Engel tanımayan güzel: Hamide Kurt

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bize Biraz Kendinizden Bahse dermişiniz? Hamide Kurt Kimdir?

Ben 25.12.1993 İstanbul doğumluyum açık öğretimde lise okuyor İstanbul’da yaşıyorum. İki kardeşim var ve ailemle birlikte yaşıyorum. 9 Yaşında, geçirdiğim bir trafik kazası sonrası yürüme yetisini kaybettim. Bağcılar Belediyesi’nin desteği ile Tekerlekli sandalye atletizmine başladım. 2008 yılında bu spor dalında Türkiye şampiyonası sonrada milli takıma seçildim. (WheelChair Runner) alanında ulusal ve Uluslararası birçok madalya aldım. Paralimpik Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil eden ilk bayan engelli atlet unvanını aldım. 2008 yılından sonra aldığım madalyalar ve başarıları şu şekildedir:

hamide-spor.jpg

• -2008 Akdeniz Oyunları 4’üncüsü
  • -2010 isveç oyunlar 3. Altın madalyam 200 400 800m
  • - 8 Yıldır Türkiye Şampiyonluğu (200-400-800 m)
  • - 5 kez Avrasya Maratonu birincisi
  • - Dubai'de yapılan Dünya Şampiyonası: 1 gümüş, 2 bronz
  • - 2012 Avrupa Şam. 200 m. altın madalya
  • - 2012 Avrasya Maratonu ikincisi
  • - 2013 yılında Fransa'da yapılan dünya şampiyonası Türkiye'yi temsil ettim
  • - 2013 İstanbul Maratonu birinci
  • -2014 Avrupa şampiyonası ikincisi
  • -2015 Antalya 42km birincisi
  • -2015. Istanbul avrasya maratonu birincisi

Daha önce engelli sporcularla yaptığımız röportajlarda çoğu branştaki engelli sporcu ne devletten nede belediyelerden yeterli desteği alamadıklarından yakınmışlardı. Sanırım sizde durum biraz daha farklı Tekerlekli sandalye atletizminde yeterli desteği görüyor musunuz?

Evet benim yaptığım sporun maliyetli çok olan bir spor 2 3 yılda tekerlekli sandalyemin değişmesi gerekiyor. Sürekli ara yarışlara yurt dışıma çıkmamız gerekiyor. Benim destekçim olan bağcılar Belediyesi bana bu desteği her zaman veriyorum başarılarım nedeni destekçim olan bağcılar Belediyesi.

hamidekur-1.jpg

Spor yamanın yaşamına kattığı artılardan biraz bahseder misiniz? Hamide spor yapmasaydı yaşama bakışı şimdikinden farklımı olurdu neden?

Spor benim hayatımda çok şeyi değiştirdi öncelikle özgüvenli oldum hiçbir şeyden Çekingen olmadım hiç bir zaman engelli olarak kendimi görmedim etrafımda insanların bana bakış açısını değiştiğini bile gördüm bana engelli olduğumu hissettirmemeleri. Sağlam olsaydım yine sporcu olurdum

kurt.jpg

Yaptığınız sporun sosyal yaşamınıza getirdiği artıları bir kenara bırakırsak, maddi yönden bir getirisi oluyor mu?

Yaptığım spor sayesinde özgüvenli ve sosyal oldum ve çevremdeki insanların bana bakış açısı değiştiğini fark ettim engelli olduğumu hissetmediğimi fark ettim. Bu spordan tabi ki maddi bir Kazancım oluyor.

Yarışmalar için sık sık yurt dışına çıkıyorsunuz. Oralardaki mimari koşullarla Türkiye’deki mimari koşulları karşılaştırdığınızda arada bir fark görü yormusunuz?

Yarışmalarım sürekli yurt dışında olduğum için Yılda 2-3 defa yurt dışına çıkıyorum yurt dışında koşullar gerçekten farklı her yer engelliye uygun yapılmış Ülkemde benim gibi engelli Arkadaşlarım uygun olmayan yerler var hala bunu görüyoruz

Spor anlamında bundan sonraki hedefiniz nedir?

yarısma.jpg

2015 dünya şampiyonasında ilk 3'e girmek ve rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'ye temsil etmek hedefim ve bir madalya almak hedefim

Günde kaç saat spor yapıyorsunuz?

Haftanın her günü sabahları 9-11 arasın antrenman yapıyorum çok iyi çalışıyorum çok hırslıyım bu yıl. :)

Bize zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederiz. Yüzünüz gibi yolunuzunda aydınlık olmasını dileriz.

Bana bu imkanı sunduğunuz için ben teşekkür ederim.

Hamide kurt hakkında yapılan TV Haberleri

Yasal Uyarı: Roportaj izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden başka sitelerde yayınlanamaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ebru Bulgurcu'dan sonra başka bir engelli bayan sporcumuz olan Hamide Kurt. Sportif faliyetlerde bayanları görmek gerçekten ayrı bir mutluluk. :)

SELMA

Üye
Üye
İmrendim valla. Ne kadar güzel ve bakımlı bir hanım. :) Sevgilerimi sunuyorum. elinize sağlık.

Tekerlekli Sandalye