Engeliniz sizden neleri götürdü?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bir çok sorunlar yaşamak zorunda kaldığınız engeliniz sizden neler alıp götürdü. Doğuştan veya sonradan engelli olmuş bir insan bir çok mücadele sergilemek zorunda bunu hepimiz biliyoruz. Yaşamını sürdürebilmek adına çok büyük çabalar vermeli hatta savaşmalı bu savaşlar ön yargılarla, ayrıcalıklarla, düzensizliklerle, hatta ve hatta yasalarla bunun yanı sıra birde kendisi ile ailesi çevresindeki arkadaşları belkide eşi çocukları ile bu savaş böyle sürüp gitmekte.

Kabullenme aşamasında engeliniz sizden neleri götürmüyorki sabrınızı, sevginizi, güveninizi, hayata olan bağlılığınızı, eşinizi, dostunuzu, hem maddi hem maneviyatı, en önemliside bana göre kendine olan inancı kimilerine göre bu durum uzun yıllara yayılıyordur kimilerine göre çabuk atlatılan bir evre olarak kalıyordur. Bu durum insanın dirayeti sabrı dayanma gücüyle alakalıdır diye düşünüyorum.

Engel bedenden bir uzuvu götürdüğü gibi ruh halinizdende bir çok şeyler götürüyordur. Bu çok normal olmasına karşın uzun sürdüğü takdirde içinden çıkılması güç olaylara sebep oluyordur. Bu bakımdan kabullenme süreci çok önemli olduğunu düşünüyorum bu sürec nekadar çabuk atlatılırsa götürüsüde okadar az olduğu kanısındayım. Tabiki bunu siz engelli dostlar çokdaha iyi bilir ve daha iyi anlatabilirsiniz benimkisi sadece düşüncelerimden ibaret popiler adıyla empatiden ibaret, zorluklarını yaşamamış olsamda düşündüğüm zaman bir nebzede olsa anlayabiliyorum. Ama olayı birebir yaşayan kadar anlamam tabiki mümkün değil.

Bir çok makaleler yaşanmış hayat hikayeleri okuyorum ortak noktalar çok fazla engelli insanların hayatlarında, bir çoğunun engelliğin kendilerinden götürdüğü şeyler sağlığın yanısıra yaşama sevinçlerininde gittiği yönünde, buna ilave terk edilişler biten sevgiler hayaller vs.. vs..

Peki sizin engeliniz sizden neleri götürdü?

İsen Buga

Üye
Üye
Can damarımdan vurdun....
"kader beni benden aldı çekilmez dertlere saldı seni gelecek diye gözlerim yollarda kaldı"

Tülayca

Üye
Üye
Neleri almadıki?
Hayallerimi, gençliğimi geleceğe olan planlarımı. Neleri aldığını yazmaya kalksak sayfalarca mesaj yazmak durumunda kalırız. Almadıklarını yazmak daha mantıklı bence. :)

sinandeniz

Üye
Üye
arkadaşlar kardeşler böyle düşünmeyin benden nelerimi aldı diye değilde engellik bana neler kazandırdı diye pozitif düşünelimki engelerle dolu hayatımıza birde kafamızın içinde engel yaratmayalım allah herkezin yar ve yardımcısı olsun tüm herkezin mübarek kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar inş seneye kurban bayramına engelsiz bir şekilde girmemiz dileyiyle hayırlı akşamlar herkeze....

polo42

Üye
Bazı durumlarda engelli olmak insanın ruhunu geliştirir, şekillendirir, gizli kabiliyetlerini ortaya çıkartır. Bu açıdan bakarsak bir nebze teselli bulabiliriz.Ayrıca, Her insanın dünyada iken çektiği en küçük sıkıntı dahi günahına keffaret olacağı inanan insanlar için müjdelenmiştir; Bakara suresi 155. ayette;
"Ve sizi mutlaka korku ve açlıktan ve mal, can ve ürün eksikliğinden imtihan ederiz. Ve sabredenleri müjdele."
buyrulmuştur.

Sabır biz engelliler ve acı çekenlerin tek ilacıdır. Sabredenlere Allah Cenneti müjdelemiştir.
O halde çok tınn.....!! :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Polo sizinde dediğiniz gibi sabır her sorunda her zorlukta sabır ama bazen sabır gücümüz azalıyor isyanlara başlıyoruz. İşte ozaman en büyük hatalara düşüyoruz. yaşanılanlar çok zor olmasından dolayı herkes aynı sabrı gösteremeye biliyor keşke sizin gibi çokda tın diyebilinse.

bacak14

Üye
Üye
neleri alıp götürmediki ama aldıgından fazlasını getirdi....

Tekerlekli Sandalye