Emekli sandığından vazife malülü emekliyim sigortalı çalışıyorum.

emekli sandığından 16 yıl 1 ay süre ile vazife malülü emekli oldum. şuan sigortalı olarak çalışıyorum. sigortadan tekrar emekli olma hakkım var mı. süresi ne kadar. sakatlık raporu almam gerekiyormu. bu rapor işimi etkiler mi?

Malulen emekli olanlar sigortalı olarak tekrardan çalışmaları halinde emekli aylıkları kesilir. Siz ne kadar süredir SSK lı olarak çalışıyorsunuz? SGK çalıştığınızı fark ederse aldığınız emekli maaşı kesilir.

2 yıldır sgk lı olarak çalışıyorum. vazife malülü emekliyim. gazi statüsündeyim. maaşımda kesinti yapılamaz kanunlarda yazmaktadır.ssk dan tekrar emekli olabilirmiyim ve vergi indiriminden yararlana bilirmiyiim. ayrıca meslek hastalıkları hastanesinden alacağım raporla meslek hastalığı maaşı alabilirmiyim?

Pardon ben malulen emeklilikle "vazife malullüğünü" karıştırmışım. İkisi farklı şeyler.

5510 sayılı Kanuna göre, vazife malullerinden;
Harp malullüğü ve vazife malullüğü aylığı bağlananlardan, 5510 sayılı Kanunun 4/a ve 4/b kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri, bu kişilerin, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde ise bu isteklerini SGK’ya tarihi takip eden ay başından itibaren uzun vadeli sigorta
kolları uygulanmaya başlamıştır.
Yine 4/c kapsamında bir göreve başlayan malul ve vazife malulü aylığı bağlanan er ve erbaşlar hakkında da uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanacaktır. Yine, 4/a, 4/b veya 4/b kapsamında çalışan harp malulü ve vazife malullüğü aylığı bağlanmış olanlar ile 4/c kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başlayan aylık bağlanmış maluller ile vazife malullüğü aylığı alan er ve erbaşların aylıkları kesilmemektedir.

Geri