallah anlatabilmişimdir :)

otomasyoncu

Üye
Üye
Benimde bir sorum olacak mesela 6000 gun 18 seneden engelli emeklisi olan bir kisi (Sureli Raporla) diyelim 6 sene sonra iyilesti ve orani %40 in altina dustu, fakat bu 6 senelik suredede aktif calisti ve 2000 gun daha prim odedi. Ve emeklilik yasi geldi (normal emeklilik) 6000 gundenmi olur Yoksa engelli emeklisi iken calistigi prim eklenir Ona goremi Maas hesaplanir
Biraz karisik oldu AMA cevaplarsaniz sevinirim. @gazoz agaci

MI 4LTE cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Soru oldukça karışık ve aslında erken engelli emekliliğin iptali oldukça karışık :( Bu konuda açılmış çok sayıda dava mevcut. Aynı işyerinde çalışan bir arkadaşımın başına gelenleri yazarak konuya açıklık getirsem?

Engel rapor oranı % 40 --> 15 yıl 3600 den emekli oldu. Emekli maaşını alarak çalışmaya devam etti. Yeni rapor oranı (her ne demeye çıkardıysa :( ) engel oranı % 38 e düştü sözkonusu gözlerinden geçirdiği bir operasyonla çalışma gücü kaybının azaldığına karar verdi SGK ve rapor oranı % 40 ın altına düştü...

Sonuç; Zaten emekliliğe hak kazanmıştı ve yeniden normal çalışma günlerini ( yeniden 2000 prim gün ödediğini düşünürsek) ekleterek yeni bir emeklilik kabul edilmedi. Anayasanın '' Kazanılmış olan haklar geri alınamaz! '' hükmüne uyularak mevcut olan erken engelli emekliliğine devam edilmesine karar verildi.

Yaşanılmış olan bu olay bana şöyle bir fikir verdi;

Gün gelir de SGK benimde iyileştiğime kendince kanaat getirip varolan engelli emekliliğimi olur da iptalini gerçekleştirmeye kalkarsa ben her ihtimale karşılık normal emeklilik prim gün sayımı doldurana kadar çalışmaya devam edeyim (5400 prim günü) haklıyken haksızlığa uğradığımda bende karşı dava açabileyim diye halen çalışmaya devam ediyorum...

Bu ülkede her an herşey olabilir ve yasalarda bulunan en ufak bir açığı değerlendirmekten kaçınmayan bizim fırsatçılığımız sözkonusu olduğunda hiç bir şeyden kaçınmayan kurumlarımız, insanlarımız bu huyundan vazgeçmedikçe daha çok davalar açılır, kapanır , bu tür sorular, sorunlar yaşanır...

Nette tam sizin sorunuzun cevabı olabilecek nitelikte bir yazı buldum. Sanırım konuyu benden çok daha iyi açıklıyor...

Emekliliğimi iptal ettirip, bir kaç ay sonra tekrar müracaat edip, yeniden emekli maaşımı daha yüksekten alabilir miyim?

Emekli aylığını kestirip birkaç ay çalışarak aylık yükseltmek tarih oldu!!! ( Demek daha önce bu yönteme başvuranlar oldu)

Soru: 2000 yılı başından beri emekliyim. Ama halen 12 yıldır çalışmaktayım. Sigortaya müracaat edip emekliliğimi iptal ettirip. Birkaç ay sonra tekrar müracaat edip yeniden emekli olup emekli maaşımı daha yüksek ten alabilir miyim? Şu anda 3056 TL maaş almaktayım. Emekli maaşım ise 980 TL.

Cevap: Sorunuzda belirttiğiniz şekilde aylık yükseltilebildiğinin ve onbinlerce kişinin aylığını bu yolla yükselttiğinin ortaya çıkması ve basına yansıması üzerine, yetkililer hemen bir yasa çıkartıp(5698 sayılı Yasanın 2 nci maddesi), 23 Ekim 2007 tarihinde yürürlüğe koyarak, belirttiğiniz şekilde aylık yükseltme işine son verdi. 23 Ekim 2007 den sonra aylığın kestirilip yeniden çalışmaya başlanması halinde, aylık kestirildiği tarihten sonra sigortalı çalışılan süre için aylık hesaplanarak, eski aylığı eklenme usulü getirildi.(eski usulde tüm hizmet süresi itibariyle aylık tekrar hesaplanıyor, buda aylıkta artışa yol açıyordu)

Yeni usulde, kısa süre çalışarak aylık yükseltmek mümkün olmuyor. Maalesef emekli aylığınızı kestirip, tüm sigorta kollarına tabi olarak birkaç ay çalışıp, tekrar emekli aylığı talep ederek emekli aylığını yükseltemezsiniz.

Ekrem SARISU - POSTA

otomasyoncu

Üye
Üye
Gazoz Agaci Peki su Olay kesin Mi? Benim Hastaligimdan dolayi %70 engelim var ve 2020 de gun ve primim doluyor. O tarihte engelli emeklisi oldum diyelim. 2022 de rekrar heyete girdim ve oranim %40 in altina dustu. Yani emekliligim iptal olmayacakmi diyorsunuz. "Kazanilmis haklar kaybolmaz ve mahkeme karari ile" Yani.

otomasyoncu

Üye
Üye
Yani Benim raporum surekli degil Sureli 2019 da yine heyete girecegim ordada engelim Cikarsa 2020 de emekliligim doluyor. Yani vergi indirimimi verip emekli olursam, heyet 2 sene sonra Tekrar gel derse kontrole ve o heyette de oranim duserse emekliligim iptal olur mu. Kisacasi Ben her 2 senede bir Rapor yenileyecek gibi gozukuyorum. Sureli rapor Yani.

Akdeniz26

Üye
Üye
[MENTION=17582]otomasyoncu[/MENTION] psikiyatri olduğundan dolayı süreli veriyorlar.Psikolojidir düzelir olayiyla bakiyorlar 6 yıl gözlemlemeden sürekli veremiyorlar.

Tekerlekli Sandalye