Emeklilik için prim gün sayım doluyor ama yaştan beklemem gerek?

Arkadaşlar merhaba
ben engelli emekliliğinden faydalacam.benim primim 2022 'de doluo...amayasim icin 3 sene beklemem lazim...bu 3 sene icinde ne yapmam gerekio...yani calismali miyim...yoksa devletten para albilir miyim gecinmek icin...bunu ogrenmek istiorum...saglik kurumumdan yararlanabilir miyim?

Sormak istediğin soru Net anlaşılmıyor.

Engelli emekliliğinde yaş kuralı yoktur.
Primler 2022 de doluyor
demişsiniz işe yeni mi başladınız?

Bize şu bilgileri verirseniz size sağlıklı bilgiler sunabiliriz.
1. Özelde mi? Kamuda mı çalışıyorsunuz?
2. İşe ilk giriş tarihi? (not: 18 yaşından gün almanız gerek)
3. Engel oranınız?
4. Şuan yatan toplam prim sayısı?
5. Vergi İndiriminden faydalanıyor musunuz?

1.özelde
2.31.12.2004
3%43
4.1100
5.hayir

teşekkür ederim...primim dolduktan sonra 20 seneye tabi olmam gerekio ve bunun icin 3 sene beklemek zorundayim..bu 3 sene icinde saglik kurumundan yararlanabilir miyim...ben bunun cevabini ogrenmek istiorum...tesekkur ederim yorum icin...iyi gunler...

ben 1999 da ilk işe girdim.

fakat engelli raporunu -ocak 2007 -de aldım

vergi indirim başvurdum vermedi maliye bakanlığı

%44 raporum

ömss ile memur olursam , kaç yıl sonra emekli olurum( yada prim gün sayısı kaç olur engelli olarak emekli olmam için)

2350 günlük sigortam var

(vergi indirim olmazsa, engelli emekliliğinden yararlanamazmıyım ömss ile memur olsam bile ?)

cevaplarınız için teşekkür ederim.

işçi ol yada memur, kendilerinin engelli bir birey olduğunuzu bildirmezseniz yada bildirdiğiniz halde maliye tarafından kabul edilmezse: sizce ne olur? engelli emekli olabilir mi?

cevabı biliyorsunuz: tabii ki hayır.

ancak ilerleyen yıllarda olurda engeliniz kabul edilebilir. (bazı arkadaşlarımız engelli olduğunu belgelemek için mücadele verir. Bazılarımız sanssızdır bazılarımız sanşlı),

ÖMSS de o an verdiğin raporunuz kabul edildi. Sizde işe girersiniz işe başlarsınız geriye raporunuz uygun görülmezse işiniz elinziden alınabilir. Ve Tazminatsız atılabilirsiniz.

Diyelim herşey kabul oldu gerçişe dönük pirimler ne olacak?
İşçi statüsünden memurluğa geçtiğinde birikimleri ne olacak?
Cevap şu:
Bir ay 30 gün eder. Ayrıca bir yılda 12 ay var: şu demektir ki 30 gün ile 12 ay çarp 360 gün eder (bunu anlatmamdaki esas amaç SGK bir yıl için 360 gün alır da, nedense 365 gün kabul etmez).

umutbitmedi arkadaşımızın birikimlerine bakalım:2350 primleri var
2350/360= 6,5 yıl yaklaşık olarak

Memur olursa asalet onaylandıktan sonra

tekrar ediyorum hemen değil asalet onaylandıktan sonra kurumunuza yazı yazarsanız birleştirme talep ederseniz bu 6,5 yıl memuriyetinize eklenir.

2008 yılından sonra ilk defa memur olanlar 18 yılda emekli olurlar gün primlerine bakılmaz sadece yıla bakılır.
18-6,5= 9,5 yıl sonra emekli olur.

cevabınız için teşekkür ederim
---ÖMSS de o an verdiğin raporunuz kabul edildi. Sizde işe girersiniz işe başlarsınız geriye raporunuz uygun görülmezse işiniz elinziden alınabilir.diyorsunuz.
* rapor neden kabul edilmesin. maliyenin vergi indirimi vermemesi ile raporun kabul edilmemesinin ne alakası var.

2008 yılından sonra ilk defa memur olanlar 18 yılda emekli olurlar gün primlerine bakılmaz sadece yıla bakılır. diyorsunuz.
* bu engelli emekli olamayacağım anlamına geliyor sanırım.

Rica ederim.
Dikaktlice tekrar oku bence.. Gözünden kaçmıştır yada hızlı okumuşsundur. Son sorduğun sorunun cevabı zaten yukarı da yazdım.

Memurlara maaşı maliye veriyor, Yine de onların raporu onaylaması gerek. Not düşeyim: her seferinde farklı onay verirler. Nedeni uzun hikaye memur olduğunda göreceksin.

Geri