Emekli sandığı malulen emeklilik başvurusu nere yapılır?

baskan38

SMS Activated
Malulen emeklilik müracaatı için SGK il müdürlüğünden mail yolu ile bilgi edinmek istedim ve bana şu cevabı yazdılar; ''4/C sigortalısı olduğunuz için müracaatınızı çalışmış olduğunuz İnsan Kaynaklarına veya Ankara Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına yapmanız gerekmektedir.''
***Hastaneden bilgi almak için gittiğimde buraya sevk ile gelineleceğini ve SGk gitmemi söylediler.SGK ya yüz yüze görüşmeye gittiğimde Ankara emekli sandığı müdürlüğü ilgileniyor dediler.
***Çalıştığım kurumda Hastaneden alacağın raporu bize getirip biz ankara ya göndereceğiz dediler...

Ben şimdi kamu kurumunda Emekli sandığına bağlı bir memur olarak Maluliyet Tespiti Müracatı için izlemem gerek doğru yol ve evraklar nelerdir...Vereceğiniz bilgiler için teşekkürler

Geçmiş olsun Sn. baskan38,
Kurumunuza vereceğiniz bir dilekçe ile emeklilik işlemlerinizi başlatırsınız.
Misal bende daha evvelden aldığım %45'lik bir rapor var (Şizofreni hastasıyım.)
Bunun için MEB'e dilekçe vermem yanlış olur. Hatta çalıştığım il Milli Eğitim Müdürlüğü bile dilekçemi kabul etmez. Benim makam atlamadan, çalıştığım okula dilekçe vermem gerekir.
Dilekçem şu şekil olurdu.
Falan tarihten beri okulunuzda memur olarak çalışmaktayım. Şizofreni rahatsızlığımın artması/nüks etmesi nedeniyle, gerekli olan hizmet süresi vb. şartları da sağladığımdan (malulen) emeklilik işlemlerimin başlatılmasını saygılarımla arz ederim.
Dilekçeme, işlemlerimin daha hızlı gerçekleşmesi için:
1- kimlik bilgilerim
2- Hizmet cetvelim(çalıştığınız kurumdan alabilirsiniz.)Yani Emekli sandığına tabii olarak çalışmalarımı gösteren belge.
3- Varsa, SSK/BAĞKUR hizmetlerinizi/Primlerinizi gösteren belge.(e Devlet'ten/internetten kendiniz çıkarabilirsiniz.)
4- Daha Evvel hastaneden almış olduğum Raporum.
ve varsa ilgili başka evrakları(misal Askerliğe elverişli değildir.) da dilekçeye ekleyip çalıştığım yere verirdim.

Çok teşekkür ederim sayın unuttum.29 kardeşim; Müsadenle size birkaç soru daha sormak isterim cevaplarsanız sevinirim;

-Üniversitenin Fakülte biriminde memur olarak çalışmaktayım.Sizin bahsettiğinizden yola çıkarak benimde çalıştığım Fakülteye dilekçe vermem ve onlarında Üniversitenin Personel daire başk. na yazıyı göndermeleri gerek..Ama benim intihar teşebbüsümden dolayı adli vakamda var ve ben bu özel bilgilerimin birimimdeki çalışanların görmesini istemiyorum.Direk personel daire başkanlığına (onlarında görmesini istemiyorum ama mecburum) dilekçemi verme gibi bir şansım var mı?
-Ben daha maluliyet için oran belirten (en az % 60) rapor almadım..Kamu kurumunda çalıştığım ve malullük emekliliği müracatı için işten istifa etmemem için evvela Maluliyet Tespiti Dilekçesi ile başvurup %60 lık raporu temin etmem ve sonrasında maluliyet emeklilik müracatında bulunmam gerekiyormuş..Yazacağım dilekçe formatını biraz daha genişletebilir misiniz, nasıl yazmalıyım?(Bu kapsamda vereceğim bu dilekçeyi kurumum nereye gönderecek ve benim hastaneye sevkim nasıl olacak)

--En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün şartını sağlıyor muyum ( SSK=2002 sivilde ilk sigortalı işe giriş tarihim 170 gün prim, EMEKLİ SANDIĞI=2009 memuriyete ilk giriş tarihim 5 yıl, 4 ay hizmet) SGK il müdürlüğünden verilen dökümde şu an itibariyle emekli sandığında 1763 gün var müracatta sıkıntı olur mu 37 gün eksik olduğu için

Şimdiden teşekkür ederim..

Sn. baskan38,
şunu söylemeliyim ki zamanlamanız çok iyi:
1- SSK'dan 170 günle E.Sandığı'ndaki 1763 günü birleştirmek işlemlerinizi uzatır. (Emekli Sandığını 1800'e tamamlayıp dilekçe vermek daha kısa sürer.)
2- Tabii bu 37 gün için de yapılacak işiniz hastaneden 'işyerine/kurumunuza verilmek üzere Engelli Raporu çıkarmak olmalı bence.
Size uygun/yakın, Psikiyatri polikliniği olan tam teşekküllü bir hastaneye başvurup Engelli raporu/Heyet Raporu çıkarmalısınız. (Bunun ücretini hastanede sizden tahsil edeceklerdir.)
Hastanede sizi farklı(göz, Kulak-burun-boğaz Vb.) polikliniklere yönlendirirler ki siz burada devreye girip rahatsızlığınız olduğu kısımları tercih etmeli/söylemelisiniz.
Psikiyatri'de uzman doktora elinizde ne varsa (ilaç kullanım raporu, adli olay yüzünden hakkınızda verilen resmi evrak vb.) verin. Tüm rahatsızlıklarınızı çekinmeden anlatın. Eğer Depresyon harici bir teşhis almışsanız (OKB, Şizofreni vb.) veya hastaneye yatırılış vb. evraklarınızı da sunun. Uzman doktor heyette sizle ilgili düşüncesini(%kaç Engel verilmesi lüzumunu) söyler ve ona göre bir oran alırsınız.
3- %40 bile engel oranı çıksa alacağınız bu raporla ilk söylediğim şekil dilekçenizi kurumunuza verip(bu raporu da ekleyip.) Emekliliğinizi isteyebilirsiniz.
Tüm bu emeklilik sürecini yaşamış ve bir yıl boş kalmış(emeklilik yaşamış.) bir psikiyatrik Engelliden tavsiye isterseniz de bence çalışmayı bırakmayın. Çünkü bizim rahatsızlıklar çalışmayı bırakınca inanın daha çok artıyor.
Saygılar..

Samimi cevaplarınız için teşekkür ederim..

Evet doğru söylüyorsunuz 1800 güne tamamlayıp müracaat etmeliyim..10 yıllık sigortalılık süresi şartını karşılıyormuyum..2009 da memuriyetten önce sivilde 2002 sigorta girişim var.(Yani sigortalılık süresi değiği farklı sosyal güvencede olsa ilk sigortalık tarihinden itibaren geçen süre mi?)

**Hepatit b liyim ve kimsenin bilmesi istemediğimden Engelli raporu alırken belirtmek istemiyorum bir sakıncası olur mu? (Zaten Malulen emeklilikte tek bir hastalıktan % 60 diyor..**)
**Teşhisim Bipolar Affektif bozukluk ve 2 tane Durum Bildirir Rapor almıştım kuruma vermek üzere (En sonki raporu Kasım 2014 de almıştım=Bipolar Bozukluk Tedavisiyle İşlevselliği kısmen düzelen 1 yıl sonra kontrol diye)
**%40 bile Engelli raporu alsanız yine emekliliğinizi isteyin demişsiniz..Peki % 60 ın altında olduğu için red olmaz mı?

Evet çalışmak bir bakımdan iyi ama biliyorsun bizim rahatsızlık üzüntü ve stresi kaldırmıyor..Kamu kurumu bile olsa kimse bilinçli değil psikolojik rahatsılığı olanlara nasıl davranılması gerektiği konusunda...hastalık bir dert, insanlara katlanmak daha bir dert...8 ay oluyor mide fıtığı amaliyetı geçireli..tam verimli olamasamda işe gidip gelme hayata tutunma gayretindeydik. şimdi onuda bırakmadılar, bezdirdiler.. mecburen işimi bırakmak istiyorum.

Dua et inşAllah bu emekliliiği almam şart kardeş..Allaha emanet ol.

Rica ederim,
BAşlangıcınız 2002 olarak kabul edilmelidir.
En son raporunuzla müracatınız yetecektir. Dilekçede detay vermezsiniz. İlk dediğim gibi doldurursunuz. Sizi yeniden hastaneye sevk ederler. %60 alabilirseniz emekli olursunuz.
Hepatit'i söylemeseniz de olur tabii.
Raporunuz %40 bile olsa malulen emeklilik talebi sizin hakkınızdır.
Tüm yazdıklarıma rağmen oranı alamayabilirsiniz. (Reddedilebilir./bipolara verilen oranlar hakkında bilgim yok malesef.) Ama bu sizin başvurmamanızı gerektirmez.
Allah yardımcınız olsun.
Saygılar..

Allah razı olsun..verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkür ederim..
kalın sağlıcakla...saygılar

Merhaba,
bir haftadır resmi kurumlar ile boğuşup duruyorum ve maalasef sorunum çözülmedi ama biraz bilgi olarak mesafe katettim sayılır. Emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum.Böbrek rahatsızlığı nedeniyle malulen emeklilik başvurusu için tedavi gördüğüm üniversite hastanesinin sağlık kurulu bölümüne gittim. Orası beni SGK'ya, SGK çalıştığım kuruma, çalıştığım kurum SGK'ya, SGK çalıştığım kuruma yönlendirdi. Bazı memurlar birşey bilmedikleri gibi isterseniz bir arayın telefon numarasını vereyim diğer kurumun dediğimde tenezzül edip aramıyorlar bile. Biraz yol yordam bilmeme rağmen benimle bu kadar oynuyorlarsa gariban vatandaşın vay haline diyorum.

Geldiğimiz nokta yukarıda da yazdığı üzere pazartesi çalıştığım kuruma bir dilekçe vereceğim, fakat kurum personel müdürlüğü dilekçeyi alıp ne yapacağını bilmiyor.

a)Bu konuda kurumun nasıl bir yazı vermesi gerektiği ile ilgili bilgisi olan var mıdır?
b)malulen emeklilik sağlık raporu için herhangi bir ücret ödeyecek miyim? Üniversite 300 lira civarında bir paradan bahsetti ama bişi demedim henüz.

Çalıştığınız kuruma ne dilekcesi vereceksiniz? İşten çıkış dilekcesimi?

Hayır. "XX tarihinden beri x yıldır emekli sandığına bağlı sigortalı olarak x tarihinden beri de kurumunuzda çalışmaktayım. x hastanesinde böbrek yetmezliği teşhisi konmuş olup bu hastalığımdan dolayı malülen emekli olmak istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim."

Bu dilekçeden sonra kurumun beni inşallah tedavi gördüğüm tıp fakültesine sevkedecek ve orada sağlık kurulu raporu alıp çalıştuığım kuruma diğer gerekli belgelerle götüreceğim ve işlemler başlayacak." diye anlıyorum.

çalıştığım kurumda bunu bilen olmadığından ve araştırmayada tenezzül etmediklerinden dolayı bir haftadır sürünüyorum.

Not: Aslında burada üniversite de suçlu bence çünkü sizin de yazdığınız üzere 2013/34 malüliyet tespiti işlemlerinde "kanunun 4üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında yer alan sigotalalıların değerlendirmeye alınmasında sigortalıların yetkili hastanelere kurumcua sevk edilmiş şartı aranmaz ibaresi yer alıyor.

SORU: Buna rağmen ben kurumuma dilekçe verip sevk alırsam kurumun bana vereceği sevk de ne yazması gerekiyor?

xxxx tıp fakültesine,

Malüliyet işlemlerinin başlatılması için xxx ad ve soyadlı kişinin engellilik derecesini gösterir belgenin tanzim edilmesini diye birşey mi yazması gerekiyor?

İşte bende ona şaşırıyorum ya. Malulen emeklilik için herkesin bildiği ve yaptığı işlem şudur.
Kişi Malulen emeklilik talebiyle SGK ya başvurur. SGK kişiyi hastaneye sevk eder, hastane kişide bulunan hastalık sakatlıklara dair bulguları belirleyip Ankara Maluliyet dairesine yollar. Maluliyet dairesi önüne gelen bulgulara bakarak bu kişi malulen emeklilik uygundur veya değildir der. Akabinde karar size iletilir. Çalıştığınız kurum sizin adınıza neden malulen emeklilik isteminde bulunsunki SGK ya. Böyle bir hakkı yok yasal olarak.

Geri