Engelli Adam, Azmiyle İnsanlara Örnek Oluyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ağrı'da kolları ve bacakları kısmen felçli olan Turgut Tekaltı 50 yıldır ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sürdürüyor.

Ağrı'nın Fatih Mahallesi'nde yaşayan 67 yaşındaki Turgut Tekaltı, elleri ve ayakları kısmen felçli olmasına rağmen 50 yıldan bu yana ayakkabı tamirciliğini yaparak herkese örnek olabilecek bir hayat mücadelesi sürdürüyor.

6 aylıkken çocuk felci geçiren Tekaltı, o günden bu yana her iki bacağını oynatamazken, kısmen hareket ettirebildiği elleri ile ayakkabı tamirciliği yapıyor.

Küçük yaşlarda ilkokul ve ortaokul diplomasını dışardan sınavlara girerek alan Turgut Tekaltı, memurluk sınavlarına girerek Ağrı Et Balık Kurumu'nda santral görevlisi olarak işe başlamış.

Şimdiye kadar 30 kundura tamirciliği yapabilecek usta yetiştirdiğini Aa muhabirine anlatan Tekaltı, "Kolları ve bacakları olup da çok şey başaramayan insanlar var. Ben bu halimle de mutluyum ve işimi de severek yapıyorum. 67 yaşındayım. Allah'a şükürler olsun bugüne kadar bu durumumdan hiç şikayetçi olmadım. Yaklaşık 50 yıldır ayakkabı tamirciliği yapıyorum. 5 çocuğumdan 4'ünü buradan kazandığım parayla evlendirdim." dedi.

Ağrı Et Balık Kurumu'nda 20 görev yaptıktan sonra emekli olduğunu belirten Tekaltı, şöyle konuştu:

"Mesai bitiminin ardından iş yerime gelerek ayakkabı tamirciliği yaptım. Yanıma da bir çırak aldım bana destek çıksın, yardımcı olsun diye. Yanıma aldığım çırağa evladım gibi baktım. Bütün masraflarını karşıladım. Askere gönderdim. Geldiğinde de evlendirdim. Çünkü onu da evladım gibi seviyordum. Bana bir evlat gibi davrandı. Çalışmayı seviyorum. Eve gittiğimde de mutlaka bir şeylerle uğraşıyorum. Bu işi yapmak bana mutluluk veriyor. Aslında bizler özürlü değiliz. Her tarafı sağlam olup da tembellik yapıp da çalışmayan özürlüdür. Ben neden böyle oldum demek yerine, böyle nasıl insanlara faydalı olurum diye düşünüyorum."

- AĞRI
Anadolu Ajansı

Tekerlekli Sandalye