Emeklilik Aylığı Rapor Oranına Göre Değişiyormu

merhabalar arkadaslar vergı ındırımınden emeklı olacak kısının emeklılık aylıgı aldıgı rapor oranının yükseklıgıyle bır alakası varmı yanı rapor ne kadar yuksek olursa maasta o kadar yukselırmı

Merhaba xsessizkalma,

Engellilerin erken engelli hakkıyla emekli oldukları zaman alacakları emekli maaşının yüksekliğinin sahip oldukları rapor oranıyla doğru orantısı yoktur. Rapor derecesi aslında en çok çalışırken aldığınız vergi indirim hakkınıza etki eder yani 1. dereceden, 2. dereceden yada 3. dereceden vergi indirim hakları arasında maaşınıza yansıyan tutar farklılık gösterir ama emekli maaşını asıl belirleyen sizin yıllar içinde SGK ya yatırılan tutarın gösterildiği brüt ücretinizdir. Yani aslında brüt ve dolayısıyla almakta olduğunuz net maaşınız ne kadar yüksek olursa o derece yüksek emekli maaşı alacak olsanız da bunu çok fazla kafaya takarak üzülmemenizi tavsiye edebilirim.

Erken engelli emekliliğinden faydalanarak emekli olduğumda alığım emekli maaşına o kadar çok şaşırdım ( düşük olmasına ) ve üzüldüm kü ama sonra kendimi toparladım hayat devam ediyor ve ben hala çalışıyorum. Önemli olan emekli olmayı bile başarabilmektir bir şekilde bunu başarın ve elinize geçecek emekli maaşınızın mümkün olduğunca yüksek olmasını dileyin şimdilik.

En kısa zamanda ve hayırlısıyla alacağınız emekli maaşınız gönlünüzce olsun dileklerimle,

Geri