Engelli adına alınan otomatik vitesli aracı kimler kullanır?

kırsaç

Üye
Üye
arkadaşlar benim engelli plakalı aracım var. ancak özel donanım yok.sol ayağımdan özürlü olduğumdan otomatik vites araç kullanıyorum.H ehliyetim ile. aracımda başkaca bir özel özürlü donanımı sözkonusu değil. bu durumda benim aracımı başkasıda kullanabilirmi. eşim çocuklarım..vs bu konuyu aydılatacak birisi varsa çok sevinirim

Bulut_61

Üye
Üye
Sayın Halil Bey,
size bir soru sormak istiyorum. dedemin engeli sağ bacağından. hiç kullanamıyor. kendisinin ehliyeti yok alma durumu da maalesef yok.
biz onun adına ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç alıp oğulları ve torunları olarak bunu kullanabilirmiyiz.
kendisi bizimle beraber yaşıyor ve kendi insifiyatinde kullanılacak bu araç.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağ bacaktan - ayaktan engelliler ötv indiriminden yararlanmak istediklerinde raporlarında "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi olur. Bu ibarenin olduğu raporla alınan aracı ancak engelli kişinin kendisi kullanabilir. Onun dışında hiç kimse kullanamaz. Kullanması duruunda farkedilirse cezai mueidesi vardır...

Bulut_61

Üye
Üye
halil bey bilgi için teşekkür ederim. bu konuyla alakalı geniş bilgiye ulaşabileceğim bir döküman veya önerebileceğiniz bir site varmıdır?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Genişi darı bu işte. :)
Merak ettiğin başka birşey varsa konu altında sorabilirsin...

sevtun

Üye
Üye
arkadaşlar benim engelli plakalı aracım var. ancak özel donanım yok.sol ayağımdan özürlü olduğumdan otomatik vites araç kullanıyorum.H ehliyetim ile. aracımda başkaca bir özel özürlü donanımı sözkonusu değil. bu durumda benim aracımı başkasıda kullanabilirmi. eşim çocuklarım..vs bu konuyu aydılatacak birisi varsa çok sevinirim

Öncelikle geçmiş olsun abiciğim bir sorum var sana yardımcı olursan sevinirim.
Benım % 90 agır özürlü çalışamaz raporum var.
Araç almak istiyorum.
Ayrıca özel donanım gerekmez ben ortapedik engelli değilim.
Böbrek hastasıyım (diyaliz)ama benım B sınıfı ehliyetim var H sınıfı almadan bu şekilde araç alabilir miyim?
Ayrıca aracı ben hariç başkalarıda kullanabilir mi?
SGK lı değilim.Yeşilkartlıyım Engel midir?kurumum.
2022 maaşı ve bakım maaşı almaktayım.
Bu sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%90 oranındaki raporla donanımsız araç alırsın, aldığın aracı sen dahil herkes kullanabilir ama 2022 maaşı alıyorsan araç alman durumunda maaşın kesilebilir. Bu yüzden hiç bulaşma derim...

juniperus

Üye
Üye
Sağ bacaktan - ayaktan engelliler ötv indiriminden yararlanmak istediklerinde raporlarında "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi olur. Bu ibarenin olduğu raporla alınan aracı ancak engelli kişinin kendisi kullanabilir. Onun dışında hiç kimse kullanamaz. Kullanması duruunda farkedilirse cezai mueidesi vardır...

Merhaba.

Peki bu durum bir ikilem teşkil etmiyor mu? Yani kişinin engeli sol ayağında ise aparatsız olduğu için 3. Dereceye kadar kan hısımları kullanıyor. Lakin engeli sağ ayağında ise aparat olduğu için sadece kendisi kullanabiliyor.

Bana kalırsa bu Anayasanın Eşitlik ilkesine ters bir durum. Sonuç itibariyle de olsa ister aparatlı ister aparatsız bütün bu araçları sağlam kişilerde kullanabilmeli. Tabii yalnız 3. Dereceye kadar kan hısımları. Benim şahsi görüşüm bu yöndedir. Bilmem sizler ne demek istersiniz?

Şenayy

Üye
Üye
Halil Bey Merhaba;

sol kol dirsekden ampudeyim. Otomatik vitesli aracım var.Eşimde kullanıyor.İsmini ruhsata işletmeli miyim?

balkesli

Üye
Üye
araç üzerinde yapılan değişiklik normal bir kişinin kullanımına engel teşkil etmiyorsa 3. dereceye kadar akrabalarınız kullanabilir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tekerlekli Sandalye