Engel Tanımayan Güzel Yürekler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Dünyada bir çok kişi vardır bir takım engellerine rağmen engel tanımayan yüreklere sahip olan hayatın getirdiği zorluklara direnen hayat mücadelesi veren ama hiç bir şekilde hayata küsmeyip daima daha iyisini hedefleyen (Engel Tanımayan Yürekler)

Onlarda herkes gibi sağlıklı doğmak sağlıklı yaşamak isterlerdi bir takım sebeblerden dolayı kısıtlanan fonksiyonları yinede durduramaz engelli insanı bunun örnekleri sayıs şekilde medyada var olmaktadır. Daima daha fazlası daima daha kaliteli bir yaşam için her türlü olanağın peşinden koşmaktadırlar.

Her insan gibi en üst seviyede yaşamak onlarında hakkıdır.Malesefki toplumumuzun bir çok alanında buna müsade edilmiyor.Engelliler dışlanıyor iş hayatlarında zorluklar çıkartılıyor bunun yanı sıra gönül ilişkileriylede yıpratılıyorlar.

Her nedense engelli bir bireyin cinselliğe sevgiye aşk'a sanki ihtiyacı yokmuş gibi bir tutumla yaklaşılıyor.Oysaki nice sevgiler var hiç bir engeli tanımadan birleşen ve mutlu olan.

Bir takım projelere imza atarak basında yer almış engellilerimizi göz ardı etmemeliyiz. Fedakar engelli annelerimiz olduğu gibi babalarımızda aile reisi olarak üzerlerine düşen görevi her ne şartta olursa olsun yerine getirmek için çabalar dururlar.Bu gibi insanlar benim gözümde engel tanımayan yürekler işte.

Ben hastayım ben engelliyim diye hayattan kendini soyutlayan hiç bir yaşam gayesi kalmayan gördüğü her zorlukta yenilgiyi kabul eden ve kendine acıyan insanlar haline gelmediler daima çabalayan ve üreten engel tanımayan yürekler.

Belki küçücük bir çocukken tanıştı hayatın bu yüzüyle belki yakışıklı bir delikanlı yada güzel bir genç kız belkide çok büyük hayaller kurarak evledikten sonra yada hiç bunları yaşamadan doğduğu anda tanıştı engeliyle.

Yer, mekan ,sebeb ,durum ne fark ederdiki netice engelli olmasıydı bu duruma ayak uydurması yaşaması... yaşaması.. yaşamasıydı.

(Engel tanımayan güzel yürekler)

Başarının imzasıydı.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yazınız her safhasında ayakta alkışlanacak cinsten olmuş, eminim her engelli kendisinden bir parça bulmuştur bu yazıda, yazıdaki anatemayı topluma aşılamak gerekiyor ben şu kısmı çok begendim sanki bende yazıda bu parçayı kendime uygun gördüm;

"Ben hastayım ben engelliyim diye hayattan kendini soyutlayan hiç bir yaşam gayesi kalmayan gördüğü her zorlukta yenilgiyi kabul eden ve kendine acıyan insanlar haline gelmediler daima çabalayan ve üreten engel tanımayan yürekler."

gülümse_hayata

Üye
Üye
Beğendiğinize sevindim Mehmet bey ayrıca vurgulamak istediğim konuda buydu hiç bir şekilde yaşamdan kopmamak anlata bilmiş isem ne mutlu bana.

İskender Durgun

Üye
Üye
Her insan gibi en üst seviyede yaşamak onlarında hakkıdır.Malesefki toplumumuzun bir çok alanında buna müsade edilmiyor.Engelliler dışlanıyor iş hayatlarında zorluklar çıkartılıyor bunun yanı sıra gönül ilişkileriylede yıpratılıyorlar.

Ayrımcılık biz engellilerin en büyük sorunlarından biri. Her insanın insanca yaşamaya hakkı var ve artık bu bir şekilde çözüme ulaştırılması gerekiyor. Hemde kısa zamanda.

Evet dediğiniz gibi yer, mekan, sebep, durum ne olursa olsun hayat mücadelesinden vazgeçmeyip, ayakta durmanın hazzını yaşamalıyız.

Yazınız için teşekkür ediyor, yüreğinize sağlık diliyorum.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Haklısınız İskender bey çözümlerin bir an evvel neticelenmesi dileğiyle

Yazımı okumaya ve yoruma değer bulduğunuz için ben teşekkür ederim gözlerinize sağlık

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engel nerede

Engel tutmayan eldemi yürümeyen bacaktamı yoksa engel görmeyen gözde işitmeyen kulaktamı (Nerede Engel)

Engel bir çok sorun varken gülüp geçen yürekte Engel gördüğü halde görmezden gelende Engel feryatları duysada duymamazlıktan gelende Engel ihtiyacı olana sırtını dönende.

Hayatı toz pembe görüp vurdum duymaz olanda engel sevmesini bilmeyen kalpte engel
insana değer vermeyende engel Tok iken açı düşünmeyende engel

Ne çok engel varmış meğer daha saysak kimbilir nerelere gider.Bunları düşünürsek asıl engelli olan ortaya çıkıyor. Fiziki engellilerin yüreklerindeki yaşama azmi ve mücadelesi belki bu tarz insanların birazcık da olsa gözlerini açmalarına yardımcı olur.

Her zorluğa rağmen( engel tanımayan güzel yürekler) Sözde sağlıklıyım diye geçinenlerden çok daha sağlıklı .Tabiki bahsetmiş olduğum manevi sağlık ve sağlıksızlık.

E

Erdem Uygar

Guest
Harika yazmışsınız... Çok beğendim. Bir de resim koysaydınız; görsellerden de ziyaretçi gelebilir diye düşünüyorum...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Engel insanın kayıp ettiği uzuvlarda olmaz, engel insanın zihninde olmaz, engel insanın fikilerinde kalbinde olur, dünyanın en büyük sağlık nobel ödülünü alan doktor William Hawking sadece gözlerini kullanabiliyor bu engelin fizikte beyinde olmayacagının bir ıspatıdır. öyleki hiç bir yerini kullanamayan bu doktor sadece gözleriyle tıpta dünyaya hükmediyor demekki fiziki kayıplar insana engel olmazmış.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Fiziki kayıplar haraket kapasitesini azaltsada insanın düşünmesini,hissetmesini yaşama azmini elinden alamaz.Dediğiniz gibi yeterki engel kalbinde, fikrinde olmasın bence en büyük engel bu durumda olan insanlarda.

Tekerlekli Sandalye