Emeklilik işlemleri için vergi indirimi belgesi

• Konbuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Arkadaşlar 2002 yılında raporumu aldım arkasından raporu defterdarlığa gönderdik defterdarlık vergi indirimi yazısını işyerine gönderir elimize vermez işyerleride tahakkuk servisine havale eder oradan da özlük dosyasına kaldırılır bu arada tesadüfen benim elime bir fotokopisi geçti arkadaşlar raporun da elimde fotokopisi var bunların aslı gerekir mi?1 ay sonra emeklilik için başvuracağım tekrar heyete girecekmiyim yoksa vergi indiriminden faydalandığım için gerek yokmu memur olarak emekli olacağım uygun tarih ne zamandan olmalıyım ayın kaçı uygun. Selamlar...

Vergi dairesinden tekrar numara alırsınız. Emeklilik icin heyete girmeyeceksiniz. Zaten islemlleri bitirmiş durumdasınız. Yapmanız gelen emeklilik işlemleri talep etmek. Şayet vergi indirimi numarası istiyorsanız vergi dairesinden kimlik No ile gidip öğrenebilirsiniz.

Arkadaşım vergi indirimi hak ettiğime dair defterdarlığın işyerime gönderdiği resmi yazının fotokopisi mevcut bu olay 2002 yılıindna ait o zamandan bu güne kadar vergi indiriminden faydalanıyorum emekli olduğumuzda vergi numarası mı istiyorlar lütfen detaylı yazarsanız sevinirim bu konuda bilgim yok teşekkür ederim.

Malullük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazandığı tarihin ayın son günü resmî tatil gününe veya hafta sonu tatiline rastlaması nedeniyle taleplerini kuruma veremeyen sigortalıların, bu resmî tatil gününü takip eden ilk iş günü mesai bitimine kadar kuruma verilen, taahhütlü, iadeli taahhütlü veya acele posta servisi olarak gönderilen talepleri, önceki ayın son günü verilmiş gibi kabul edilmektedir.

Sayın yöneticim ben sigortalı değil memur statüsünde çalışmaktayım ve engelli emekliliğine hak kazandığımdan dolayı 1 ay sonra emeklilik için kurumuma dilekçe vereceğim ve işlemleri başlatacağım yani ayın 15'inden sonra uygun maaşını alıp olursun diyorlar bu arada 2002 yılında aldığım vergi indirimi için yazı ve raporun fotokopileri var elimde asılları elimde yok asıllarına gerek varmı birde yeni rapor almam gerekecekmi yani emeklilik işlemlerimi eylül ayında başlatacağım ilgiliniz için teşekkür ederim.

Sayın yöneticim ben sigortalı değil memur statüsünde çalışmaktayım ve engelli emekliliğine hak kazandığımdan dolayı 1 ay sonra emeklilik için kurumuma dilekçe vereceğim ve işlemleri başlatacağım yani ayın 15'inden sonra uygun maaşını alıp olursun diyorlar bu arada 2002 yılında aldığım vergi indirimi için yazı ve raporun fotokopileri var elimde asılları elimde yok asıllarına gerek varmı birde yeni rapor almam gerekecekmi yani emeklilik işlemlerimi eylül ayında başlatacağım ilgiliniz için teşekkür ederim.

Daha öncede yazdım ama tekrar hatırlatayım. Vergi indiriminin en büyük avantajlarından biride "emeklilikte yeni rapor istenmemesi" Tüm bunlara rağmen elinizde sağlık raporunun aslının değilde fotokopisinin olması bir sorun çıkartımı bana göre çıkartmaması gerek. Ama "kıl" bir memura denk gelirsiniz yeni rapor diye tutturu onada bir şey diyemem. Ama yeni rapor istenmesi düşük bir ihtimal.

Selamlar,

Raporunuzun aslı işyerinizde olduğundan emeklilik işlemlerine başlamak istediğinizi söyleyerek özlük işleri biriminden raporunuzun aslını isteyin, çekinmeyin vermek zorundalar isterse arşivde olsun. Defterdarlıktan işyerine gelen vergi indirim hakkının aslı 2 nüsha olarak düzenleniyor. 1.cisi işyerinizde kalmak koşuluyla 2. nüshasının size iade edilmesi gerekiyordu. Öyle ki bağlı bulunduğum işveren 2 nüshayı da bana vermişti ve bunları çok çok iyi sakla emekli olurken mutlaka lazım olacak kaybetme demişti ama emekliliğe başvuruken aslın bakıp almadılar, fotokopisini ve raporunda aslına bakıp fotokopisini aldılar. Biraz memurun o anki psikolojisine ve iyiniyetine bağlı bence.

Gazoz Ağacı teşekkür ederim bilgileriniz için sorun buradan kaynaklanıyor ben merkezde değil merkeze tabii çalışıyorum merkezden birşey istemek için dilekçe vererek en az 2 ay beklememiz gerekiyor silsileyi takip etmek için birşey talep ettiğinde direkt başvuru kabul etmiyorlar bu hususta belki farklı bir uygulama olur emeklilik talep edeceğim için siz memur statüsündemi emekli oldunuz şu anda ben 45 gündür hastanede yatıyorum yaklaşık on beş-yirmi gün daha yatmam gerekecekmiş ondan sonrada iznimi kullanıp eylül ayında emekliye ayrılacağım ayın 15. sonra maaşını alıp emekliye ayrıl diyorlar iznimi kullanınca 17.-18. gibi ayrılacağım. Eğer sorun çıkarsa tekrar heyete girmem 2002 yılında aldığım raporun tarihi sayısı yazıyor üstünde evden birilerini gönderip hastaneden raporun aslını çıkartırım eğer iyileşebilirsem gidip merkez müdürlüğünden aslını alırım arkadaşım benim raporda üste açıklamalar hususunda kalıcı diversiyon yazmış ama raporda sürekli kısmı işaretlenmemiş inşallah bunda sorun çıkmaz 1.derecede engelli yazıyor. Tekrar heyete girmek istemiyorum çünki yaklaşık 1.5 yıl içerisinde 8 ay hastanede yattım bu dönem bayağı ağır geçti. Neyse arkadaşım sizi yormak istemem bilgileriniz için tekrar sağolun...

Selamlar,

Çok çok geçmiş olsun. Emekli olacağınızı henüz kesinlik kazanmadan açıklamayın bence. Her evrağınız tamam olduğunda ve gerçekten ayın 15. nde maaş alıyorsanız 16.ında işten ayrılabilirsiniz, ben aynı gün ayrıldım ama ssk dan emekli oldum ve benim takibi aybaşında işe tekrar girişim yapıldı. Emekli olmaya kesin hazır olduğunuzda başvurunuzu hesaplayarak yapın. Bol şanslar diliyorum.

Sağlıcakla kalın,

s.a hayırlı ramazanlar arkadaşlar benim bi sorum olacaktı doğuştan özürlü olup 2003 tarihinde %40 rapor aldım ve 2003 yılında vergi indirimim var oda %55 ve 2004 ssk girişim olup 2010 a kadar 1901 primim var ssk lı çalıştığım zamanlarda vergi indirimindende yararlandım 2010 yılında memur oldum emekli sandığı ve 2 inci yılım memuriyete başladığım günden itibarende vergi indiriminden yararlanıyorum acaba ben nezaman emekli olabilirim bilgilendirirseniz sevinirim.

Geri