Engelli adına ÖTV indirimli araç alınmışmı diye soracağımız yer?

necatim

Üye
Üye
herkese merhabalar , şunu sormak istiyorum: babaannem için hastaneye başvurduk %90 üzeri raporu verdiler. normalde babamlarda kalıyor. fakat geçici bir süre önce gidip kısa bir müddet kaldığı halam da engelli raporu çıkartmış diye duyduk.. şimdi biz ötv indirimli araç için başvurmak istiyoruz. babamla halam küs oldukları için raporla araba aldınız mı diye halamlara soramıyoruz. babaannemin adına ötv inidirmli araç var mı diye sorabileceğimiz bir kurum , kuruluş veya merci var mıdır? veya bunu öğrenebileceğimiz başka bir yol var mıdır? acilen yardımlarınızı rica ediyorum ... şimdiden teşekkür ederim.

M

matagun19

Guest
Trafik tescilden babaanneniz adına herhangi bir motorlu araç olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Ya da babaannenizin e-devlet şifresi varsa ordanda öğrenebilirsiniz.

necatim

Üye
Üye
biz bu raporla bir araba almak istiyoruz.fakat vefat sonrası mirasçıların (çocuklarının) peşinden feragat yazısı , noter vb işler için koşmak istemiyoruz(babam bir kardeşiyle küs olduğu için onunla muhatap olmak istemiyoruz). sorularım şunlar:

1) onlarla muhatap olmamak için vefat öncesi çıkaracağımız herhangi bir belge diğer mirasçılarla muhatap olmamızı engeller mi? cevap evetse bu belge nedir nasıl çıkarılır? “vefatımdan sonra arabam filan kişiye kalsın “ gibi bir noterli vasiyet yazısı işimizi görür mü?
2)raporunda orta demans olması veya yaşının 92 olması bu vasiyet yazısını çıkarmaya engel olur mu? demans tanısı olmadan da %93 üstü puan alabilecek hastalıkları da var. demanssız bir rapor çıkarmak imkanımız da var. demanssız bir rapor çıkarmamıza gerek var mı?
3) ayrıca bazı araba firmaları demans olmadan istanbuldaki şubeleri vasıtasıyla istanbul plakalı demans lı raporla da araba çıkarabiliyorlar. biz arabayı demanslı raporla aldıktan sonra bu vasiyet yazısı, noter veya vesayet mahkemesi gibi şeylerle uğraşsak olur mu ? yoksa önce demansız bir rapor çıkarıp onunla mı alalım? biraz karmaşık bir durum :) ama cevaplarınızı ve yardımlarınızı rica ederim. şimdiden teşekkürler.

Tekerlekli Sandalye