Emeklilik sonrası çalışma

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Emeklilik nedeni ile işten ayrılan işçi aynı işyerinde çalışabilir mi?

Sosyal Güvenlik mevzuatının gerektirdiği şartları sağlayan sigortalı, emeklilik haklarından yararlanabilmektedir.

Bu kapsamda, emeklilik hakkını elde etmiş olan sigortalı, emeklilik nedeni ile iş sözleşmesini fesih edebilmekte ve çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatını da alabilmektedir.

Bu haktan yararlanılabilmesi için; bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü'ne emeklilik başvurusu yapılması, emeklilik hakkının elde edildiğini ve kıdem tazminatının ödenebileceğini gösteren yazı ile iş sözleşmesinin feshi gerekmektedir.

Ayrıca, emeklilik nedeni ile işten ayrılan işçinin aynı veya başka bir işyerinde yeniden çalışmaya başlamasına engel herhangi bir yasa hükmü bulunmamaktadır.

Emeklilik maaşı kesilmeksizin çalışmak isteyen işçi, sosyal güvenlik destek primi SGDP ödeyerek çalışabilecektir.

Emeklilik nedeni ile işten ayrılan işçinin aynı işyerinde çalışmaya devam etmesi işçiye yasa ile sağlanmış bir hak durumunda değildir. Böylesi bir çalışma için işveren ve işçi arasında karşılıklı anlaşma gerçekleşmesi esastır. Yani, işveren emeklilik nedeni ile işten ayrılan işçisini yeniden işe başlatmak zorunda değildir. Her iki tarafın da bu çalışma konusunda anlaşması halinde işçinin aynı işyerinde yeniden çalışması mümkün olabilecektir.

Buraya kadar her şey güzel, hoş ama bir de emekli olarak aynı işyerinde çalışmanın diğer çalışanlarca nasıl karşılanacağı ve bu durumdan dolayı çalışma arkadaşlarınızın size karşı ilginç bir tavır takınması gibi işin duygusal ve bir o kadar da psikolojik boyutu var ki işte tam bu noktada bir an için o günleri hatırladım ve yaşadığım cehennem günlerinde bana bu sitede yazılarıyla, sohbetiyle destek olan, güç veren en zor günlerimde yanımda olan İsen Bugaya bir kere daha teşekkür etmek istedim.

Eğer aynı işyerinde emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ederseniz ve bir de sizi çekemeyen bir müdürünüz varsa işte o zaman iş yaşamınız kabusa dönüşür. Hazımsızlığın doruklarında dolaşan kendi egosuyla başa çıkamamış yöneticiniz var ise sizin erken engelli hakkıyla emekliliğinizi ve bu yolla almakta olduğunuz normal emekli maaşından çok daha düşük olan emekli maaşınızı kıskanır, çekemez ve size elinden gelen zulumü yapmaktan geri kalmaz. Hoş kötülüğün sonu yoktur ve eline ne geçtiyse hala anlayabilmiş de değilim ama o kabus dolu günleri yaşadım. Şu an çok daha rahatım en azından eski müdürümden olabildiğimce uzaktayım ne yüzünü görüyorum ne de hazımsızlığına katlanmak zorunda kalıyorum :)

Hayatta bazen her istediğiniz, gerçekleşmesini dilediğiniz şekilde gerçekleşmeyebiliyor ama önemli olan bence en zor anlarınızda sizi teselli etmekten öteye size ışık tutabilecek bir dostunuzun olması ve sizin onun gösterdiği ışıkla yolunuzun karanlıktan aydınlığa doğru yol almasıdır.

Emekli olacak yada emekli olup da çalışmaya devam etmek isteyen tüm arkadaşlarımın emeğinin karşılığı olan, çift katmerli tostunu afiyetle yiyebilmesi dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye