En kısa yoldan SSK emekliliği?

Arkadaşlar herkese merhaba. Eniştemin özel durumunu sormak için üye oldum. Kendisi kanser ve şuanda kemoterapi görmekte. Durumu baya kötü yürümekte falan zorlanıyor. Durumu kısaca şu:
-05.03.1994'den 19.03.2002'ye kadar ssk yatmış.
-2002'den 28.04.2011'e kadar 2436 gün bağkur yatmış.
-28.04.2011'den bugüne kadar 514 gün ssk yatmış.
toplamdan 1045 gün ssk, 2436 gün bağkur olmak üzere 3481 gün primi çıkıyor.
Kendisi yüzde 65-70 arası rapor alabilecek durumda, askerliğini saydırmamış ve lüzum olursa saydıracak. Ssk'dan emekli olabilmesi için en kısa yoldan ne yapması gerekir?
Ayrıca Ssk'dan gelen yazıda prim aslı borcu 14 bin, gecikme zammı 11 bin civarında olmak üzere toplamda 25 bine yakın borç gözüküyor. Ssk'dan emekli olabilmesi için bu borcu ödemesi mi gerekiyor? Yoksa prim gün sayısı eksik mi acaba? Sgk'dan bana yolladıkları belgeler aşağıda mevcut Sayfanın en altında dosyayı indir butonu var. Yardımcı olan herkesten Allah razı olsun.

kardeşim enişteyin malulen emeklilik icin durumu uygun ama önce bagkur pirim borcunu ödemesi gerek ödemesse emekli olamaz kesinlikle.borcunu ödesin sgk ya müracat etsin malulen emeklilik için.10 yılllık sigortalılık süresi ve 1800 gün yeterli.durumu gayet uygun.cok geçmiş olsun allah yardımcısı olsun

Ek olarak sürekli bir başkasının bakımına muhtaç duyacak düzeyde malul ise hizmet yılına bakılmaksızın 1800 günle emekli edilir. Siz sgy ya direk malulen emeklilik için başvuruda bulunun.

Arkadaşlar çok teşekkürler cevap için. Resimlere bakabildiniz mi? Resimde görünen borç bağkur borcumu ssk mı anlayamadım.Kendisi bağkurdan değil de ssk dan emekli olmak istiyor. Raporu alıpta mı sgk ya başvuracak yoksa direk sgk yamı gtisin?

Rapor falan almasın. Malulen emeklilikte süreç şu şekilde işler. Kişi malulen emeklilik için SGK ya başvurur, sgk kişiyi hastaneye sevk eder hastane hastalığa-sakatlığa dair bulguları yazıp Ankara'ya yollar. Ankara maluliyet dairesi bulguları inceler "bu kişi malulen emeklilik için uygundur" derse malulen emekli olunur. Hangi kurumdan emekli olunacağına dair düzenleme belli son 7 yıl içinde en fazla prim hangi kuruma ödenmişse o kurumdan emekli olunur. ssk ise ssk, bağ-kur ise bağ-kur. siz kendiniz "ben bu kurumdan emekli olmak istiyorum diyemezsiniz. Sizin şu aşamada borç falan ödemenize gerek yok. Önce anlattığım şekilde malulen emeklilik için başvurun. Hizmet yılı ve prim gün sayısı açısından gereken şartları taşıyorsunuz zaten. Eğer malulen emeklilik kabul edilmezse o zaman başka yollara bakılır. İlk adım malulen emeklilik başvurusu.

Halil hocam Allah razı olsun. Bağkurla ssk dan emekli olması çok fark ediyo sanırım aldığı maaş açısından. ssk yı biraz daha yatırıp son 7 yıldaki şartı sağlayıp ordan emekli olması daha mantıklı gibi şuan. Yada bu süre içinde yatırması gereken ssk borcunu peşinen yatırıp ssk dan emekli olabilme durumu var mı?Yani örneğin önümüzdeki 3 senenin primini şimdiden yatırma durumu olabilir mi? Bir de vergi indirimi falan diyolar tam olarak nedir ona başvurması gerekir mi? Çok oldu ama kusura bakma.

Bakın şu aşamada sizin tek yapmanız gereken "malulen emeklilik başvurusunda" bulunmak. Eğer başvurunuz kabul görürse prim falan yatırmanıza gerek yok. Mevcut prim ve hizmet yılınız malulen emeklilik için yeterli. Olaki malulen emekliliğiniz kabul edilmez o zaman diğer şartları değerlendiririz.

Anladım şuan başvuru yaparsak yönlendiriyorlar fakat bağkurdan olduğu zaman baya hak kaybı olacak ssk ya göre maaş açısından. O yüzden ssk için önümüzdeki 2 yıl primini peşin yatırma gibi bir fırsatı var mı? Böylece son 7 yılda en çok ssk yatmış olacak ve ordan emeklli olacak sanırım.

Selam Z3U5,

Bağkur yerine Ssk dan emekli olmanızı ( maaşın daha yüksek olacağını düşündüğünüzden ve haklı bir sebepten dolayı ) istemenizi anlıyorum. Ama ssk dan emekli olabilmek için henüz eksik olan prim günlerinizin toplam tutarını peşin olarak yatırmanız ve bu sayede emekli olabilmeniz mümkün değil. Belki ileride bu konuda yeni bir düzenleme yapılabilir umuyorum en azından ama şu an yok.Üzülerek belirtmeliyim ki çabanızı anlıyorum ama mevzuatta eksik günleri toplu olarak prim ödeyerek kazanma usulü bulunmadığından, eksik günlerinizin primini toplu ödeyerek emekli olamazsınız.

Her şey gönlünüzce olsun,

Arkadaşlar çok teşekkür ederim çok faydalı oldu bilgiler. Allah hepinizden razı olsun. Eniştemin bana şuan sorduğu soru ssk'yı beklemeye değecek kadar bağkurla arasında çok maaş farkı olur mu? Ben de bir an önce emekli olmak en iyisidir herhalde dedim ama yine kendisinin bileceği iş tabi.

Geri