Engelleri Eğitim Almalarına Engel

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevil Çelik - Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellinin birinci derecede sorununun eğitim alamaması olduğunu söyledi.

Boyraz AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin eğitim alamadığı için belirli mesleki dallarda yeteneklerini geliştiremediğini ve istihdam edilmekte zorlandığını belirtti.

Engellilerin yüksek okulda okuma oranının çok düşük olduğunu, örgün eğitimde de bu oranın düşük kaldığını dile getiren Boyraz, "Engellinin birinci derecede sorunu eğitim alamaması. Ülkemizde engellilerin yüksek okulda okuma oranı yüzde 2. Normal örgün eğitim dediğimizde ise yüzde 6 civarında. Engellilerin yüzde 94'ü eğitim alamıyor" dedi.

Boyraz, engellilere eğitim ve çalışma hakkı verilmesinin zorunlu olduğunu, bunun önce engelliler sonra topluma fayda sağlayacağını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Kendi yurttaşının kimseye muhtaç olmadan özgürce yaşayabilmesi için ona gerekli olan protez, tekerlekli sandalye gibi araçları vermekle mükelleftir. Bu çark yeterince çalışmadığı için sivil toplum kuruluşları ve dernekler çeşitli kampanyalar düzenleyerek insanları özgürlüğüne kavuşturmaya çalışıyor. Bizim önce engelli insanlarımızı sokağa çıkarmamız lazım. Bunun onun kaderi olmadığını, evde kalmaya, dört duvar arasında yaşamaya mecbur olmadığını ona göstermemiz lazım. Ama birçok engellimiz hala evlerinde. Sokakta ne kadar engelli görebiliyorsunuz? Bu engelliler çok rahat bir şekilde belirlenebilir ancak bunu kendimize iş edinmiyoruz çünkü gerçeklerle yüzleşmek istemiyoruz."

-ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ ENGEL: ERİŞİM

Şükrü Boyraz, engellilerin önündeki bir diğer büyük sorunun ise "erişim" olduğunu ifade ederek, engellilerin özel kurumlarda, hatta kamu kurumlarında bile erişebilirliğinin çoğu zaman bulunmadığını savunarak, şu görüşleri dile getirdi:

"Binaya geliyorsun, ben tekerlekli sandalyedeyim ama asansör yok. Benim bu binaya gelmemin hiçbir anlamı yok, çünkü benim işim ikinci katta, erişemiyorum. Çok bilgili olmam da bir işe yaramıyor. Engellilerin topyekun erişebilirlik ve ulaşılabilirlik sorununun çözülmesi gerekiyor. Engellilere bu doğrultuda imkanlar sağlanması gerekiyor ki verimli olabilsin."

haber3

Tekerlekli Sandalye