Engeliniz Hayata Sımsıkı Tutunmanıza Engel Olmasın

gülümse_hayata

Üye
Üye
Arkadaş grubumun içinde bir %80 görme engelli birde ortapedik engelli iki arkadaşım var. Bugün onlarla yaptığımız sohbet esnasında aslında engellerini çok güzel aşmış iki insan olduklarına tanık oldum.

Görme engelli olan arkadaşım facebook adresimi istedi biran duraksadım nasıl bakıp orada paylaşılanları görebilecekti ama okadar öz güveni gelişmiş ki engeliyle okadar barışıkki çocuklara açtırıyorum takip edebildiğim kadar ediyorum hatta bu konuda çokda tepkiler alıyorum cep telefonuma bile bakışım insanları şaşırtıyor ama kimin umurunda diyerek bir kahkaha attı.Bu beni çok mutlu etti çünkü hiç kimsenin ona bakış açısı önemli değil sadece kendini nasıl mutlu edeceği ve kendini nasıl iyi hissedeceği önemli işte tamda görmek istediğim buydu kendine güvenen herşeye rağmen topluma sen dur bu benim hayatım diyebilen engelliler.

Konu konuyu açtı evde bakım maaşında tutunda engellilere özürlü denmesine kadar geldi ortapedik engelli olan arkadaşım ne fark eder bana ha engelli demişler ha özürlü ben özürümü çoktan aştım diye bir cümle kullandı. Kendi kendime düşündüm aslında kelimeler çok önemli olmasına rağmen bukadar rahat ve bukadar umursamaz olmasına sebep neydi. Biran sormak istedim dilimin ucuna geldi geldi gitti fakat ortam oldukca kalabalık 12 veya 13 civarı bir gruptuk soramadım. Ama ilk fırsatta bunu onun ağzından dinlemek istiyorum. Hayata böylesi sarılıp engeliyle bu şartlarda bu bilinçteki bir toplumda nasıl bukadar mutlu olmayı başarmış. Bunu başarırken neler yaşamış zorlukları hüzünleri neler olmuş ilk fırsatta bunları birinci ağızdan dinlemek istiyorum. Dinleyelimki nerelerde zarar verip nerelerde kolaylık sağlamışız yada hangi davranışımızla kırmışız kalpleri ve hangi duyarsızlıklarımız bazen hayattan bezdirmiş.

Peki ya sizleri neler üzüp kırdı. Neler yeter artık bıktım dedirtti belkide isyana sebep verdi. Neler engelinizi kabullenmenize yardımcı oldu?

Öğrenmek bilinçlenmek adına atılan ilk adımlardır.

Bilinçli bir toplum olabilmek dileğiyle

M

mavibalina2012

Guest
Görme engelli arkadaşlarımız engel grupları arasında en fazla kendileriyle barışık olan gruplar...Birbirlerine aşırı destek verip kolayca örgütleşirler...Hiçbir etkinlikten geri kalmak istemezler...Özel sistemleri var bilgisayarı istediği gibi kullanıp sosyal ağlara dahil oluyorlar...Sesli saatleri var zamanı kolayca öğreniyorlar cep telefonun alarmını kullanıyorlar...Kısacası teknolojinin tüm nimetlerinden sonuna kadar faydalanıyorlar...Ben de engel grupları için de en fazla onlara gıpta ediyorum...Gönül gözüyle görmek tüm sorunlarına merhem oluyor sanırım...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aslında işin özü bana kalırsa engeli ne olursa olsun kendisiyle barışık olmaktan geçiyor. Aksi takdirde her nekadar imkanı olursa olsun bu imkanları değerlendirmeyi canı bile istemez. Yaşamdan tad almasını becerebilen daha iyisi için mücadele edebilen kendine güvenen insanlar görmek güzel.

Tekerlekli Sandalye