Emeklilik kamuda engelli emekliliği

canbaz

Üye
Üye
Merhaba 21/11/1978 doğumluyum 01/11/1996 yılında ssk olarak işebaşladım toplaö ssk dan 2032 günüm var 2008 sonrasında 2010 yılında %40 engelli raporu aldım ve vergi inidirim hakkından yararlandım 24 nisan 2013 yılından beeride kamuda calısıyorum 4/c olarak 1731 günüm var ne zaman kac yılında emekli olabilirim ?

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 Ekim 2008 Sonrası Göreve Başlayan Engelli Memurun Emekliliği

Çalışma gücündeki kayıp oranına göre;

1- Sakatlık oranı yüzde % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
2- Sakatlık oranı % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

B

BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM

Guest
halil abi %60 ve üzeri raporu olanlar kaç gün pirim ve sigortalılık süresiyle emekli olabiliyor
kanun diyor %60 ve üzeri için
Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır diyor
Çalışma gücünün en az % 60?ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar, yani Devlet memurları malul sayılmaktadırlar.

sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce: olayı kafamı karıştırdı
sigorta girişinden sonra %60 ve üzeri rapor alanlar ın durumu nasıl olacak bunu açıklarmısınız halil abi

Tekerlekli Sandalye