Engelleri Aştı Kendi İşinin Patronu Oldu

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Kemik erimesi rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum olan Ahmet Dursun Kaya'nın (27) azmi ve çalışkanlığı büyük takdir topluyor.

Yaşadığı bütün olumsuzlara rağmen hayata sımsıkı tutunarak kendi reklam ajansını kuran Kaya, iş yerinden elde ettiği gelirle hem ailesine bakıyor hem de ildeki maddi durumu iyi olmayan gençlere burs veriyor. Zor şartlar altında hayat mücadelesi veren binlerce bedensel engelliden biri olan Kaya, 6 yaşında yakalandığı kas erimesi hastalığı yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş..

Rahatsızlığı nedeniyle eğitim gördüğü okulun merdivenlerini çıkmakta zorlanıp, eğitimini yarıda bırakan Kaya, zamanla evine kapanmış, arkadaşları ile bağlarını koparmış. Bunun üzerine harekete geçen baba Hulusi Kaya, zor günler geçiren oğluna doğum gününde tekerlekli sandalye alarak onun tekrar hayata tutunmasını sağlamış. Babasının aldığı tekerlekli sandalyeyle bir anlamda özgürlüğüne kavuşan Kaya, hemen hayalini kurduğu işi yapmak için kolları sıvamış..

Önce dolaşarak kartvizit siparişleri almış, bir miktar para kazanmış. Ardından da kendi reklam ajansını kurmuş. Yaptıklarını babasına, dükkan açmasına izin vermeyeceğini düşünerek sonradan, babalar gününde anlatmış. Baba Kaya, oğlunun iş yeri açması ile gurur duyduğunu söylüyor.

Bedensel engelli Ahmet, şimdi sabah erkenden kalkıyor, annesinin yardımı ile kahvaltısını yapıyor, akülü tekerlekli aracıyla işyerine gidiyor ve müşterilerine siparişlerini yetiştirmek için var gücüyle çalışıyor. Kırıkkaleli genç, açtığı reklam ajansından kazandığı paranın bir bölümünü ailesine, bir bölümünü de öğrencilere burs olarak veriyor. O azmiyle kendisi gibi engelli olan binlerce gence de örnek oluyor.

Yaşadığı zor günleri anlatan Kaya, "Hastalığım olan Kas erimesi, 6 yaşında iken kendini göstermeye başladı. O zaman yaşım küçüktü koşup oynuyordum ama akranlarıma göre ağır hareket ediyordum. Yaşım ilerledikçe hastalığımda ilerledi, hareket edememeye başladım. Hareketlerimde kısıtlama oldu. Bu yüzden lise ikinci sınıfa kadar okudum. Sınıfım en üst katta idi. Çıkmakta zorlanıyordum. Okul yönetimine söyledik ama ancak bir kat aşağı indirdiler. Bu yüzden okulu bırakma kararı aldım.

Akülü arabam yoktu, birkaç sene eve kapalı kaldım, dışarı çıkamadım. Babam emekli ikramiyesi ile akülü araba aldı. Akülü araba sayesinde özgürlüğüme kavuştum. Bu arada boş durmaktan sıkıldım. Hep ne yapabilirim diye düşündüm. Aklıma böyle bir iş geldi. Ben bunu yaparım dedim. Başarılı oldum ve bir buçuk senedir işletiyorum. Hedefim bu yolda ilerlemek olacak" şeklinde konuştu.

(VY-BÖ-FP-Y)

Tekerlekli Sandalye