Engel her yerde projesi

gülümse_hayata

Üye
Üye
‘Engel Her Yerde’ projesi kapsamında Türkiye’den Almanya’ya gelen 11 kişilik heyet çalışmalara başladı.

Türk heyetiyle birlikte çalışmaları kontrol eden AK Parti İstanbul milletvekili Mihrimah Belma Satır, Almanya’daki iyi örnekleri Türkiye’de uygulayacaklarını söyledi.

Almanya’nın Dortmund kentinde bulunan Uluslararası Karşılaşma ve Eğitim Derneği’nin (İBB e.V.) ‘Engel Her Yerde’ Projesi çerçevesinde Türkiye’den Almanya’ya gelen 11 kişilik engelli dernekleri kafilesi çalışmalarına başladı.

Kafilede Üsküdar Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulu, Bağcılar Engelliler Evi, Bağcılar Belediyesi Sosyal Daire İşleri Başkanlığı, Bağcılar Engelsiz Eğitim Projesi, Metin Sabancı Vakfı Spastik Engelliler Rehabilitasyon Merkezi ile Elim Elinde Derneği yetkililerinin yanı sıra Ak Parti İstanbul milletvekili Mihrimah Belma Satır da yer aldı.

Birlikte çalışacağız
Bir hafta boyunca Alman engelli ve yardım kuruluşlarında temasta bulunacaklarını belirten İBB Derneği ‘Engel Her Yerde’ proje sorumlusu Hildegard Azimi-Bodecker, şöyle konuştu: “2004 yılından beri Türkiye ile sosyal ve engelli çalışmaları alanında kalifiye eleman değişimi yapıyoruz. Bu proje dahilinde İstanbul’da 6 engelli okulunu ziyaret ettik. Şimdi de Türkiye’den gelen ve engelli alanında çalışan kurumlar, Alman kurumlarını ziyaret ederek tecrübelerini paylaşacak ve yeni çalışma alanları geliştirecekler. Her yıl bu tür karşılıklı geliş gidişler olacak, sosyal ve engelli alanında birlikte çalışacağız.”

İyi örnekleri alacağız
Elim Elinde Derneği’nin Türkiye’de bir ilki başardığını Ak Parti İstanbul milletvekili Mihrimah Belma Satır ise derneğin engelli çocuklar için umut evi projesini başlattığını söyledi. Satır, şöyle konuştu: “Biz dernek ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Kamu sektörünün yanında özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile Türkiye’de şiddete uğramış kadınların, çocukların ve engellilerin sosyal statülerini ve yaşam kalitelerini yükseltmek için çalışmalara da iktidar olarak destek veriyoruz. Engelliler hayata katıldılar, görünür oldular, maaşları bağlandı, bakan ailelere destekler sağlandı. Bunun yanında gelişen dünyada bizden daha örnekler varsa bunları alıp Türkiye’ye de uygulamak istiyoruz. Bu gezinin amacı da bizde eksik olan Almanya’da iyi örnekler varsa onları görmek ve Türkiye şartlarına uyuyorsa onları Türkiye’de uygulamak.”

Entegre olacaklar
ELİM Elinde Derneği Başkanı Serpil Çebi ise Türkiye’de ilk defa engelli çocukları dörder gruplar halinde Umut Evleri’ne taşıdıklarını söyledi. Bu evde engelli çocukların topluma entegre olmalarını amaçladıklarını ifade eden Serpil Çebi, “İBB ile bu engelli çocuklara istihdam sağlamak için buradayız. Engelli çocukları ötekileştirmekten kurtararak topluma kazandırmak istiyoruz” dedi.

Tekerlekli Sandalye