EMEKLİLİK ŞARTI BİLEN VAR MI LÜTFEN CVP

Yigitarslan

Üye
Üye
ARKADAŞLAR
1979 DOĞUMLUYUM.
25/08/2003 SSK GİRİŞ.
TOPLAM PRİM 4404 GÜN SSK+EMEKLİ SANDIĞI
% 57 ENGELLİYİM.
EMEKLİLİK ŞARTLARIM NEDİR.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
@Yigitarslan

Merhaba,

Şuanki durumunuz nedir.

1- Memuriyete devam ediyor musunuz?
2- Memuriyete devam ediyorsanız; ne zaman ilk defa memur oldunuz?

Emeklilik durumunuz şuan memur mu; SSK'lı mı olduğunuza göre değişir. Hatta memursanız; ilk memuriyet tarihiniz, tabi olduğunuz kanuna da etki ettiği için önemlidir.

Yigitarslan

Üye
Üye
öncelikle teşekkürler.
suanda memuriyete devam etmiyorum. çalışan değilim ilk memuriyete giriş 12/07/2011.ssk 2637/emekli sandığı 1767 gün toplamda 4404 gün var

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Rica ederim,

Yine bir bilgi lazım oldu ama neyse. (Memuriyetten ne zaman ayrıldınız ve memuriyetten ayrıldıktan sonra SSK'lı olarak hiç çalıştınız mı?)

Ben, sizin 2016 yılında (Haziran 2016) memuriyetten ayrıldığınızı ve daha sonra hiç çalışmadığınızı varsayarak cevaplayayım.

1- Memur olarak emekli olamazsınız yani bunun için memur olarak şuanda çalışıyor olmanız lazım.
(Eğer bir şekilde memuriyete kendinizi atatabilirseniz: Ve yine %57 rapor alabilirseniz Ve hizmet birleştirmesi yaparsanız hemen emekli olabilirsiniz. 16 yıl hizmet süresine tabisiniz ve 4000 gün prime: bu durumda prim gün sayınız tamam. Hizmet yılınızda şuan için 11 ve 7 yılda SSK'lı oduğunuz süreden gelecek, böylece hizmet süreniz de tamamlanacak, emekli edileceksiniz.)

2- SSK'lı olarak emekli olmanız için 20 yıl hizmet süresine ve 4400 gün prime ihtiyacınız var. Priminiz yeterli hizmet şartınız da 25/08/2023 tarihinde dolacak; bu tarihte dilekçe verirseniz emekli olursunuz. Ama emeklilik dilekçesi vermeden önce En son Emekli Sandığından 2016 Haziran'ında adınıza prim yatırıldığı için belki bir kaç gün SSK primi yatırtmanız gerekebilir.

Bol şanslar..

Yigitarslan

Üye
Üye
Rica ederim,

Yine bir bilgi lazım oldu ama neyse. (Memuriyetten ne zaman ayrıldınız ve memuriyetten ayrıldıktan sonra SSK'lı olarak hiç çalıştınız mı?)

Ben, sizin 2016 yılında (Haziran 2016) memuriyetten ayrıldığınızı ve daha sonra hiç çalışmadığınızı varsayarak cevaplayayım.

1- Memur olarak emekli olamazsınız yani bunun için memur olarak şuanda çalışıyor olmanız lazım.
(Eğer bir şekilde memuriyete kendinizi atatabilirseniz: Ve yine %57 rapor alabilirseniz Ve hizmet birleştirmesi yaparsanız hemen emekli olabilirsiniz. 16 yıl hizmet süresine tabisiniz ve 4000 gün prime: bu durumda prim gün sayınız tamam. Hizmet yılınızda şuan için 11 ve 7 yılda SSK'lı oduğunuz süreden gelecek, böylece hizmet süreniz de tamamlanacak, emekli edileceksiniz.)

2- SSK'lı olarak emekli olmanız için 20 yıl hizmet süresine ve 4400 gün prime ihtiyacınız var. Priminiz yeterli hizmet şartınız da 25/08/2023 tarihinde dolacak; bu tarihte dilekçe verirseniz emekli olursunuz. Ama emeklilik dilekçesi vermeden önce En son Emekli Sandığından 2016 Haziran'ında adınıza prim yatırıldığı için belki bir kaç gün SSK primi yatırtmanız gerekebilir.

Bol şanslar..
yaa çok net bilgi vermişsiniz.çok sağolun. memuriyetten 01/09/2016 yılında ayrıldım ve ssk lı olarak çalışmadım.

Yigitarslan

Üye
Üye
hocam emekli sandığını mahkemeye versem emekli olma şansım var mıdır.

İsen Buga

Üye
Üye
olmaz

Tekerlekli Sandalye