En büyük sorun engelli hakları ve Maaş

htk3

Üye
Üye
bir engelli 3 ayda bir 1000 küsür maaş alıyor,engelli bakımını üstlenen ayda 630 Tl maaş alıyor.

ve engelliler ptt sırasında saatlerce bekletiliyor ,engelli üstlenen kişi (evde bakım) banka atm'sinden kolayca para çekiyor!

bu nasıl bir sistemdir? engelli adı üstünde! 3 ayda 1000 küsür maaşla nasıl geçinir ne yapar ? çalışabilse zaten bu paraya minnet etmez.

evet sorular cevaplar yorumlar gelsin?

mr.boris

Üye
Üye
Bende bu soruya çok takılırdım nasıl geçinirler diye.Engelli olan arkadaşlarımı takip ettim.Yakın arkadaşlarımdan bazıları sigortasız işlerde ara sıra çalışıyor.Bazılarıda maaş almayıp asgari ücretle çalışıyor,bazıları da toprak mahsüllerinden elde ettiği parayla kıt kanaat geçiniyorlar.Ancak böyle geçimini temin edebiliyorlar.Bende ilerleyen yaşımla itibaren bende sigortasız işlerle uğraştım.Devletimizin durumu belli.Ne kadar haketsekte ayda bir maaş almayı devletimizin durumu buna müsait degil kanımca.İnşALLAH bizde gelişmiş ülkelerdeki hayat standartına ulaşırız.ALLAH yardımcımız olsun.

htk3

Üye
Üye
Bende bu soruya çok takılırdım nasıl geçinirler diye.Engelli olan arkadaşlarımı takip ettim.Yakın arkadaşlarımdan bazıları sigortasız işlerde ara sıra çalışıyor.Bazılarıda maaş almayıp asgari ücretle çalışıyor,bazıları da toprak mahsüllerinden elde ettiği parayla kıt kanaat geçiniyorlar.Ancak böyle geçimini temin edebiliyorlar.Bende ilerleyen yaşımla itibaren bende sigortasız işlerle uğraştım.Devletimizin durumu belli.Ne kadar haketsekte ayda bir maaş almayı devletimizin durumu buna müsait degil kanımca.İnşALLAH bizde gelişmiş ülkelerdeki hayat standartına ulaşırız.ALLAH yardımcımız olsun.

hiç çalışamayacak durumda %oranı yüksek engelliler var,ayrıca devletimizin engellilere ayıracak gelir bütçesi müsait.bir çok devlet yönetiminde çalışan kuruluşlar var ve birçok huzuli masraflar var ve neden kampanya yapılmıyor? kadın hakları,kürt sorunu,uludere tazminat vb.... bunların arkasında durmayı iyi biliyorlar.engelliler bu ülkede yanlışmı yansıtılıyor acaba? hehehe... işin komik tarafı engelli ptt sıralarında saatlerce "komik rakamlı maaşı almak için bekletiliyor".

herkes anladığını yaşadığını çizer.ama gerçekleri görmek için bakış açımızı geliştirmemiz lazım.
İnşALLAH bizde gelişmiş ülkelerdeki hayat standartına ulaşırız.ALLAH yardımcımız olsun.

bize ne başka ülkelerdeki standartlardan, ben burda ayda 300 TL gibi komik ve hayretler içindeki bir durumdan bahsediyorum neyse,bir devlet kuruluşuna gidiyorum ben engelliyim sıra bekleyemiyorum diyorum, bana sıraya girmelisiniz diyor? nasıl bir zihniyet içindeyiz? işlerine geldimi sokağa dökülmesini biliyor memurlar işlerine gelmedimi bizlerden açık arıyorlar.insan oğlu ne zaman ilk önce mutlu etmeyi ve iki taraflı düşünmeyi öğrenirse ozaman bu ülke gelişir diyorum.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engellisine sahip çıkmayan bi devlete emanetiz maalesef. Başka ülkelerde çok daha iyi koşullar sağlandığını okumuştum ama benim gidecek başka bi ülkem yok ne yazık ki... Zaten vatanımdan ayrılmayı da düşünmedim hiç bir zaman.
Engelli maaşı da, evde bakım maaşı da çok düşük ve çalışamayacak durumda olan engelli kardeşlerimin Allah yardımcısı olsun...
Sağlıklı çalışanın bile zor geçindiği , hayat şartlarını zorladığı bi ülkede engellilerin yaşama tutunmak için verdiği savaşı devlet büyükleri görmezden gelmeye devam ediyor. Gerçekler acıdır ama bu böyle...
Engelliysen eğer bi de çalışamayacak durumdaysan hele bi de ailen yoksa yandın o zaman ...Ne diyebilirim ki acı ama gerçek işte...

surgungibi

Üye
Üye
Hollandada Yaşayan bir Arkadşım var babasi engelli maaşini sordugumda şaşırdım kaldım 1500 euro alıyormuş 3000 tl yapar ayda mi 3 ayda mi bilemiyorum 3 ayda olsa bile ayda 1000 tl memura çalışanlara bilmem neye devlet 2000 2500 tl verirken engellilere 3 ayda encok 1000 tl bence buna bir girişim yapmalı federasyon felan yokmu engellilerin için ayrica türkiye deki engellilere ödenen para yilda 10 milyon tl 500 milyar dolar bütçesi olan bir ülke için sadece 10 milyon tl buda neredeyse 10 milyon engelliye

marcus_oredius

Üye
Üye
surgungibi şimdi yurtdışı örneklerde hep tl sına cevirilme gibi bir hesap var.yalnış anlama bu çok doğal. ancak yurt dışında o ülkede asgari üçret ne kadardır bir ekmek ne kadar kira vs ne kadar bunları bilmiyoruz.

türkiyede asgari ücrette çalışan bir kişi temmuz ayı itibari ile 739lira almakta. amerikada işsiz bir kişiye 750 ila 1000 dolar civarında verilmektedir ki ekmek orda 75 cent ile 1 dolar arası. burda hesap hatası ortaya çıkıyor. her ülkenin şartları farklıdır.

şimdi sizin yazdığınız birşey "engellilere ödenen para yilda 10 milyon tl 500 milyar dolar bütçesi olan bir ülke için sadece 10 milyon tl buda neredeyse 10 milyon engelliye " türkiyede 10 milyon engelli var mı bu toplam nüfusun 8de 1 eder sadece şu ömss sınavına giren 60000 kişi oldu. 500 milyar bütçesi olan ülke diyorsun bu paranın büyük kısmı maaşlar okullar(eğitim) savunma sanayi ve başka yatırımlara gidiyor.

benim umudum keşke devletimiz her çalışamıyacak durumdaki özürlü bireye devlet memur maaşı bağlayabilse. ama buda zor bir dilek.

Tekerlekli Sandalye