Emekliyim. Babamdan kalma yetim aylığını alabilir miyim?

nermin11

Üye
Üye
ben sigortadan emekliyim. eşimden ayrıldım. babam bağkur emeklisiydi. vefat edeli 2 yıl oldu. bu iki kurum aynı çatı altında birleşti ama hala ayrı çalışıyorlar. ben babamdan yetim aylığından faydalanabilir miyim? iki maaş alabilme kanun tasarısı hazırlandı. tvde ve gazetede bu haber yayınlandı. resmi gazetede ne zaman yayınlanacak.
bir de; bir ay önce kendisi ssk emeklisi ve eşi de vefat etmiş bir ssk emeklisi idi. fakat karısına ölen eşinin emekli maaşı bağlandı (aynı kurumdan olmasına rağmen).
beni yetim aylığı alabilmem konusunda aydınlatırsanız sevinirim.benim durumumda olanlar neden yetim aylığından faydalanamıyor?şimdiden teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ama sizin dediğiniz o iki maaş hem babadan hem eşten yetim aylığı olması lazım. Hem emekli olup hemde yetim aylığı alamazsınız. Ben öyle biliyorum en azından.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Kız çocuk ; evli değilse, çalışmıyorsa ve kendi çalışmasından dolayı emekli değilse ana-babasından yetim aylığı alabiliyor. Düşünsenize eğer bu şart olmasa tüm bayanlar yetim maaşı alacaktı yani sizin gibi hem emekli maaşı hemde yetim maaşı alacaktı...

Tekerlekli Sandalye