Engelli adına alınan arabanın 5 yıldan önce satılamaması?

yigit_33

Üye
Üye
merhabalar benim abimin %90 özürlü raporu var. abim arabaya binmeyi çok seviyor 5 sene önce annem vasisi olarak abimin ihtiyaçlarını ve aile ihtiyaçlarını gidermek amaçlı bir araba aldık 5 sene satamazsınız dediler biz arabayı sattıp daha büyüğünü alamaya karar verdiğimizde noter; hakim kararı satılabilir yazısı olmadan satamazsınız denildi ve mersin mahkemesine başvurduk 300 tl araca keşif parası istediler bunu yatırdık ve bilirkişi ve hakimbey geldiğinde aracın incelemesini yaptı ve bize verdikleri rapor aynen şu... sizin aracınız yeni gibi. az km yapmış satamazsınız bu araç hurdası çıkana kadarmı kullanmalıyım neden 5 sene satamzsınız diyorlar biz bu yasadan sadece birkeremi faydalanıyoruz anlayamadım .....lütfen bilgilendirirmisiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eğer aracı ötv indirimli aldıysanız 5 yıl dolmadan satamazsınız, satmanız halinde aracı alırken ödemediğiniz ötv yi ödemek zorunda kalırsınız. yok eğer 5 yıl dolduysa istediğiniz kişiye satarsınız. 5 yıl doldumu?

İsen Buga

Üye
Üye
Halil Yılmaz kardeş bir engelli adına araç alınacaksa engelli zeka özürlü ise mutlaka vasi tayını gerekiyor. Mahkeme kaarı ile vasi tayın edilmesi aynı zamanda araç alabilir mahkeme yazısı gerekiyor. Yoksa %90 rapor aldık, akabide hadi araba alalım diye basitce işler olmuyor. Araç alım mevzuatı yanına birde vasilik tayın mevzuatı var. Dolayısıyla engelli adına borçlanıp veya engelli adına borçlandırılıp hadi bana müsade diyen vicdansızlar bu memlekette çok. MAhkeme bu yüzden her önüne gelene izin vermez....

Dolayısıyla mahkemede hakimi ikna etmek gerekiyor. Anne yada baba veyahut büyükbaba %90 ayda%100 engelli hadi biz kardeşce keyif yapalım demek gibi hal olunca Mahkeme tabii ki buna izin vermez...

Araba satmakda keyfe keder bir durum değil. Satarsanızda yerine yenisi alamayabilirsiniz. Mahkemeye bunu ispatlamanız gerek. Takdiri karar da hakime aittir. Ben istersem alırım ben istersem satarım bana birşey yapamazsınız diyemezsiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hayır meo onu anladım. Elbette zihinsel engelliler için vasi tayin edilir. Ve zihinsel engelli adınan araç veya hertürlü taşınmazın satılmasında mahkeme kararı gerekir. Ve fakat burda tam anlayamadığım şey aracın 5 yılını doldurmadığı gerekcesiylemi itiraz ediliyor. Onu netleştirmek adına sordum...

yigit_33

Üye
Üye
Evet haklisiniz kafana göre araci satamiyorsu bizim araç alinali 5 sene oldu hatta 5 seneyi geçti diyebilirim hakim araç yeni gibi durduğu için satişina izin vermedi anlamadiğim olay biz bu araca hurdasi çikana kadarmi bineceğiz neden boş boşuna 300 tl bilirkişi ve hakim keşif masrafi aldilar

yigit_33

Üye
Üye
Araç 2007 mayis ayinda alindi zihinsel engelli abim 39 yasinda vasisi annem araci satip yeni araç almamiza hakim onay vermiyor gerekçeleri güya araç yeni gibi temizmiş

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şimdi anladım. Malasef vasi olayında mahkeme kolay kolay satışa izin vermiyor. Aklıma bir öneride bulunmakta gelmiyor malasef...

Tekerlekli Sandalye