Emeklilik işlemlerinde bakmakla yükümlü kutucuğu?

• Konbuyu başlatan satı
  • Başlangıç tarihi
S

satı

Guest
Günaydin arkadaşlar benim 1.5 yaşinda oğlum var eşim sgk li çalişan oğlumda eşimin üstüne kayitli yani sağliktan eşimin sigortasindan yararlaniyor acaba emeklilik dilekçemi verirken oğlumu üstüme alip 12 nolu kutucuğa bakmakla yülümlü olduğu kişiye yazsam maaş bağlanirken faydasi olurmu?yada eşimin maaşinda herhangi bir düşüş olurmu?vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

hayır Halil bey ben kendim erken emeklilik için başvuracağım çocuğumun bir sıkıntısı yok çok şükür malum emekli maaşları çok az bağlanıyor bakmakla yükümlü olduğum kişi ye çocuğumu yazsam bana ne gibi faydası olur yada bakmakla yükümlü olduğum kişinin engellimi olması gerekiyor?

Engelli çocuğu olan anneler 5 yıl erken emekli olabiliyor o açıdan sordum. Sorunuza ilişkin sosyal güvenlik uzmanı Şerif Akcan'ın şu yazısını buldum göz atınz.

EMEKLİLİK FORMUNU EKSİKSİZ DOLDURMAK ÖNEMLİDİR.

Emeklilik müracaatı Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi isimli form ile yapılır. Bu formda yer alan bazı bilgiler emekli maaşı miktarıyla doğrudan ilişkilidir. Bu formun 8 numaralı bölümünde yer alan “Ölüm/Tahsis Talep Tarihinde Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var Mı ?” kutucuğu alt sınır aylığı ile bağlantılıdır. Bu kutucuğun boş bırakılması veya bakmakla yükümlü kimsesi varsa yani bakımını üstlendiği çocukları, anne ve babası, sigortalı çalışması olmayan, maaş almayan eşi olmasına rağmen bu alana evet yerine hayır yazılması aylık bağlama oranının 5 puan eksik hesaplanmasına neden olur. Özellikle asgariden prim ödeyen ve prim gün sayısı 7200 günden az olan sigortalılar bu kutucuğu eksiksiz doldurmalıdır. Aksi halde 15-20 TL daha eksik maaş bağlanır.

Benim yılım eksik halil bey ekim ayını bekliyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

Geri