emeklililk için neyapmalıyım

2000 yılı mart ayından 28 gün ssk pirim ödemem mevcut.
sonrasında 2004 -2017 yılları arasında 5700 gün 4-c pirim ödemem var
şu anda çalışmıyorum
geçen ay %82 engelli raporu aldım. (1 yıl süreli)
emeklilik için ne yapmalı ne şekilde nereye başvurmalıyım
şimdiden teşekkürler

bir işe girmeli ve çalışıyor olmanız lazım.
sonra vergi indirimi almanız lazım.
sonra SGK.ya emeklilik dilekçesi yazmanız lazım.

[MENTION=25687]hassan_demir[/MENTION]

İsen arkadaşımız zannedersem zaman bulamadı ben yazayım, tanıdığınız iş yeri olan bir arkadaşınıza rica edin sizi işe almış gibi göstersin bir gün sonra bile olur hemen orada çalıştığınıza dair bir belge alıp yine o işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine vergi indirimi müracaatı yapın mevcut raporunuzla beraber gidin mevcut raporu işe yaramaması durumunda sizi hastahaneye sevk ederler orada oran yazılmadan sizin hastalıklarınızı ve derecelerini belirten bir rapor Ankarada değerlendirilir ve sonuç işyerinize gelir.

[MENTION=25687]hassan_demir[/MENTION]

İsen arkadaşımız zannedersem zaman bulamadı ben yazayım, tanıdığınız iş yeri olan bir arkadaşınıza rica edin sizi işe almış gibi göstersin bir gün sonra bile olur hemen orada çalıştığınıza dair bir belge alıp yine o işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine vergi indirimi müracaatı yapın mevcut raporunuzla beraber gidin mevcut raporu işe yaramaması durumunda sizi hastahaneye sevk ederler orada oran yazılmadan sizin hastalıklarınızı ve derecelerini belirten bir rapor Ankarada değerlendirilir ve sonuç işyerinize gelir.

Septik ağa bu tehlikeli. Uzun uzun yazmaya vaktim olmadı kısaca yazdım: dediğinizi yapan veyakalanan çok fazla kişi var:
SGK elemanları çok uyanık. Üstelik bu konuda tecrübeliler. En kısa zamanda tespit ederler emekliliği yakarlar. Tanıdığınız olabilir ama mutlaka iş zamanı yanında bulunmalı. Çalış yada çalışma önemli değil ama mutlaka o vakit işde görülmeli. Belgelenmeli. sonuçta 1-2 haftalık iş. Yoksa iki taraf yanar. biri ceza alır diğeri emekli maaşı kesilir ve alınan miktar faizi işe geri ödemek zorunda kalır.

Uyarmak benden: gerisi siz bilirsiniz... 1 yılda tespit edemezler ama 2-3 yıl bilemedim 5-6 yılda tespit ederler. hatta 10 sene sonra tespit edilebilir. SGK da elemanların işi gücü bu...

[MENTION=35]İsen Buga[/MENTION]

Yazdıklarında çok haklısın, fakat arkadaşımız çalışama olanağım yok deyince formul düşünürken işveren bir tanıdığından geçici olarak, örneğin dışarıya iş verme tarzında kısa süreli eleman ihtiyacı gibi bir durum yaratılabilirmi şekli aklıma geldi. Fakat bu konuda sen benden daha tecrübelisin uyarın önemli.

Geri