Emeklilik başvuru işlemleri

hekeze selamlar forumu aradım ama net bir bilgi tam bulamadığım için yazmayı istedim.
21 yıllık ssk lıyım gunum 7000 civarında olmalı 41 yaşındayım.

1-4 yıl once 2 bel fıtığıma ameliyat ile veda ettim..
2-sol kulağımda tiz seslerde %60 duyma kaybı var ve sürekli bir çınlama mevcut.
3- etki edermi bilmiyorum ama 1 yıl once troid bezim alındı.
halen işyerinde çalışmaktayım

yardımcı olabilecek arkdaşlara sorularım şu şekilde ;

1-bu bilgilere gore malülen emekli olabilirmiyim ?
2-başvuumu nereye hangi dilekçe örneği ile yapabilirim ?
3-dilekçeyle berber gerekli bilgi yada belgeler ne olmalıdır.

samimi yardımlar için şimdide teşekkurler

Malulen emekli olabilirmisiniz bilmiyorum daha doğrusu bir şey desekte boş olur. Zira DR kontrolu sonucu belirler. Ancak sizin şartlarınız engelli erken emekliliği için yeterli. Malulen emeklilikle engelli emekliliği arasında farkta yok. %40 ve üzeri rapor alırsanız emekli olabilirsiniz. Bunun için sgk ya başvurmanız yeterli.

Malulen emekli olabilirmisiniz bilmiyorum daha doğrusu bir şey desekte boş olur. Zira DR kontrolu sonucu belirler. Ancak sizin şartlarınız engelli erken emekliliği için yeterli. Malulen emeklilikle engelli emekliliği arasında farkta yok. %40 ve üzeri rapor alırsanız emekli olabilirsiniz. Bunun için sgk ya başvurmanız yeterli.

halil kardesim ilgili davranisiniz icin tesekkurler islemlerin oncesinde oldurmam gereken bir dilikce varmi yoksa sgk kurumuna direk giderekmi basvurmam gerekli ?

Direk kuruma giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak öncesinde şunu söylemeliyim. Eğer ssk mensubusuysanız emekli edilmeden önce sizden vergi indirimi belgesi almanzı isterler. Vergi indirimi belgeside sadece faal çalışma yaşamı içinde olan engellilere verilir.

Calistiginiz kurumdan personel subeden ozelde calisiyor iseniz mutametlik yada muhasebeden calistiginiza dair yazi alacaksiniz. Bulundugunuz ilde defterdarlik binasina ozurluler birimine gideceksiniz. Ozurluler birimine neden geldiginiz sorulacak. Diyeceksiniz vergi indiriminden faydalanmak istiyorum. Size hastane sectirecek. Varsa bildigin o hastane secmek istediginizi belirteceksiniz. Ozurluler birimi sectigin hastaneye ozel yazi yazacak. Sizde gidip heyete muayene olacaksiniz. Eksik evraklari heyete giderken tamamlarsiniz ornegin fotograf ve nufus cuzdani fotokopisi vs.

Heyetten sonra evrak size vermezler. Dogrudan anaraya gonderirler. Amac onay almak. Usulune uygun rapor yazilirsa sorun yok. Sonuclar size 2 ila 6 ay arasinda bildirilir.
Vergi indiriminden faydalandiginizi ogrendigini an emeklilik islemlerine baslayabilirsiniz.

Malul emeklilik yerine engelli emeklilik oneririm..

Calistiginiz kurumdan personel subeden ozelde calisiyor iseniz mutametlik yada muhasebeden calistiginiza dair yazi alacaksiniz. Bulundugunuz ilde defterdarlik binasina ozurluler birimine gideceksiniz. Ozurluler birimine neden geldiginiz sorulacak. Diyeceksiniz vergi indiriminden faydalanmak istiyorum. Size hastane sectirecek. Varsa bildigin o hastane secmek istediginizi belirteceksiniz. Ozurluler birimi sectigin hastaneye ozel yazi yazacak. Sizde gidip heyete muayene olacaksiniz. Eksik evraklari heyete giderken tamamlarsiniz ornegin fotograf ve nufus cuzdani fotokopisi vs.

Heyetten sonra evrak size vermezler. Dogrudan anaraya gonderirler. Amac onay almak. Usulune uygun rapor yazilirsa sorun yok. Sonuclar size 2 ila 6 ay arasinda bildirilir.
Vergi indiriminden faydalandiginizi ogrendigini an emeklilik islemlerine baslayabilirsiniz.

Malul emeklilik yerine engelli emeklilik oneririm..

ilgiinize teşekkurler işin doğrusu malulen emekllik ile engelli emekliliği arasındaki farkı bilmiyordum.onerinizi değerlendireceğim.peki size gore yada bu yazıyı okuyanlara gore engelli emekliliği için şansım varmı ?

Sansını dene. Ne kaybedersiniz? Ayrıca bu konu üzerinde ihtisas yapmış uzman Doktor değiliz sonuçta.

Tüm sakatlıklarını ve veya ahstalıklarınızı doktora bildirmelisiniz. Hepsini balthazard formülü ile bir arada toplasınlar. Yüzde kaybınız bununla birlikte artabilir.

Bagkur mükellefi esnafım. sigorta başlangıcım 1992.
ssk 3500 bagkurda 3750 olmak üzere toplam 7250 günüm var.
1,78 boy 185 kiloyum. Kitle endeksim 58. morbid obez olarak % 30 diğer arızalarımla beraber 45-50 arası rapor alma durumum var. Tam anlamıyla tükenmişlik sendromuda yaşıyorum.
Sgk il müdürlüğüne sordum emekli olma veya özürlü belgesi alma hakkım olmadığını söylediler. Hatta morbid obezlere % 30 rapor verildiğinden bile haberleri yok.

Ben nasıl bir yol izlemeliyim.

%60 özür oranı alırsanız (iş gücü kaybı) ama bunun tek bir hastalıktan olmasına dikkat ediyorlar örneğin kulak ile ilgili şikayetiniz olduğunu yazmışsınız bu bölümden %60 alabilirseniz veya malulen emeklilik için başvurabilirsiniz ...
diğer şartlarınız uyuyor zaten

selamlar değerli yöneticiler.01/10/1997 ssk girişliyim.2 ay sonrada askerlik başlangıcım var.askerlikten sonra 2000 yılında uzman çavuş olarak göreve başladım.2005 yılının sonuna kadar uzm.çavuş olarak calıştım ayrıldım, 2500 gun emekli sandığı primim var.sonrasında ssklı olarak çalışmaya başladım ve 550 gunde ssk primim var.şu an askerlık borçlanması hariç 3000 günüm vardı.2012 eylül ayında malulen emeklilik için başvurdum sgk benı hastaneye sevk etti ancak ankara numune hastanesinin vermiş oldugu(%40 +%32 +%10) %82 oranlı raporumu çalışma gücümün % 60 ını kaybetmedıgım gerekçesıyle 2 defa reddetti. ve ben tekrar şahsi başvurumla hacettepe üniversitesinden (%40 +%28 +%10) oranlarla toplamda %78 özürlü raporum var.emeklilik için ne yapmalıyım?

@uzman55 malulen emeklilik başvurunuzun red edilmesi çok doğal. Zira malulen emeklilikte tek hastalıktan en az %60 oranında rapor almanız gerekiyordu. Siz bunu alamamışsınız. Dolayısıylada başvurunuz red edilmiş. Sizin yapmanız gereken şey kademeli engelli erken emekliliği için başvuruda bulunmak.

Bagkur mükellefi esnafım. sigorta başlangıcım 1992.
ssk 3500 bagkurda 3750 olmak üzere toplam 7250 günüm var.
1,78 boy 185 kiloyum. Kitle endeksim 58. morbid obez olarak % 30 diğer arızalarımla beraber 45-50 arası rapor alma durumum var. Tam anlamıyla tükenmişlik sendromuda yaşıyorum.
Sgk il müdürlüğüne sordum emekli olma veya özürlü belgesi alma hakkım olmadığını söylediler. Hatta morbid obezlere % 30 rapor verildiğinden bile haberleri yok.

Ben nasıl bir yol izlemeliyim.

SGK İl müdürlüğü size yada bir başkasına hangi oranda rapor verileceğini bilemez. Başlarından savmak için işkembeden sallamışlar. Yapacağınız şey hastaneye başvurarak rapor almak.

teşekkürler halil bey.kademeli engelli erken emeklilik içinde geçerli olan tablodaki 3760 gun sartını yerıne getırmem demek oluyor değilmi ?dogrumu anladım!!

Son düzenleme:
ben red geldıkten sonra dava açmayı düşünüyordum.çünkü;emekli sandıgı geçmişim var engelli erken emeklilik şartını tamamlayınca ssk prim gunu 1350 gün oluyor.bu durum şu an yatan primler asgari ücretten yattıgı için, bana bağlanacak maaşı ne derece etkiler?malulen mı avantajlı durumdayım.engelli erken emekliliktemı?

Karar size kalmış ama bu rapor oranıyla dava açsanız bile malulen emeklilik talebinizin kabul görmesi düşük bir ihtimal. Kademe engelli erken emekliliği için uğraşın derim. Maaş açısında malulen emeklilikle kademeli engelli erken emekliliği arasında pekbi fark yok.

Bir üyemizin (kenansan) güncel deneyimini aktarması ile birlikte önemli bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Lütfen sizler de doğruluğunu teyit edip bu başlıkta paylaşın ki emeklilik bekleyen arkadaşlar mağdur olmasın...

Bilindiği gibi 1 Ekim 2008'den önce sigortalı olup SSK (4a) statüsünde emekli olacak kişiler emeklilik için aşağıdaki tabloya bağlılar:

Bağkur'dan (4b) emekli olacaklar ise şu tabloya tabiler:

Biz bugüne kadar diyorduk ki: Bu tablolarda bahsi geçen sigorta başlangıç tarihi, emeklilik hesabındaki ile aynı şekilde, 18 yaşından sonra tam primle gerçekleştirilen sigortalılığın tarihidir. Öğrendiğimiz kadarıyla bu yanlışmış!

Emeklilik hesabında sigorta başlangıcı ayrı bir şeymiş, yukarıdaki tabloda bahsedilen ilk sigortalılık tarihi ayrı bir şeymiş: Tablodaki hesabı yaparken TAM (staj olmayan) primle sigortalı olunanan tarih temel alınır. O tarihte kaç yaşında olduğunun hiç bir önemi yok! Sigorta başlangıç tarihine göre tabloya bakıp emekliilik kriterleri bulunur, sonra emeklilik hesabı için 18 yaşını tamamladıktan sonra TAM primle sigortalı olunan tarih temel alınarak o kriterler doğrultusunda emeklilik zamanı hesaplanır.

Örneğin:

Doğum tarihi: 1 Nisan 1980
TAM primle ilk sigortalılık tarihi: 1 Temmuz 1996
Sakatlık oranı: % 45

Yanlış hesap:
1 Nisan 1980 + 18 = 1 Nisan 1998
Tabloya göre emeklilik için (1 Nisan 1998 +) 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prime tabi. Yani 1 Nisan 2016 yılında emekliliği hal ediyor.

Doğru hesap:
Tabloya temel olacak sigorta başlangıcı 1 Temmuz 1996. Buna göre emeklilik için (18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prime değil), 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün prime tabi olunur. Yani (1 Nisan 1998 +) 17 yıl sigortalılık süresi ve 3920 gün primle emeklili olabilir. Yani 1 Nisan 2015 tarihinde emeklilik hal ediliyor.

Anlaştık mı

Geri